شنبه, 31 شهریور 1397 ساعت 09:07

اطلاعات تکميلي

  • وزیر نفت در آستانه نشست کمیته نظارتی اوپک؛

نباید از ترس مرگ خودکشی کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیر اوپک (JMMC) روز یکشنبه ۲۳ سپتامبر (یکم مهرماه) در الجزایر برگزار می‌شود. بسیاری بر این باورند که در این نشست تصمیماتی گرفته خواهد شد مبنی بر پوشش کمبود عرضه نفت در بازار که به گفته وزیر نفت، این گمانه‌ها از ترس آمریکا بیان می‌شود، علاوه بر این کمیته نظارتی حق تصمیم‌گیری در خصوص سهمیه‌ها ندارد و هر تصمیمی در خصوص افزایش تولید گرفت شود، ضد ایرانی و سیاسی است و نهایتا توسط ایران وتو می‌شود. اکنون اوپک با واهمه از قانون ضد اوپکی مطرح شده در کنگره آمریکا، "نوپک" ممکن است تصمیماتی بگیرد که منجر به از بین رفتن این سازمان شود. زنگنه در این خصوص گفته است که نباید از ترس مرگ خودکشی کرد و اوپک باید به فعالیت خود ادامه دهد.

در این راستا بیژن زنگنه در گفت و گو با موسسه خبری پلاتس و خبرگزاری بلومبرگ گفت: کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک از نظر حقوقی صلاحیت تصمیم گیری درباره تعیین یا توزیع سهمیه ها را ندارد و تنها نظارت و بررسی می کند و تصمیم ها تنها در نشست وزیران نفت و انرژی اوپک و در حضور همه اعضا و با اجماع گرفته می شود.

وی همچنین در خصوص حضور خود در این نشست گفت: من به این نشست نمی روم. آقای کاظم پوراردبیلی، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک، ریاست هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به الجزایر را به عهده خواهد داشت.

وزیر نفت درباره موضع ایران در خصوص تصمیمات نشست کمیته نظارتی اظهار کرد: این نهاد تنها نظارت و بررسی می کند و به نشست وزارتی گزارش ارائه می دهد. این کمیته حق تصمیم گیری ندارد. اکنون موضوعی کلی را درباره اوپک می گویم؛ آنها چیزی به نام بیانیه همکاری (Declaration of Cooperation) ایجاد کرده اند که ما از آن قدردانی می کنیم و برای آن ارزش زیادی قائل هستیم. به ویژه کشورهای غیر عضو اوپک که در ۲ سال گذشته به ما ملحق شده اند، به ویژه مکزیک و روسیه، که با ما کار کرده اند و به ما کمک کرده اند که بازار را تا حد زیادی تثبیت کنیم، اما قرار نیست بیانیه همکاری جای اوپک را بگیرد.

وی در ادامه گفت: تحلیل من اکنون این است که اوپک قربانی جریانی خزنده است که همزمان نتیجه همکاری با آمریکا و ترس از قانون ضد اوپکی مطرح شده در کنگره آمریکا، نوپک (NOPEC) است. آنها اوپک را قربانی می کنند و به آهستگی، بدون اعلام علنی این مسئله، آنها قصد دارند تعداد زیادی از کشورهای تولیدکننده را گردهم آورند و مجمعی ایجاد کنند تا جای اوپک را بگیرد.

این مقام مسئول افزود: ما هیچ وقت به این فکر باور نداریم که به دلیل ترس از مرگ باید خودکشی کرد. ما به فعالیت خود ادامه می دهیم. در عمر نزدیک به ۶۰ ساله اوپک، چنین شرایطی بارها اتفاق افتاده است، فراز و نشیب های بیشتری هم در آینده وجود خواهد داشت. شما نباید اوپک را تنها به دلیل ترس قربانی کنید. از دید من اوپک یکی از بزرگترین موفقیت‌های جهان سوم است، نه تنها برای تولیدکنندگان نفت بلکه همچنین سازمانی است که می تواند در اقتصاد جهان کارآمد باشد و یک نهاد خوب و قوی است، بنابراین کسانی هستند که می خواهند آن را منحل کنند و می خواهند بی دلیل این نهاد (کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک) را بزرگتر از آن چیزی که هست جلوه دهند. اگر نگاه کنید، می بینید که آنها این نشست اوپک و غیر اوپک را به مسئله ای مهم تبدیل می کنند در حالی که چندان مهم نیست. همه ماجرای میان اوپک و غیر اوپک، برای کاهش حدود روزانه ۵۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت غیر اوپکی ها بود. در این میان جز روسیه و به نظرم قدری هم مکزیک، بقیه کشورها، چیزی از تولید خود را کاهش ندادند. در واقع، آنها ظرفیت افزایش تولید نداشتند. ما قدردان هستیم که آنها از نظر سیاسی با ما همکاری و همدلی کردند، اما همه آنها کمتر از سهمیه خود تولید می کردند و به همین دلیل است که پایبندی برخی از آنها به ۲۰۰ درصد یا ۱۸۰ درصد رسید. آنها نمی توانستند همه سهمیه خود را تولید کنند، جز مکزیک و روسیه.

