دوشنبه, 29 مرداد 1397 ساعت 00:05

سکوت معنادار تشکل‌ها در آشفتگی بازار

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: این روزها گرانی فقط دامنگیر یک طیف خاص جامعه نیست. لوازم خانگی، موبایل، لبنیات، مواد خوراکی، مواد شوینده و خودرو و سکه و ارز و....همه در گرداب گرانی قرار گرفته و تنها مردم هستند که به عنوان مصرف کننده تاوان این همه بلبشویی را می‌پردازند.

مشکلات اقتصادی سالیان اخیر که با کاهش قدرت خرید و تنزل سطح معیشت اقشار حقوق بگیر در بخشهای دولتی و خصوصی و حتی گروههایی از طبقه متوسط نیز همراه بوده است زنگ خطرهایی را در خصوص گسترش جامعه هدف این دستگاه‌ها به صدا در آورده است.

فقر سنتی، بیکاری و نداشتن شغل یکی از مؤلفه‌ها و اجزای اصلی بروز فقر در خانواده‌ها را تشکیل می‌داد اما در فقر نوین به دلیل نداشتن توازن و تعادل در هزینه‌ها و درآمدهای خانوار، این عامل به شکل نداشتن شغل با درآمد مناسب و مکفی تغییر یافته است.

 چه بسا شاغلینی که بدلیل درآمد پایین از تأمین بسیاری از نیازهای خانواده خویش، ناتوان شده و ناخواسته در مسیر فقر قرار گرفته‌اند. شاغلینی که می‌توان آنان را فقرای بالقوه جامعه نام نهاد که در صورت اندیشیده نشدن تمهیدات لازم، فقرای بالفعل آینده خواهند بود؛ پدیده‌ای ناخوشایند که می‌توان از آن تحت عنوان فقر شاغلین نام برد.

زنگ خطر کاهش قدرت خرید طبقات متوسط و ضعیف، یکی از اخبار اقتصادی امروز بود که کارشناسان علت آن را نوسانات اخیر ارزی عنوان می‌کنند؛ به گفته برخی کارشناسان ، تلاطمات بازار ارز باعث شده تا طبقات مرفه که دارای ماشین‌های خارجی و املاک متعدد بودند پولدارتر شوند و در این بین اقشار متوسط و ضعیف، ضعیف‌تر شدند.

تشکل‌ها در این بازار آشفته تا کنون هیچ نقشی را در راستای بازگشت آرامش از خود ایفا نکرده‌اند .  این نهادهای خصوصی در بسیاری از موارد حتی با سکوت رسانه‌ای خود به این شرایط دامن زده‌اند .  جایی که در بخش‌های مختلف باید این نهادهای خصوصی با حداقل کار خود به عنوان رسالت کاری آرامش را به بازار و مردم نوید دهند در کندو کاو چرایی ارزش گذاشتن به بخش خصوصی آنهم با مقوله حمایت  مالی دولت از خصوصی‌هاست .

به هر حال موضوع معیشت مردم همواره در اولویت قرار دارد ولی همین تشکل‌ها که به ظاهر از دل مردم برخاسته‌اند هیچ مراعاتی را برای این مردم بی پناه روا ندارند . دامن زدن به هجمه‌ها شاید در مقطعی به نفع عده و گروه خاصی باشد ولی در آینده تنها بی اعتمادی و بی اطمینانی ارمغانی بیش نیست .

آنچه بازار لوازم خانگی را بهم ریخت

همان طور که گفتیم تمام بخش‌های مختلف اقتصاد درگیر گرانی و کمبود شده‌اند . در ماه‌های اخیر و با حساس شدن شرایط اقتصادی کشور ، قیمت تمامی محصولات دچار نوسان شد و در این میان بازار لوازم خانگی نیز تحت تأثیر این نوسانات قرار گرفته است. با گذر از بازار می‌توان تأثیر بی تباتی قیمت ارز را در رکود لوازم خانگی و در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم مشاهده کرد.

علیزاده فروشنده باسابقه لوازم خانگی در ارومیه به گرانی‌های اخیر در بازار لوازم خانگی اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت در کلیه وسایل خانگی دیده می‌شود و بازار لوازم خانگی متلاطم است. تنها بخشی از افزایش قیمت لوازم خانگی به دلیل نوسانات ارز است و بعضی افراد از افزایش قیمت ارز سو استفاده کرده و قیمت لوازم خانگی را چند برابر کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل افزایش چند برابری و لحظه‌ای قیمت لوازم خانگی و برقی فروشندگان، فروش اقساطی و چکی نداشته و تنها فروش به صورت نقدی است که باعث شده از تعداد مشتریان آنها کاسته شود. برخورد با فروشنده و خرده فروش مشکل بازار لوازم خانگی را حل نمی‌کند و باید با دانه درشت‌ها و آنهایی که باعث افزایش چندین برابری قیمت‌ها شده‌اند برخورد شود.

