شنبه, 17 شهریور 1397 ساعت 09:10

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری مطرح کرد؛

بحران صندوق‌های بازنشستگی از چالش‌های پیش روی اقتصاد ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: بحران صندوق‌های بازنشستگی از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و بارها در محافل و رسانه‌ها از بحران صندوق‌های بازنشستگی در ایران به عنوان یکی از ابر  چالش‌های پیش روی اقتصاد ایران بحث می شود.

جمشید تقی‌زاده در مراسم تجلیل از بازنشستگان نمونه کشوری که با حضور "انوشیروان محسنی بندپی" سرپرست وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، "مسعود پزشکیان" نایب رئیس مجلس شورای و "سلمان خدادادی" رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس برگزار شد، اظهار داشت: صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان دومین صندوق بزرگ بیمه‌ای کشور یک بنگاه اقتصادی - اجتماعی است که به صورت خودگردان اداره می‌شود و اداره آن اقتصادی و مبتنی بر اصول و محاسبات بیمه‌ای صورت می‌گیرد و رویکرد و کارکرد آن اجتماعی است.

وی افزود: بر همین اساس با خدمات اجتماعی را با حفظ کرامت و شرافت انسانی افراد به آنان اعطا می‌کنیم بنابراین صندوق بازنشستگی را نباید با یک صندوق اقتصادی - اجتماعی صرف و یک سازمان صرفا حمایتی و متصل به بودجه دولت اشتباه گرفت.
به گفته وی ، این صندوق پناهگاه بازنشستگانی است که بعد از ۳۰ سال خدمت صادقانه در راستای عزت و سربلندی ایران اسلامی خدمات قابل توجه و درخوری را به مردم ارائه کرده‌اند. فرهیختگانی که همواره به عنوان مشاوران فکری در تصمیم‌سازی‌ها برای صندوق فعالانه مشارکت داشته و دارند و با ارائه ایده‌های بدیع و خلاقانه مدیران صندوق را در اجرای برنامه و اهدافشان یاری و کمک می‌کنند.

تقی‌زاده با اشاره به همایش روز خانواده و تکریم بازنشسته به عنوان یک رویداد جریان‌ساز،‌ پویا و بالنده در میان بازنشستگان کشوری، گفت: در دولت تدبیر و امید، عزت و کرامت بازنشستگان و منزلت اجتماعی آنان به مثابه یک اصل مهم در سرلوحه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت یازدهم اعلام شده است و در این زمینه صندوق بازنشستگی کشوری تمهیدات ویژه‌ای را برای جایگاه، رشد و تعالی منزلت اجتماعی بازنشستگان، افزایش رفاه اجتماعی، ارائه خدمات درمانی مطلوب به این افراد پیش‌بینی کرده است که بخشی از این برنامه‌ها و سیاست‌ها تا پایان سال و بخش دیگر در سال آینده و با حمایت دولت و همکاری مجلس شورای اسلامی محقق خواهد شد.

  • افزایش تدریجی و پلکانی حقوق بازنشستگان

وی در ادامه به برخی از اقدامات رفاهی و معیشتی صندوق بازنشستگی در سال ۹۷ اشاره کرد و خاطر نشان کرد: افزایش تدریجی و پلکانی حقوق بازنشستگان با رویکرد ترمیم و بهبود معیشت آنها به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در سال ۹۷ افزایش یافته و امسال با اجرای طرح همسان‌سازی، ۸۴ درصد از بازنشستگان مشمول افزایش حقوق در قالب این طرح شدند که به طور میانگین حقوق آنها از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

  • ارائه وام ضروری 5 میلیون تومانی به بازنشستگان

تقی‌زاده تصریح کرد: صندوق به منظور رفع احتیاجات و نیازهای اولیه اقتصادی بازنشستگان اعطای وام ضروری ۵ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد و اقساط ۳۶ ماهه با اعتبار نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان را به ۴۰۰ هزار نفر از بازنشستگان و موظفین تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری از ابتدای مهر امسال آغاز خواهد کرد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: پرداخت مستقیم حقوق بازنشستگان در تمام استان‌های کشور و کاهش مدت زمان پرداخت حقوق از حداکثر یک هفته به دو ساعت، برگزاری سفرهای گردشگری و تورهای سیاحتی و زیارتی برای ۲۰۰ هزار نفر با افزایش کمک هزینه سفر از ۶۶۰ هزار تومان به ۷۴۰ هزار تومان به اتفاق یک همراه از دیگر برنامه‌های صندوق بازنشستگی محسوب می‌شود.