زنگنه در ادامه با اشاره به این که روسیه برای مدتی کمک کرد و در وضع کنونی، آنها مشکل ما نیستند، گفت: آنها کمک کردند و سپس آن دوران منقضی خواهد شد و آنها هر چه بخواهند طبق منافع ملی خود به عنوان کشوری که یک تولیدکننده نفت غیر عضو اوپک است، همکاری می کنند، اما من از کشورهای عضو اوپک انتظار بیشتری دارم و به ویژه در وضع کنونی (و این را بارها پیش از این گفته ام) درست نیست که دو عضو به سردمداری و ایفای نقش رهبری در جریان ضد ایرانی بپردازند.

وی در خصوص گشورهایی که روندی ضد ایرانی را پیش گرفته اند، نیز اظهار کرد: من به هیچ وجه به نام کشوری اشاره نمی کنم، اما دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به عهده گرفته اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست. آنها این موج ضد ایرانی را پی می  گیرند و سپس در همکاری با آمریکا همسو می شوند تا به ایران آسیب بزنند و برخی کشورهای غیر عضو اوپک را با خود نیز همراه می کنند که الزاما عمق این پیچیدگی سیاسی را درک نمی کنند و دیگر جنبه هایی که نمی خواهم در اینجا توضیح دهم.

وزیر نفت ادامه داد: برای نمونه آنها می گویند «ما اجازه نمی دهیم که کمبودی در بازار باشد»، که در ظاهر موضوع بسیار خوبی است که گفته شود و یا اقتصادی است، اما به نظر من چنین اظهارنظری اقتصادی نیست و ۱۰۰ درصد سیاسی و ضد ایران است. هر کس که بگوید که کمبود در بازار نفت را جبران می کند، ضد ایران صحبت می کند و این یک بیانیه سیاسی است. هیچ جنبه اقتصادی در آن نیست و آنها بر خلاف موضوعی که می گویند، نه تنها اوپک، بلکه کشورهای غیر عضو اوپک را هم به یک بازی سیاسی می کشانند، اما از آنجا که این بازی سیاسی همسو با سیاست های آمریکاست، برخی افراد نمی خواهند به طور علنی درباره آن صحبت کنند.

اوپک و برخی کشورهای غیرعضو اوپک همسو با رویکرد آمریکا فعالیت می کنند. متأسفانه بخشی از دبیرخانه اوپک هم در این جهت حرکت می کند و ما متوجه این مسئله هستیم و من به این وسیله می خواهم به دبیرخانه تذکر بدهم که درباره بخشی از فعالیت های خود، مراقب باشد و به آنها یادآوری می کنم که اوپک سازمانی مستقل است و زیر مجموعه وزارت انرژی آمریکا نیست و مسئولان اوپک باید به این مسئله توجه کنند.

آنچه مهم است، خواسته اعضا است. ما در اوپک عضو بزرگ یا کوچک نداریم، همه به طور برابر شرکت می کنند و آنها باید همه اعضا را در نظر گیرند و مسئله من، بزرگنمایی کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک است (و من در مقطعی، هشت سال در اوپک رئیس کمیته وزارتی نظارت بر بازار بودم)؛ آنها هیچ وقت این قدر سر و صدا نداشتند؛ اکنون حضور غیر اوپکی هادر این کمیته هم تفاوت زیادی ایجاد نمی کند.

وی در خصوص تصمیم افزایش تولید نیز گفت: برخی اهداف سیاسی پیچیده دارند که آن را در عبارت های ساده و اقتصادی بیان می کنند. در حالی که آنها به هیچ وجه اقتصادی نیستند. وقتی می‌گویند «کمبود نفت در بازار را حل و فصل می کنیم»، هر شخص عاقلی می گوید «این خوب است، عرضه و تقاضا باید به طور طبیعی متوازن باشند.» اما اگر با دقت بیشتری به آن نگاه کنید، این یک استدلال اقتصادی نیست و معنایش پیامی برای آمریکاست به این معنا که هر چقدر می خواهی به ایران فشار بیاور و ما اجازه نمی دهیم بازار با مشکلی روبه رو شود. این پیامی است که باید دریافت کنیم و پیامی کاملا سیاسی است. من باور ندارم که روسیه بخواهد با آمریکا همکاری کند و به ما ضربه بزند، اما برخی دیگر از کشورها می خواهند.

وزیر نفت در خصوص افزایش تولید غیر قانونی برخی کشور های اوپک نیز گفت: آنها تخلف می کنند و می خواهند اوپک را همراه اقدامات نامشروع خود کنند. آنها همزمان بیش از حد سهم خود تولید و تلقی اشتباهی از توافق را القا می کنند. اگر می خواهند بیش از حد تولید کنند، نمی توانیم جلو آنها را بگیریم. هیچ ابزار الزام آوری در اوپک نیست، اما نباید این کار را به عنوان اوپک انجام دهند.

