یکشنبه, 18 شهریور 1397 ساعت 10:17

بنگاهداری بانک‌ها عامل نابسامانی بازار کار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: اشتغال یکی از مهم ترین مسائل و ضرورت‌های اجتماعی در تمام جوامع است. رشد سریع جمعیت و سایر تحولات اجتماعی و اقتصادی پر شتاب در چند دهه گذشته، موجب بروز مسئله بیکاری جوانان در کشور شده است.

در حال حاضر به رغم تلاش های گسترده طی سالیان گذشته، کماکان میزان بیکاری در سطح نسبتاً بالایی است و این میزان در میان جوانان بیشتر است. بنابراین طبق آمارهای رسمی از هر پنج جوان جویای کار، حداقل یک نفر بیکار است.

بر این اساس شناسایی زمینه های جدید اشتغال و تحلیل راهکارهای بهره گیری از توانمندی های ارزشمند جوانان که از سطح تحصیلات و تخصص بالایی برخوردارند، ضرورتی جدی در جامعه است.

در این راستا بررسی مشاغل نوین و فرصت های شغلی جدیدی که در پرتو تحولات علمی و تکنولوژیک پدید آمده است، می تواند چشم اندازی روشن برای حل یا کاهش معضل بیکاری ترسیم کرده و راهکارهایی را برای به فعلیت رساندن استعدادهای بیکران جمعیت کشور، در مسیر توسعه جامعه معرفی کند.

برای بررسی مسائل حوزه اشتغال با "حمید حاج اسماعیلی" کارشناس بازار کار به گفت و گو پرداختیم که در ادامه می خوانید.

  • مسئولیت اشتغالزایی برعهده بخش خصوصی است

"حمید حاج اسماعیلی" کارشناس بازار کار در خصوص نقش بخش خصوصی در ایجاد اشتغالزایی، گفت: در کشور براساس برنامه 5 ساله مسئولیت ایجاد اشتغال برعهده بخش خصوصی است و دولت باید با سیاست گذاری و حمایت های لازم بستر فعالیت بخش خصوصی را فراهم کند.

وی افزود: متاسفانه در سال های بعد از انقلاب اسلامی به دلیل وابستگی به اقتصاد دولتی، علی رغم تاکیدات فراوان نتوانسته ایم به صورت جدی و عملیاتی اقدامی را انجام دهیم.

حاج اسماعیلی با اشاره به واگذاری ها در اصل 44 ادامه داد: طبق اصل 44 باید بسیاری از شرکت های وابسته به دولت، به بخش خصوصی یا تعاونی ها واگذار شوند اما به شرکت های دولتی و افراد خصولتی واگذار شده اند که این امر موجب عدم موفقیت عملکرد آنها شده است.

  • بخش خصوصی نیازمند حمایت جدی دولت است

به گفته وی، باید با تغییر در ساختارهای اقتصادی کشور در زمینه اشتغال به فرهنگ سازی بپردازیم. لذا دولت باید با کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی از بخش خصوصی حمایت های جدی انجام دهد.

  • ضرورت حرکت اقتصاد خدماتی به سمت اقتصاد مولد و تولید

این کارشناس بازار کار با اشاره به عملکرد منفی اشتغال زایی طی 40 سال گذشته، بیان داشت: دولت باید با تشویق و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی، کمک کند تا اقتصاد خدماتی به سمت اقتصاد مولد و تولیدی حرکت کند.

حاج اسماعیلی اظهارداشت: درکشور برای اشتغال زایی راهی جز فعالیت بخش خصوصی، استفاده از امکانات مردمی و واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی نیست.

به گفته وی ، توسعه بازار کار نیازمند مشارکت اقتصادی مردم است که باید بخش اصلی اقتصاد در اختیار مردم باشد.

  • شرایط برای راه اندازی کمپین اشتغال زایی فراهم نیست

این کارشناس بازار کار با اشاره به ایجاد کمپین اشتغال زایی در کشور، عنوان کرد: متاسفانه به دلیل شرایط  نابسامان اقتصادی حاکم بر جامعه، شرایط برای راه اندازی کمپین اشتغال زایی فراهم نیست و در بازار اشتغال نیز دورنمای مثبتی تا پایان سال نخواهیم داشت.