تعداد مشتریان نصف شده است

علی اکبری یکی دیگر از فروشندگان لوازم خانگی اظهار کرد: در کنار افزایش تحریم‌ها و افزایش قیمت ارز، بالابودن قیمت اجاره بهای مغازه‌ها نیز سبب شده فروشندگان برای جبران و تأمین هزینه‌ها قیمت کالایشان را افزایش دهند.

وی از نبود ارگان یا سازمان نظارتی جدی گلایه کرد و افزود: نبود نظارت و بازرسی جدی و کافی باعث احتکار و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها شده و در نتیجه کاهش ۵۰ درصدی مشتریان در سال جاری شده است. کاهش قدرت خرید مردم و ناتوانی بعضی از فروشندگان در تأمین هزینه و پرداخت اجاره مغازه باعث شده برخی از آنها از آغاز سال جاری مغازه چندین ساله خود را تعطیل و به کار دیگری مشغول شوند.

بازار از جنس خارجی پر است

شریفی یکی دیگر از فروشندگان لوازم خانگی در ارومیه به شعار سال اشاره کرد و افزود: متاسفانه نبود حمایت از تولید کنندگان در سال‌های اخیر باعث شد، بازار از جنس خارجی پر شده و بعد از تحریم‌ها و کمبود جنس خارجی در بازار افزایش قیمت‌ها بر مردم فشار آورد.

شریفی با اشاره به اینکه 40 درصد در قیمت لوازم خانگی داخلی و 50 درصد در قیمت لوازم خانگی خارجی افزایش قیمت داریم تصریح کرد: همه چیز به تحریم ربطی ندارد و احتکارهای صورت گرفته توسط سودجویان، افزایش قیمت بی‌رویه و نبود نظارت کافی در افزایش قیمت محصولات تأثیر داشته است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بیشتر لوازم خانگی موجود در بازار بصورت قاچاقی وارد بازار می‌شد، خاطرنشان کرد: هم مرزی آذربایجان غربی با چند کشور همسایه باعث ورود محصولات قاچاق به بازار شد ولی نظارت دقیق گمرک در ماه‌های اخیر و جلوگیری از ورود کالای قاچاق باعث کاهش کالا در بازار و در نتیجه باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

به سختی می‌شود جهیزیه آبرومند تهیه کرد

محمدی یکی از مشتریان که با قصد خرید جهیزیه برای دخترش در مغازه بود از وضعیت گرانی گلایه داشت و افزود: تا چند ماه پیش می‌توانستم با توانی اقتصادی که دارم جهاز نسبتاً آبرومندی برای دخترم تهیه کنم اما با این گرانی‌ها فقط می‌توانم چند قلم کالای اساسی را تهیه کنم. متاسفانه وجود کالاهای لوکس و خارجی در بازار توقعات خانواده‌ها را بالا برده و قشر کارگر جامعه با این تورم زندگی سختی می‌گذراند و پیش خانواده  خجل و شرمنده می‌شود.

افزایش قیمت بی رویه لوازم خانگی نا عادلانه است

حسن زاده رئیس اتحادیه لوازم خانگی ارومیه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزایش قیمت بی رویه لوازم خانگی را ناعادلانه دانست و تصریح کرد: برخی از شرکت‌های وارد کننده با دریافت ارز دولتی اقدام به وارد کردن لوازم خانگی کرده ولی با سودجویی یا کالا را احتکار یا با قیمت ارز آزاد به بازار عرضه کرده‌اند.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی ارومیه با اشاره به اینکه افزایش بی رویه قیمت لوازم خانگی داخلی غیرقانونی است اظهار کرد: برخی تولید کنندگان داخلی و فروشندگان از شرایط موجود اقتصادی کشور سوء استفاده کرده و با بهانه افزایش قیمت ارز و تحریم قیمت محصولات را چند برابر کرده که نیازمند نظارت و بازرسی‌های دقیق از سوی سازمان صنعت و معدن است. وی به هم مرزی استان با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی قاچاق و کوله بری مفهومی نداشته و اکنون هیچ قاچاقی از مرزهای استان انجام نمی‌شود و اگر قاچاقی صورت بگیرد اکثراً از مرزهای رسمی وارد بازار می‌شود.

حسن زاده، علت تلاطم بازار لوازم خانگی ارومیه را نبود نظارت جدی دانست و افزود: وجود بازرسی‌ها و برخوردهای قاطع در کاهش و تثبیت قیمت لوازم خانگی تاثیرگذار است.

 

خواندن 201 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395