یکشنبه, 01 مهر 1397 ساعت 10:42

اطلاعات تکميلي

  • رئیس جمهور برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک می رود

دیپلماسی ایرانی در سازمان ملل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

در هفته گذشته فضای سیاسی ایران شاهد انبوه اظهار نظرها در مورد سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلای ایران به نیویورک و شرکت در هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود. مخالفان حضور روحانی در سازمان ملل عدم دستاورد اینگونه سفرها را یادآور می‌شوند و موافقان فرصت حضور و استفاده از قدرت و هنر دیپلماسی برای تامین منافع ملی را گوشزد می‌کنند.

مخالفان حضور روحانی در نیویورک، از رئیس جمهور می خواستند که این اجلاس را تحریم کند و از حضور و سخنرانی در این اجلاس خود داری کند. این دسته از افراد با اشاره به اقدامات آمریکا در قبال ایران و فشار های این کشور عقیده داشتند عدم حضور ایران در شرایطی که ترامپ بیشترین فشار های سیاسی، اقتصادی و روانی را بر ایران وارد می کند می تواند به نوعی پاسخی به اقدامات احتمالی ترامپ در سازمان ملل برای ضربه زدن یا حداقل تحقییر باشد. در بُعدی دیگر این افراد به دستاورد های حضور روحانی در سازمان ملل اشاره کرده اند و گفته اند که حضور روحانی در اجلاس گذشته فاقد دستاوردی برای کشور بوده است.

در مقابل بسیاری از کارشناسان و منتقدان سیاسی معتقدند که حضور فعال ایران در این نشست ها و اجلاس اینچنینی که شامل دفاع از منافع کشور و یادآوری قطعنامه 2231 این شورا برای اعضا و اشاره به نقض این قطعنامه از سوی آمریکا می‌تواند به نفع ایران باشد. از سوی دیگر در عرصه بین‌الملل رویکرد مثبتی نسبت به ترامپ و دولت آمریکا به دلیل رفتارها و اقدامات رئیس جمهور آمریکا وجود ندارد. در این شرایط روحانی و ظریف به عنوان دو فرد حرفه ای در عرصه دیپلماسی می‌توانند با حضور فعال در این اجلاس از حقوق ایران در عرصه بین الملل دفاع کرده و باعث انزوای هرچه بیشتر ترامپ شوند.

 

برنامه های فشرده روحانی در نیویورک

اما این حرف ها و صحبت ها با اظهارات روز جمعه پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس‌جمهور به اتمام رسید. اسماعیلی اعلام کرد که روحانی برای سخنرانی و تبیین مواضع کشورمان در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی در هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یکشنبه اول مهرماه به نیویورک سفر می‌کند.

آنطورکه معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهور درباره جزئیات برنامه‌های حسن روحانی در سفر به نیویورک، اظهار کرده  روحانی در این سفر برنامه‌های فشرده و مختلفی خواهد داشت که سخنرانی در جمع سران کشورهای حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و تشریح آخرین مواضع کشورمان در خصوص مهمترین مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین وضعیت مسلمانان میانمار، از جمله آن‌ها است.

اسماعیلی دیدار صمیمی با نخبگان و ایرانیان مقیم آمریکا، دیدار با علمای دینی و رهبران جوامع اسلامی آمریکا، نشست و گفت‌وگو با نخبگان سیاست خارجی و روسای اندیشکده‌های فکری در آمریکا، گفت‌ وگو با مدیران و سردبیران ارشد رسانه‌های بین‌المللی و مطبوعات را از دیگر برنامه‌های رییس جمهور در سفر به نیویورک عنوان کرد. روحانی همچنین با دبیرکل سازمان ملل متحد و تعدادی از سران کشورهای حاضر در حاشیه مجمع عمومی دیدار و در خصوص مسایل دوجانبه و بین‌المللی تبادل نظر خواهد کرد.

 

ادامه دیپلماسی توئیتری ظریف

از سوی دیگر در آستانه سفر روحانی به نیویورک، دیپلماسی توئیتری وزیر امور خارجه ایران ادامه دارد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدیدی برای خاورمیانه و جامعه جهانی است.

