سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 10:19

بازدهی 2.5 درصدی آیفکس در یک روز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رشد پی در پی شاخص کل فرابورس ایران که از یکشنبه 25 شهریورماه آغاز شده است روز گذشته با افزایش بیش از 47 واحدی این نماگر ادامه یافت تا برای پنجمین روز متوالی شاهد سپزپوشی و صعود 154 واحدی آیفکس در این 5 روز کاری بودیم.

نماگر بازار فرابورس روز گذشته تحت تاثیر معاملات مثبت در برخی نمادهای فلزات اساسی و پتروشیمی 2.5 درصد افزایش یافت و بالاتر از ارتفاع یک هزار و 949 واحدی ایستاد. نمادهای میدکو، ذوب و هرمز از گروه فلزات اساسی تا سطح حداکثر 17 واحد و نماد زاگرس از صنعت شیمیایی‌ها تا 5 واحد بالاترین تاثیر مثبت را بر این نماگر به جا گذاشتند.

در همین حال بازار سهام فرابورس نیز در معاملات روز گذشته شاهد توقف و گشایش نمادهای متعددی بود به طوری که نمادهای سفاسی، غشهداب، غفارس، غشوکو، شپاس، کتوکا، توریل، آ س پ، سبزوا، فرابورس، اپرداز، گپارس، کفرآور و ... به دلیل نوسان قیمت بیش از 20، 50 و 60 درصدی یا به منطور رفع ابهام متوقف شدند و در سمت مقابل نیز نمادهای بسیاری همچون واحیا، زنجان، دماوند، کمرجان، تپکو، فزرین، میدکو، بالاس و ... گشایش یافتند.

رصد تابلو نمادهایی با بیشترین میزان تغییر قیمت نیز حاکی از آن است دو نماد میدکو و ریشمک در حالی تا سقف حداکثر 12 درصد افزایش قیمت یافتند که نمادهای ثغرب و ولشرق تا سطح  حداکثر 4 درصد با افت قیمت روبه‌رو شدند. روز گذشته نماد معاملاتی شرکت‌های ذوب‌آهن و پتروشیمی زاگرس نیز در صدر نمادهای پربازدید فرابورسی قرار گرفتند. 

در میان نمادهای مورد معامله در تمامی بازارهای فرابورس نماد شرکت گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی با دادوستد نزدیک به 75 میلیون سهم به ارزش بیش از 395 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد و در صدر ایستاد. این نماد که با رشد قیمت نزدیک به 3 درصدی نیز معاملات روز گذشته را به پایان رساند، شاهد مشارکت 52 درصدی حقیقی‌ها در سمت فروش و 98 درصدی این دسته از سهامداران در سمت خرید بود.

در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه نیز سهامداران اقدام به جابه جایی یک هزار و 257 میلیون سهم به ارزش 4 هزار و 393 میلیارد ریال کردند که حاکی از رقم خوردن بیش از 58 درصد از ارزش کل معاملات فرابورس ایران در مجموع این سه بازار است.

از سوی دیگر در پایان معاملات روز گذشته در بازار ابزارهای نوین مالی 21 میلیون ورقه به ارزش 3 هزار و 83 میلیارد ریال دست به دست شد که نگاهی به معاملات تابلو اوراق تسهیلات مسکن در این بازار نشان از افت قیمتی تمامی اوراق مورد معامله میان معامله‌گران داشت. در این تابلو اوراق تسه و تملی از کف 0.15 تا سقف 5 درصد ریزش قیمتی را تجربه کردند که موجب شد قیمت این اوراق در بازه 464 هزار تا 634 هزار ریال نوسان کند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله هم میزبان تغییر مالکیت 7 میلیون ورقه به ارزش بیش از 132 میلیارد ریال قرار گرفتند و اوراق بدهی در بازار ابزارهای نوین مالی به حجم حدود 3 میلیون ورقه به ارزش 2 هزار و 527 میلیارد ریال دادوستد شدند.

در نهایت در پایان معاملات روز گذشته دوشنبه دوم مهرماه 1397 در مجموع بازارهای نه‌گانه فرابورس یک میلیارد و 278 میلیون ورقه به ارزش 7 هزار و 477 میلیارد ریال میان معامله‌گران و سهامداران خرید و فروش شد که نسبت به روز یکشنبه از رشد حجم و ارزش معاملات حکایت داشت.

خواندن 126 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395