سه شنبه, 20 شهریور 1397 ساعت 10:20

اطلاعات تکميلي

  • سه واردکننده نفت ایران در چالش تحریم؛

کره رفت، چین و هند برای ادامه واردات تلاش می‌کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصر اقتصاد: تحریم‌های نفتی ایران از آبان ماه سال جاری آغاز می‌شوند و آمریکا به کشورهای وارد کننده نفت ایران اولتیماتوم داده است که اگر واردات نفت خود را از تهران قطع نکنند، آنها نیز توسط ایالات متحده تحریم خواهند شد. از آنجایی که دسترسی به اقتصاد دلار محور برای اکثر شرکت‌های بزرگ جهان از مهم‌ترین اولویت‌ها است، بسیاری از شرکت‌ها کار با ایران را متوقف کرده اند. از این رو در روزهای گذشته کشور کره واردات نفت و میعانات گازی خود از ایران را به صفر رساند. در حالی که چین و هند همچنان تلاش دارند که راهی برای ادامه واردات پیدا کنند.

این کشور آسیایی ماه میلادی گذشته هیچ واردات نفتی از ایران نداشت، در حالی که طبق آمار کشتیرانی و رهگیری نفتکش که توسط بلومبرگ گردآوری شده است، در ماه ژوییه ۱۹۴ هزار بشکه در روز از ایران واردات داشت.

دولت کره جنوبی که در یک جنگ چند دهه ای در شبه جزیره کره گرفتار شده بود، برای تحت فشار قرار دادن کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای رها کردن برنامه هسته ای خود به آمریکا متکی است. روابط سیاسی با آمریکا به معنای آن است که کره جنوبی نمی تواند درخواست ترامپ از متحدانش برای اتخاذ یک سیاست سخت گیرانه علیه ایران را نادیده بگیرد. کیم جائه کیونگ، محقق موسسه اقتصاد انرژی کره، در این باره اظهار کرد: حفظ روابط با آمریکا برای کره جنوبی حائز اهمیت است. امنیت ملی کره جنوبی به اتحاد نظامی با آمریکا بستگی دارد که باعث شده این کشور سریعا به کاهش واردات از ایران بیش از این که مذاکرات میان دو دولت کامل شود، مبادرت کند.

به نوشته ایسنا موضع رسمی دولت کره جنوبی در خصوص تحریم‌های ایران این است که این کشور به مذاکره با آمریکا به منظور دریافت معافیت ادامه می‌دهد. اگرچه دولت ترامپ موضع خود را اندکی ملایم کرده و از درخواست به صفر رساندن واردات نفت ایران عقب نشینی کرده و اعلام کرده معافیت‌ها را مورد بررسی قرار خواهد داد اما هنوز معافیتی اعطا نشده و خریداران با خطر قطع دسترسی به سیستم مالی آمریکا پس از مهلت تعیین شده در اوایل نوامبر مواجه هستند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پنج شنبه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در دهلی نو اظهار کرد: ما معافیت‌ها را در جایی که لازم باشد بررسی خواهیم کرد، اما انتظار ما این است که خرید نفت خام ایران از سوی تمامی کشورها به صفر برسد در غیر این صورت آنها هدف تحریم  قرار خواهند گرفت.

اگرچه روابط بین ترامپ و کیم در فاز اول دوران رییس جمهور آمریکا تیره بود، اما روابط دیپلماتیک از آن زمان رو به گرمی گذاشته و با دیدار تاریخی میان رهبر دو کشور که ماه ژوئن در سنگاپور انجام شد، به اوج خود رسید. مون جائه این، رییس جمهور کره جنوبی، در این باره اظهار کرد: ترامپ برای کشاندن کره شمالی به پای میز مذاکره درخور اعتبار بالایی است. اوایل ماه میلادی سال جاری کیم به نمایندگان کره جنوبی گفت که آماده است تدابیر جدی تر برای محدود کردن برنامه هسته ای خود را بپذیرد و خواهان یک اعلامیه با آمریکا برای پایان رسمی جنگ کره است.

برای نخستین بار نیست که ترامپ کره جنوبی را تحت فشار قرار می دهد. وی این کشور آسیایی را برای مازاد تجاری در سال ۲۰۱۷ هدف انتقاد قرار داد و این کشور را در سال پیش از آن در فهرست کنترل ارزی قرار داد. یک مقام دولتی کره جنوبی در واکنش به این فشارها، اعلام کرد که این کشور امکان افزایش خرید انرژی از آمریکا را بررسی خواهد کرد و چند ماه بعد وزیر انرژی کره جنوبی اعلام کرد خواهان قرار گرفتن آمریکا در واردات خود است.

