دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 09:42

اطلاعات تکميلي

  • نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری؛

اشتغال‌زایی در گرو سیاست‌های پولی و ارزی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: اشتغال یکی از مهم ترین مسائل و ضرورت‌های اجتماعی در تمام جوامع است. رشد سریع جمعیت و سایر تحولات اجتماعی و اقتصادی پر شتاب در چند دهه گذشته، موجب بروز مسئله بیکاری جوانان در کشور شده است.

در حال حاضر به رغم تلاش های گسترده طی سالیان گذشته، کماکان میزان بیکاری در سطح نسبتاً بالایی است و این میزان در میان جوانان بیشتر است. بنابراین طبق آمارهای رسمی از هر پنج جوان جویای کار، حداقل یک نفر بیکار است.

بر این اساس شناسایی زمینه های جدید اشتغال و تحلیل راهکارهای بهره گیری از توانمندی های ارزشمند جوانان که از سطح تحصیلات و تخصص بالایی برخوردارند، ضرورتی جدی در جامعه است.

در این راستا بررسی مشاغل نوین و فرصت‌های شغلی جدیدی که در پرتو تحولات علمی و تکنولوژیک پدید آمده است، می تواند چشم اندازی روشن برای حل یا کاهش معضل بیکاری ترسیم کرده و راهکارهایی را برای به فعلیت رساندن استعدادهای بیکران جمعیت کشور، در مسیر توسعه جامعه معرفی کند.

برای بررسی مسائل حوزه اشتغال با "علیرضا حیدری" نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید.

دولت باید شرایط ایجاد اشتغال را فراهم کند

"علیرضا حیدری" نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: دولت به عنوان بنگاهدار بزرگ اقتصادی، نقش مهمی در تولید و اشتغال برعهده دارد و به واسطه سهمش در اقتصاد به عنوان عنصر حاکمیتی باید شرایط ایجاد اشتغال را فراهم کند. 

وی افزود : دولت به دلیل نقش دو وجهی خود که همان بنگاهداری اقتصادی و نقش حاکمیتی است، مسئول سرمایه گذاری در ایجاد اشتغال است.

  • بنگاهداری با سیاست گذاری متفاوت است

حیدری با اشاره به تفاوت نگاه بنگاهداری با سیاست گذاری در کشور، ادامه داد: یکی از اشکالات وارده به دولت نقش دوگانه آن  است که در صورت حرکت به سمت حاکمیت و سیاست گذاری می تواند نقش آفرینی بهتری داشته باشد. لذا به دلیل نفع دو سویه دولت ممکن است در اعمال نظرات با محدودیت هایی روبه رو شود.

نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تصریح کرد: شرایط  برای فعالیت سرمایه گذاران درکشور باید به گونه ای شودکه با ایجاد انگیزه به اشتغال آفرینی بپردازند.

  • عدم تحمیل شرایط بیرونی به بنگاه‌های تولیدی

حیدری با بیان اینکه نباید هزینه های خارجی بر بنگاهدار تحمیل شود، بیان داشت: دولت نقش اساسی در کاهش، تعدیل مقررات ناظر بر اشتغال وسرمایه گذاری دارد.

  • راه اندازی نهضت اشتغال زایی امکان پذیر نیست

وی درخصوص ایجاد نهضت اشتغال زایی توسط افراد جامعه، خاطر نشان کرد: درصورت مقایسه با سایر کشورها کاملا آَشکار است که نمی‌توانیم در ایجاد اشتغال بدعت گذاری کنیم، لذا راه اندازی نهضت اشتغال زایی درکشور امکان پذیر نیست. شایان ذکر است که مفاهیم شعارگونه مانند نهضت اشتغال زایی، طرح ضربتی اشتغال و عناوین دیگر نیز در دوره های قبل مطرح شده است.

  • ضرورت نمایان شدن مولفه های اقتصاد

به گفته حیدری، اقتصاد یک فرآیند است و باید مولفه های آن در یک بستر نمایان شود، بنابراین در صورت فراهم نشدن مولفه پایدار، سرمایه گذاری و اشتغال انجام نخواهد شد و مسیرهای اشتغال به سمت دیگری رفته و صاحبان سرمایه از حوزه اشتغال دور خواهند شد . لذا این تعابیر کاملا شعار گونه ودر اقتصاد جایگاهی نخواهند داشت.