  • احداث خانه امید در استان های کشور

وی گفت: احداث خانه‌های امید در استان‌های کشور در راستای غنی‌سازی اوقات فراغت بازنشستگان و ایجاد دهکده‌های سلامت با رویکرد ارائه خدمات درمانی مطلوب ویژه بازنشستگان از دیگر برنامه‌های صندوق بازنشستگی محسوب می‌شود.

تقی‌زاده ادامه داد: در هفته تعاون، خبر نویدبخشی را به بازنشستگان و فعالان حوزه درمان می‌دهم که صندوق بازنشستگی از ایجاد تعاونی‌های سلامت با رویکرد ارائه خدمات درمانی مناسب به بازنشستگان و سالمندان و همچنین ارائه کمک‌های توانبخشی به این عزیزان حمایت مالی در قالب تسهیلات بانکی خواهد کرد. ضمن اینکه جشنواره فرهنگی - ورزشی ویژه بازنشستگان در مهرماه امسال با رویکرد توسعه ورزش‌های همگانی برگزار خواهد شد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: مسئله بحران صندوق‌های بازنشستگی هم از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و بارها در محافل و رسانه‌ها از بحران صندوق‌های بازنشستگی در ایران به عنوان یکی از ابرچالش‌های پیش روی اقتصاد ایران در کنار بحران‌های دیگر نظیر بحران آب، محیط زیست و اشتغال بحث می‌شود.

تقی زاده گفت: این در حالیست که صندوق‌های بازنشستگی جزئی از یک کل به نام نظام تامین اجتماعی هستند و وظیفه آنها به زبان ساده تجمیع و پس‌انداز بخشی از حقوق و دستمزد افراد جامعه در زمان اشتغال و انتقال مجدد آنها به فرد در زمان بازنشستگی یا از کارافتادگی و البته با حفظ قدرت خرید مبالغ انباشته شده در طی زمان است و لذا با این تعریف زمانی که سخن از بحران در چنین نهادهایی به میان می‌آید، منظور بحران مالی به شکل بر هم خوردن توازن جریان نقدی ورودی و خروجی صندوق‌ها است.

وی ادامه داد:‌ شرایطی که به نظر می‌رسد در بسیاری از صندوق‌های بازنشستگی کشور سایه افکنده و پیش‌بینی می‌شود در صورت تداوم شرایط فعلی طی سال آینده وضعیت سخت و دشواری بر صندوق‌های کشور حاکم شود که البته اگر تدابیر لازم به موقع اندیشیده شود سایه بحران از روی صندوق‌ها کنار خواهد رفت.

تقی زاده با طرح این سوال که «علل اصلی بوجود آمدن بحران صندوق‌های بازنشستگی چیست؟» تصریح کرد: البته که دلایل بسیاری برای آن می‌توان برشمرد که از آن جمله می‌توان به بازنشستگی پیش از موعد، فاصله میان سن بازنشستگی تا میانگین عمر ایران، عدم پرداختن به صندوق‌ها، افزایش ناگهانی حقوق و دستمزد و اعمال آن در حقوق ۲ سال آخر، ورودی اعضای جدید و شاغلان به چند صندوق و مصوبات متعدد افزایش تعهدات و دامنه خدمات صندوق‌ها بدون تامین مالی اشاره کرد.

تقی‌زاده بیان کرد:‌ طبعا در چنین شرایطی برای حل این مسائل، صندوق بازنشستگی کشوری با تدابیر علمی و با نگاهی به آینده و نقد عالمانه - منصفانه و در چارچوب منافع ملی تلاش می‌کند تا کابوس‌ها و یاس و ناامیدی ایجاد شده برای بازنشستگان به امید و امیدواری تبدیل کند.

  • نام گذاری 22 بوستان به نام بازنشستگان

وی همچنین به برنامه‌ریزی صندوق بازنشستگی کشوری و رایزنی این صندوق با شهرداری تهران در خصوص نامگذاری ۲۲ بوستان در ۲۲ منطقه تهران به نام بازنشستگان خبر داد و گفت: البته این طرح مورد تایید شهرداری قرار گرفته و در آینده این اتفاق خواهد افتاد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: هر برنامه‌ دیگری که ما پیش‌بینی کرده‌ایم مانند راه‌اندازی دهکده سلامت یا باشگاه بازنشستگان برای ۳۱ استان است که در این زمینه از هر کدام از استانداران خواسته‌ایم در هر استان زمینی را به مساحت ۲۰ هکتار در اختیار صندوق بازنشستگی قرار دهند تا بتوانیم باشگاه بازنشستگان را راه‌اندازی کنیم.