اگرچه هفته گذشته پمپئو در دهلی نو اظهار کرد که خوشحال می‌شود که ببیند محصولات آمریکایی بتواند شکاف ناشی از کمبود عرضه ایران را پر کند، اما جایگزین کردن نفت ایران برای پالایشگاه ها به این سادگی نخواهد بود، زیرا کیفیت گریدهای آمریکایی مشابه نفت ایران نیست.

ونگین چین، تحلیلگر بازار نفت در شرکت مشاوره FGE در سنگاپور در این باره گفت: کره جنوبی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به دلایل متعدد شامل امنیت ملی و تجارت رعایت خواهد کرد. شرکت‌ها نمی‌خواهند با نقض تحریم‌ها ریسک مجازات آمریکا را به جان بخرند. پالایشگاه های کره جنوبی ناچار خواهند بود واردات نفت ایران را جایگزین کنند.

در نتیجه کره جنوبی نخستین مشتری نفتی از میان سه خریدار بزرگ نفت ایران بود که به درخواست آمریکا برای توقف واردات نفت ایران عمل کرد.

بلومبرگ در این خصوص با اشاره به زمان باقی مانده به تحریم‌های آمریکا نوشت: با وجود این که دو ماه به تحریم های ترامپ باقی مانده، ایران تحت فشار کاهش خرید نفت و از دست رفتن خریداران اصلی خود در آسیا و اروپا است.

بر اساس این گزارش در ماه آگوست صادرات ایران دو میلیون بشکه نفت در روز بوده که این میزان از ماه مارس ۲۰۱۶ تاکنون، کمترین میزان نفت صادراتی است. بسیاری از خریداران عمده نفت از ایران، خریدشان را متوقف کرده اند. هیچ انتقالی به کره جنوبی و فرانسه از ماه ژوئن تاکنون انجام نشده و صادرات کلی به اروپا ۴۰ درصد از ماه آپریل تا امروز کاهش داشته است.

به گزارش بلومبرگ از دست دادن بازار کره جنوبی مشکلاتی را برای ایران ایجاد کرده؛ چرا که این کشور مقصد ۶۰% تولیدات میعانات گازی ایران بوده است. با وجود اینکه فروش میعانات گازی به کره جنوبی در دوران اوباما از تحریم ها معاف شده بود، این بار مشمول تحریم های ترامپ است. ایران پالایشگاه های جدیدی را برای میعانات گازی خود تاسیس کرده، اما صادرات این اقلام نیازمند حمایت از رشد تولیدات گازی در میادین پارس جنوبی است که بین ایران و قطر مشترک است. اگر ایران نتواند این میعانات را منتقل کند، ناچار به کاهش استخراج شده و با خطر کمبود سوخت در زمستان مواجه خواهد بود.

این در حالی است که بازارهای دیگر آسیایی برای نفت ایران انعطاف بیشتری از خود نشان داده اند. به نظر می‌رسد چین نه وعده افزایش خرید نفت داده و نه توقف خرید. در حالی که هند و ژاپن به دنبال دریافت معافیت از تحریم‌های آمریکا در ازای کاهش وارداتشان هستند. این مذاکرات در حال انجام است اما در عین حال خریداران نفتی، رزرو نفتکش ها برای ماه اکتبر را متوقف کرده اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با وجود نگرانی‌های ناشی از کسر نفت ایران از بازارهای جهانی، تولید اوپک از آپریل تاکنون ۸۴۰ هزار بشکه افزایش داشته است. با اضافه شدن جمهوری کنگو به گروه تولیدکنندگان نفت اوپک، تولید این کشور هم به تولیدات اوپک افزوده شد.

این رسانه تاکید کرد: تصمیم اوپک در وین برای افزایش تولید گرچه نگرانی های موجود از توزیع نفت را برطرف کرد اما اختلاف نظرهایی را درون اوپک ایجاد کرده است.

با این حال مصرف کنندگان بزرگ نفت ایران شامل چین و هند خرید از ایران را محدود کرده اند و تلاش دارند تا با دریافت معافیت خرید خود را از تهران ادامه دهند.

چین که تا کنون اعتنای چندانی به تحریم ها نکرده و واردات خود را تغییر چندانی نداده است. هند هم تلاش می کند برای ایجاد ثبات در بازار سوخت خود واردات نفت از ایران را ادامه دهند.

با این وجود نکته قابل توجه این است که ما پیش از آغاز تحریم ها سومین مشتری بزرگ نفت خود را از دست داده ایم و این مساله می‌تواند زنگ خطری باشد برای روش های صادراتی. از این رو باید چاره ای اساسی برای بازار یابی اندیشید. مساله ای که می تواند در روز های دشوار تحریم تنها راه نجات صنعت نفت ایران باشد.

خواندن 124 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395