  • اشتغال و سرمایه گذاری تحت تاثیر سیاست های پولی وارزی

نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به سیاست های پولی و ارزی و تاثیر آن بر بازار اشتغال، گفت: یکی از مهمترین مولفه ها در سرمایه گذاری و اشتغال زایی ، سیاست های پولی وارزی است که با تحت تاثیر قرار دادن هزینه مالی بنگاه ها، ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گفته وی با این متغیر جابه جایی غیر ممکن شده و در جریانات اقتصادی کشور انتخابات جدید تعریف می کند و در صورت حرکت سیاست ها به سمت تولید و توسعه، قطعا به موضوع اشتغال کمک خواهند کرد . در صورت عملکرد معکوس نیز شاهد روند کند تولید بوده که برای اشتغال تهدید است.

به گفته نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، باید با نگاه جامع شرایط را برای تولید کنندگان و بنگاهداران فراهم کرد تا چشم انداز روشنی برای ایجاد اشتغال پیش روی آنها قرار گیرد.

حیدری در خصوص برنامه های "محسنی بندپی" سرپرست وزارت تعاون ،کار و امور اجتماعی، عنوان کرد: باتوجه به اینکه وی به تازگی به عنوان سرپرست وزارتخانه منصوب شده است، قضاوتی در خصوص برنامه های وی نمی توان کرد،  اما می توان عملکرد ایشان را در سایر حوزه ها نقد کرد.

  • اشتغال زایی  برعهده وزارت کار نیست

نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به عملکرد "علی ربیعی" وزیر سابق وزارتخانه، خاطر نشان کرد: وزارت تعاون بستر ساز ایجاد اشتغال در کشور است و اشتغال زایی به طور مستقیم بر عهده این وزارتخانه نیست و این امر شامل تمام دولت های قبلی نیز شده است. لذا باتوجه به اینکه پول وسرمایه در اختیار وزارتخانه نیست، انتظار اشتغال زایی از آن  به هیچ  عنوان منطقی نیست.

وی با اشاره به نقش  وزارت تعاون در تنظیم روابط کار، بیان داشت: در روابط کارگر و کارفرما باید بستر مفیدی برای ایجاد اشتغال فراهم شود. با تلاش های صورت گرفته شاهد اتفاقات خوبی در این عرصه بودیم. لذا باید روابط کارگر و کارفرما به نحوی نزدیک به هم شوند تا به یک فهم مشترک ودرک واحد از شرایط اقتصادی کشور برسند و همکاری این دو عنصر بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

حیدری با اشاره به اینکه وزارتخانه متولی ایجاد اشتغال  نیست، افزود: شرح مذاکرات در حوزه روابط کار طی چند سال گذشته موید این امر است که با تفاهم و رضایت گروه های اجتماعی مصوباتی شکل گرفت که رسانه ای نشد و  در صورت ادامه این روند بستر سرمایه گذاری فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: در روابط کارگر وکارفرما که شامل دو گروه اجتماعی بوده که هر یک منافع خود را در نظر دارند، طبیعی است که اختلاف نظر باشد.

نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در خصوص وضعیت بازارکار، یاد آور شد: در کشور اشتغال با مولفه هایی مانند عوامل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی پیوند خورده است. بنابراین باید با تعامل و همکاری مجموعه ای از عوامل، اشتغال به ثمر رسد.

  • عدم موفقیت شورای عالی کار در ارائه رهنمود برای دستگاه های اجرایی در اشتغال زایی

وی افزود: طی چند سال گذشته با شکل گیری  اشتغال پایدار به سمت اقتصاد تولید محور حرکت کردیم که در صورت عدم هارمونی میان مولفه های ذکر شده می توان شاهد تهدیداتی برای حوزه سرمایه گذاری باشیم. لذا ا در حوزه داخلی باید شرایط همکاری ها را فراهم کند. اما متاسفانه این شورا به دلیل عدم برگزاری جلسات مرتب و برخی دلایل نتوانسته رهنمودی برای دستگاههای اجرایی در ایجاد اشتغال  در بازار کشور داشته باشد.

 

خواندن 207 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395