سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 15:07

دو لبه تیغ صادرات مواد اولیه فولادسازن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون خرید فولاد هرمزگان با انتقاد از عملکرد صادر کنندگان سنگ آهن به عنوان مواد اولیه فولاد گفت: افزایش نرخ دلار باعث شده شرکت های معدنی و بازرگانی، جذب صادرات مواد اولیه شوند و بدون توجه به شرایط شرکت های فولادی این امر را تسریع ببخشند، این در حالی است که شرکت های فولادی از این امر دچار آسیب خواهند شد.

علی گلشن، با اشاره به افزیش به یکباره نرخ ارز گفت:‌ افزایش روزافزون نرخ ارز و به دنبال آن کاهش ارزش ریال باعث افزایش جذابیت صادرات شده و این امر تولیدکنندگان مواد خام را ترغیب به صادرات کرده است.

وی با اشاره به ارزآوری صادرات اظهار کرد: صادرات مانند دو لبه تیغ است. نباید تنها به ارزآوری آن توجه کرد؛ زیرا بحث عمده آن، تامین مواد اولیه داخل کشور است. تا زمانی که تولیدکنندگان داخلی نیازمند مواد اولیه هستند، صادرات نه تنها توجیح اقتصادی نخواهد داشت؛ بلکه رفته رفته تولیدکنندگان داخلی را با مشکلات مواجه می کند.

 گلشن، کاهش تعرفه صادرات گندله را از دیگر عوامل جذابیت صادرات این محصول عنوان کرد و گفت: در حال حاضر دولت تعرفه صادرات گندله را از 15 درصد به 5 درصد کاهش داده که این امر تاثیر بسزایی در صادرات این محصول داشته است. دولت در اجرای این امر هیچگونه توجه ای به تامین مواد اولیه تولید کنندگان داخلی نداشته است.

وی با انتقاد از دستورالعمل وزارت صنعت، معدن وتجارت مبنی بر فروش فولاد در بورس عنوان کرد:‌ دولت نباید تنها دستورالعمل هایش را معطوف به شرکت های فولادی کند. این در حالی است که شرکت های معدنی به عنوان تامین کننده مواد اولیه فولادی، بدون توجه به تولید داخلی در حال صادرات هستند.

معاون خرید فولاد هرمزگان خواستار حضور نهادهای نظارتی در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی شد و افزود:‌ با وجود افزایش روز افزون صادرات مواد اولیه تولید فولاد، باید نهادهای نظارتی هرچه سریع تر وارد عمل شوند.

گلشن افزود: نامه های مبنی بر تشریح شرایط فولاد سازان به مسئولان اجرای ارسال شده و آنها نیز قول های مساعدی در این خصوص داده اند، امیدوارم هر چه سریعتر مشکل فولادسازان مرتفع شود.

معاون خرید فولاد هرمزگان با بیان اینکه در سالی که مزین به شعار حمایت از کالای ایرانی است، باید اولویت دولت، توجه به تولیدکنندگان داخلی باشد،‌ افزود: ساختار اقتصادی کشور باید به نحوی طراحی شود که ایجاد اشتغال از اولویت های اول کشور باشد، بنابراین در راستای تحقق آن تولیدکنندگان داخلی باید حمایت شوند.

 منبع: ایلنا

خواندن 125 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395