وی افزود: دلایلی از جمله نابسامانی بازار کار، التهابات جدی در بازار کار، رشد قیمت ها، تهیه مواد خام، دسترسی به ارز و نوسان سیاست های پولی و ارزی موجب شده تا افراد انگیزه ای برای کارهای تولیدی و خدماتی وکشاورزی نداشته باشد.

حاج اسماعیلی ادامه داد: در صورت عدم ایجاد ثبات اقتصادی در سیاست‌های پولی وارزی نباید توقع ایجاد اشتغال توسط مردم را داشت. لذا دولت باید با ایجاد ثبات در سیاست‌های پولی و ارزی و بازارکار بستر فعالیت بخش خصوصی را فراهم کند.

  • دولت بستر اشتغال زایی را فراهم کند

این کارشناس بازار کار در خصوص متولی اصلی ایجاد اشتغال در کشور، تصریح کرد: در تمامی کشورها دولت مسئول اصلی  اشتغال زایی است، اما باید با حمایت های خود زمینه توسعه بازار کار را فراهم کند.

  • وابستگی 50 درصد اشتغال هر کشوری به بنگاه‌های کوچک و متوسط

وی ادامه داد: با توجه به وابستگی 50 درصد اشتغال هرکشوری به بنگاه های کوچک و متوسط،  دولت باید توسعه بنگاه های کوچک و متوسط را در دستور کار خود قرار دهد. 

حاج اسماعیلی در خصوص عملکرد محسنی بندپی در وزارتخانه گفت: انتخاب محسنی بندپی به دلیل عدم تجربه کافی به سمت وزیر کار کاملا بعید است.

کارشناس بازار کار با اشاره به عملکرد علی ربیعی نیز بیان داشت: ربیعی طی 5 سال دوره وزارت خود به دلایلی همچون ناکافی بودن سوابق اجرایی، وسعت وزارتخانه، وابستگی ربیعی به گروه‌های سیاسی عملکرد مثبتی نداشته است. شایان ذکر است که ربیعی به دلیل وابستگی به گروه های  سیاسی خاص بیشتر در وزارتخانه منافع آن ها را لحاظ کرده است.

به گفته وی، ربیعی در دوران وزارت اولویت اصلی خود را رفاه و بیمه درنظر گرفته بود که متاسفانه همانند حوزه کار و تعاون نتوانست توفیق چندانی کسب کند.

کارشناس بازار کار در خصوص نقش فعالیت‌های کارآفرینی در ایجاد اشتغال یاد آور شد: کارآفرینان به دودسته تقسیم می‌شوند. دسته اول افرادی بوده که با توجه به دارا بودن مهارت های آکادمیک در میان آنها نرخ بیکاری 45 درصد است . گروه دوم افرادی هستند که براساس سوابق زمینه ایجاد کارآفرینی را درکشور داشته اند و هر دو گروه به دلیل غفلت از آنها نیازمند حمایت هستند.

به گفته حاج اسماعیلی، متاسفانه درکشور کارآفرینان مورد بی توجهی قرار گرفته اند و درنهایت ظرفیت های بخش تعاون مغفول مانده است.

  • نقش سیاست های پولی و ارزی در بازار کار بسیار محوری است

وی در خصوص نقش سیاست های پولی و ارزی در بازار کار بیان داشت: نقش سیاست های پولی و ارزی در بازار کار بسیار محوری است و بدون سرمایه گذاری امکان اشتغال زایی فراهم نیست که این سرمایه گذاری ها می تواند شامل منابع داخلی، خارجی و منابع مردمی باشد.

حاج اسماعیلی افزود: در صورتی که سیاست های پولی و ارزی در راستای سیاست اشتغال زایی نباشد ، مسلما شاهد عملکرد مثبتی نخواهیم بود.

 

خواندن 175 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395