زنگنه افزود: آنها باید علنی مطرح کنند و بگویند: «آمریکا با ما تماس گرفته و به ما گفته است که تولید را افزایش دهیم و ما هیچ راه دیگری نداربم جز این که این کار را انجام دهیم.» امروز بعضی از کشورها به ما می گویند: «نمی توانیم نفت بیشتری از شما دریافت کنیم. لطفا ما را درک کنید. ما روابطی طولانی با آمریکا داریم و نمی توانیم خواسته این کشور را نادیده بگیریم.» بسیار خوب، نمی خواهیم که با یکدیگر دعوا کنیم، اما نگویید این موضوعی است که اوپک گفته است. آنها باید بگویند که این تصمیم خود آنهاست، زیرا آنها می توانند، همین است که هست، چه بخواهید و چه نخواهید. آنها باید بگویند: «ما تولید خود را افزایش می دهیم زیرا توانش را داریم و به کسی گوش نمی دهیم.» من نمی توانم در برابر آمریکا مقاومت کنم، اما این تصمیم را در قالب اوپک نگذارید. فکر می کنم به همین دلیل است که آنها در حال تخریب اوپک هستند.

وی با اشاره به این که نگرانی کنونی ایران است، گفت: من این سازمان را برای ایران می خواهم، نه برعکس. ما سازمانی ایجاد کردیم که جهان سوم تاکنون از آن سود برده است. این سازمان همچنان می تواند نقشی ایفا کند، اما جهان تغییر می کند و تحولاتی دارد. ما نباید یکی از اصول یعنی قدرت را فراموش کنیم. نفوذ در جهان از قدرت می آید، نه از استدلال و این موضوع بسیار مهم است. اوپک فراز و نشیب دارد. اوپک به طور اصولی وقتی معقول و اثرگذار است که تولید خود را کاهش می‌دهد. زمانی که قیمت ها بالا هستند و بازار تقاضا دارد، اعضا هر کاری که دلشان می خواهد می کنند. اوپک تنها زمانی معنادار است که می خواهد تولید را کاهش دهد تا قیمت ها را بالا ببرد؛ در اینجا، اوپک تأثیرگذار است. منظور من این است که اگر مراقب نباشیم، با دست خود گور اوپک را می کنیم.

وزیر نفت همچنین در خصوص آمار تولید و صادرات نفت ایران نیز گفت: من هیچ اطلاعاتی ارائه نمی کنم. هر چه که بگویم، آمریکا ضد ما از آن سوء استفاده می کند. من درباره مشتری، مقصد، کشورها، این که با چه نفتکشی نفت را منتقل می کنم، چگونه مشکل بیمه را حل می کنم، چیزی را فاش نمی کنم. من هیچ اطلاعی نمی دهم.

وی در خصوص این که اگر نشست آینده کمیته مشترک وزارتی نظارت بر تواق اوپک و غیراوپک به تصمیمی برسد که فراتر از پیشنهاد مصوب باشد، گفت: این تصمیم نامعتبر و باطل است. چنین تصمیمی غیر قانونی است. این کمیته، به هیچ وجه حق تصمیم گیری ندارد. من این را می گویم که به طور کلی، کمیته وزارتی حق ندارد تصمیم بگیرد. هر تصمیمی از سوی آنها نامعتبر است. این نهاد تنها می تواند نظارت کند و گزارش دهد. تصمیم ها تنها از طریق نشست وزیران نفت و انرژی اوپک و در حضور همه اعضای اوپک و با اجماع اتخاذ می شود.

زنگنه افزود: جای تصمیم گیری، نشست وزیران نفت و انرژی اوپک است. کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک، تنها نظارت می کند. همه این سر و صدا، تبلیغات، اطلاع رسانی و پلاکاردها، تنها با هدف تبلیغات برای متفرق کردن اوپک است. و اگر تصمیمات کمیته نظارتی به نشست وزیران بیاید، بدون لحظه ای تردید، هر تصمیمی را که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می کنم. وتو به این معنی است که آن تصمیم قانونی نیست.

این مقام مسئول همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا آمریکا می تواند صادرات ایران را صفر کند، گفت: من فکر می کنم که به واقع آقای ترامپ بدون مشورت با کارشناسان حتی درون دولت آمریکا چنین تصمیمی را گرفته که صادرات نفت ایران را به صفر برساند، مصرانه و سرسختانه هم در صدد اجرای آن است. اکنون به تازگی متوجه شده اند که این تصمیم شدنی نیست، بنابراین در پی آن هستند که حتی برای یک ماه هم که شده به طور نمادین صادرات ایران را به صفر برسانند، بنابراین آقای ترامپ به طور جدی و با همه قوای خود در صدد صفر کردن صادرات نفت ایران است. البته این یک طرف ماجراست و ماهم دست و پا بسته نیستیم و افزون بر همه تلاش هایمان معتقدیم که دست خداوند هم در کار است.

خواندن 150 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395