وی در پایان با اشاره به برنامه‌ریزی این صندوق برای توسعه سفرهای سیاحتی و زیارتی گفت: در دوره جدید بنا داریم علاوه بر امکان سفرهای زیارتی و عتبات عالیات کنونی، مکه مکرمه را نیز به این طرح اضافه کنیم.

  • بیمه تکمیلی در اولویت برنامه های صندوق های بازنشستگی باشد

در ادامه سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به هر سه صندوق تامین اجتماعی، کشوری و فولاد تکلیف کردیم دغدغه خرید خدمات سلامت را از بازنشستگان بردارند و آنها را از یک بیمه تکمیلی خوب و کامل بهره‌مند کنند.

  • لزوم ارائه بیمه پایه به همه افراد جامعه

بندپی تاکید کرد: بیمه پایه باید برای همگان باشد و بعد بر اساس منابع و نیازهایی که افراد دارند بیمه تکمیلی و سایر خدمات منظور شود.

وی با اشاره به ارتقای خدمات نظام سلامت و افزایش امید به زندگی در جامعه تصریح کرد: اگر بدو انقلاب امید به زندگی ۵۷ سال بوده اکنون به بالای ۷۷ سال برای زنان و ۷۳ سال برای مردان رسیده است.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به یک میلیون و۴۰۰ هزار بازنشسته کشوری، سه میلیون و ۲۰۰ هزار بازنشسته تامین اجتماعی و ۸۹ هزار بازنشسته صندوق فولاد بیان داشت: از هفت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر افراد بالای ۶۰ سال بیش از ۶۰ درصد تحت پوشش صندوق ها هستند، اما هنوز افرادی را داریم که از هیچ حمایت مالی و بازنشستگی برخوردار نیستند. همچنین ۲۰ درصد سالمندان زن و ۱۰ درصد سالمندان مرد تنها زندگی می‌کنند.

  • قدرت خرید جامعه ۳۰ درصد کاهش یافته است

وی به برگزاری اجلاس سالمندان اشاره کرد و گفت: اقدامات خوبی را برای تکریم بازنشستگان شروع کردیم.  ربیعی پایه گذاری خوبی در مبارزه با فقر و تکریم بازنشستگان انجام داد و در ادامه راه عهده دار تداوم و سرعت بخشیدن به این برنامه ها هستیم. اکنون شاهد وضع نامطلوبی با توجه به افزایش قیمت‌ها و گرانی هستیم و طبق آنچه اعلام شد قدرت خرید جامعه ۳۰ درصد کاهش یافته است.

  • ضرورت همسان سازی حقوق بازنشستگان

بندپی ادامه داد: در این میان اقشار کم درآمد و بازنشستگان بیشتر در فشار هستند و باید به دنبال همسان سازی حقوق بازنشستگان باشیم.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه حوادث تلخ جاده‌ای و مرگ و میر ناشی از آن به طور متوسط ۱۶ هزار نفر با میانگین سنی ۳۲ سال رخ می‌دهد، اما میانگین سرطان بالای ۵۰ سال است عنوان کرد: در سنین بالا بیماری‌هایی به سراغ افراد می آیند که هزینه خرید خدماتش طاقت فرساست و اگر در یک خانواده یک بیمار صعب العلاج باشد تمام منابع خانواده صرف می‌شود و دچار هزینه فلاکت باری می‌شوند.

بندپی با بیان اینکه باید از بنگاه داری به سمت سهام داری برویم و سود سرمایه‌گذاری برای حمایتهای اجتماعی منظور شود به سیاست شفافیت اشاره کرد و گفت: شنیدن حرف بازنشستگان از راهبردهای دولت روحانی است. باید تا جایی که می‌شود کانال ها و ارتباط ها دو سویه باشد. باید افزایش بهره وری، صرفه جویی در منابع، ارتقای وضعیت مالی، خروج از بنگاه داری و پیگیری مطالبات از دولت دنبال شود.

سرپرست وزارت تعاون با اعلام دو برنامه ملی دولت برای حمایت از اقشار مختلف به ویژه قشر ضعیف جامعه، یاد آور شد: یک برنامه این است که بین یک تا هشت دهک از کالاهای اساسی با نرخ مصوب برخوردار شوند. باید به اقشار ویژه و به پنج دهک اول یک نگاه ویژه تر داشته باشیم. در چنین شرایطی این افراد بیشتر در سختی و مشکل‌اند. برنامه دوم حمایت اجتماعی مستقیم نقدی و غیرنقدی برای پنج دهک است که ظرف دو سه هفته آینده عملیاتی می‌شود.

خواندن 132 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395