محمد جواد ظریفدر پیامی که  در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرده نوشت: درست است که تهدیدی واقعی برای منطقه ما و صلح و امنیت بین المللی وجود دارد: آن تهدید احساس حق به جانبی دولت ترامپ برای بی ثبات کردن جهان همراه با همدستان سرکش در منطقه است. ایالات متحده باید مانند یک کشور عادی رفتار کند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همراه با این نوشته خود فهرستی از «رفتارهای غیرعادی» دولت آمریکا را منتشر کرده است. وی ساعتی پیش از این نیز در صفحه توئیتر خود تاکید کرده بود: «اعتماد متقابل امری لازم برای تعامل یا حل مناقشه محسوب نمی شود. اعتماد با اجرای توافقاتی مانند برجام که مبنای آنها به شکل غیر قابل انکاری عدم اعتماد متقابل است پدید می آید. اما تعامل نیازمند احترام متقابل، اعتبار و اراده برای پایبندی به تعهدات خود است.

قرار است وزیران خارجه کشورهای امضاءکننده برجام به استثنای آمریکا فردا برای حفظ این توافق در نیویورک با یکدیگر دیدار کنند. دیدار وزرای خارجه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران در حاشیه اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می شود.

 

یادداشت روحانی در واشنگتن پست: آیا می توان به آمریکا اعتماد کرد؟

در آخرین اظهار نظر روحانی قبل از سفر به نیویورک، رییس جمهور در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست با بیان اینکه " آیا می توان به آمریکا اعتماد کرد؟"، تاکید کرد: ایران اهل منطق و گفتگو است و به همین دلیل بود که در مذاکرات برجام وارد شد و از آن سربلند بیرون آمد و به همین دلیل است که می گوید رمز اثبات حسن نیت طرف های مذاکراتی ما بویژه آمریکا، اجرای صادقانه و کامل برجام است.

در این مطلب منتشر شده در واشنگتن پست آمده: وقتی در تاریخ 18 اردیبهشت 97، رئیس جمهور آمریکا رسما اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شد، دو انتخاب در برابر من وجود داشت. اول، من نیز اعلام کنم که ایران از برجام خارج می شود که موجب ناامنی و بی ثباتی بیشتر در منطقه می شد و دوم، دادن مهلت چند هفته ای به اعضای باقی مانده در برجام تا تبعات خروج آمریکا از این توافق را که نتیجه زحمات و مذاکرات بسیار سخت و فشرده 12 ساله بود جبران کنند. به منظور پاسداری از صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و در حفظ سنت احترام به حقوق و مقررات شناخته شده بین المللی، گزینه دوم را انتخاب کردم.

روحانی با تاکید بر ادامه گفتگو با سایر طرف های برجام در این مقاله نوشته است: گفتگوهای جاری با کشورهای باقی مانده در برجام تاکید کرده ایم که موضوع مهم برای ما، حفظ منافع مردم ایران از برجام است و چنانچه علیرغم خروج آمریکا از برجام، منافع ایران تامین شود در برجام می مانیم و در غیر این صورت، روش دیگری را پی می گیریم. منطق ما روشن است. یا همه اطراف از منافع برجام منتفع می شوند و یا هیچکدام. سکوت در برابر قلدری آمریکا در ایجاد فشار به کشورها برای قطع روابط تجاری با ایران که با مقررات شناخته شده بین المللی در تضاد آشکار است با هیچ منطقی سازگار نیست و ما در این زمینه بی تفاوت نخواهیم ماند.

وی با اشاره به پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران در این مقاله این چنین نوشته است: پیشنهاد آقای ترامپ برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط با ایران صادقانه نیست. ما پیشنهاد ایشان را باور کنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را که شرط گفتگو با ایران را تحقق نکاتی می داند که توهین آشکار به ملت ایران تلقی می شود؟ علاوه بر این، ما چگونه می توانیم به آمریکا اعتماد کنیم در حالی که از تعهدات بین المللی اش بویژه قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت که خود بانی آن بوده کنار می کشد و دیگر کشورها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می کند؟ اعمال تحریم ها و ایجاد سختی برای مردم ایران از جمله در زمینه دسترسی مردم به دارو و یا محروم کردن ملت ایران از خرید هواپیمای مسافری که در امنیت پروازها تاثیر بسزایی دارد چه توجیهی دارد؟ بنظر می رسد که دولت آمریکا در پی انتقام گیری از ملت ایران است و روشن است که ادعای طرفداری اش از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است.

در انتهای این مطلب آمده که ملت ایران در طول بیش از ۲۵۰ سال گذشته به هیچ کشوری تجاوز نکرده و در عین حال، در برابر تجاوز و دخالت های بیگانه ایستادگی کرده است. سلاح ما صلح است. ما همان طور که در برابر متجاوز می ایستیم، در صلح جدی هستیم و به هر اقدام مسالمت آمیز، صادقانه و واقعی پاسخ مثبت می دهیم.

خواندن 457 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395