چهارشنبه, 04 مهر 1397 ساعت 10:47

آمادگی اتریش برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: سفیر کشور اتریش گفت: 97 درصد از انرژي برق اتريش از نیروگاه‌های تجديدپذير تامین می‌شود و بر این اساس آماده‌ایم تجارب خود را برای توسعه تجدیدپذیرها در اختیار طرف‌های ایرانی بگذاریم.

اشتفان شولتز سفیر کشور اتریش در ایران طی دیدار با مشاور وزیر نیرو و سرپرست مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی اخیر در شهر اهواز، اظهار داشت: اتفاق چند روز گذشته اهواز که به دست تروریست‌ها رخ داد، بسیار تاسف بار و ناراحت کننده بود که دولت متبوع من نیز این حمله را به‌شدت محکوم کرد.

وی ادامه داد: با توجه به نخستين سفر روحاني رئیس جمهوری اسلامی ايران به اتريش در طول دوره رياست جمهوري، بسيار به توسعه همكاري‌ها متعهد هستیم و درصددیم این همکاری ها توسعه یابد.

«اشتفان شولتز» با بیان اینکه نگاه راهبردي اتريش توسعه روابط با طرف ايراني در بعد دوجانبه و متعاقباً در سطح منطقه‌اي است، اضافه کرد: همكاري‌هاي اتريش با آژانس يونيدو و همچنين اتحاديه اروپا براي تاسيس مركز سبز انرژي در ايران آغاز یک همکاری چند جانبه خواهد بود.

سفیر کشور اتریش اضافه کرد: با ايجاد چنين مركزي مي‌توان همكاري‌ها را به سطح منطقه‌اي توسعه داد و مشكلات انرژي كشورهایي همچون تركيه، افغانستان و... را بر اساس توسعه پايدار رفع کرد.

« اشتفان شولتز» با بیان اینکه شركت‌هاي اتريشي علاقمند به همكاري با طرف‌هاي ايراني هستند، تصریح کرد: در این باره چندين شركت اتريشي در زمينه آب و آبفا مقرر است به مشهد و تهران سفر کنند و همچنين در نمايشگاه بين‌المللي آب و فاضلاب تهران در هفته آتي شركت کنند.

وی در انتهای مطالب خود گفت: ايران به‌رغم شرايط سخت موجود، از خود استقامت خوبي نشان داده است و در پايان اضافه می‌کنم كه اتريش به دنبال ايجاد يك سكوي  گفتمان علمي با ايران بوده و خوب است كه موسسه يا نهادي به عنوان نقطه تماس ايجاد چنين سكوئي به طرف اتريشي معرفي کنید.

مشاور وزیر نیرو و سرپرست مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران در حوزه آب و انرژی همکاری های گسترده ای با کشورهای اروپایی از جمله کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا دارد.

فرهاد یزدان دوست مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل طی دیدار سفير كشور اتريش در ایران با اشاره اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای بي‌ثبات و ناآرام قرار دارد، اظهار داشت: با اين حال ایران از نعمت امنيت و ثبات برخوردار است؛ اما نياز است براي از بين بردن و ريشه‌كن كردن چنين اتفاقاتی، همكاري بین کشورهای خواهان از بین بردن تروریسم هر چه سریع‌تر شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان توسعه همکاری‌ها در سطح دوجانبه و چندجانبه با کشور اتریش است، عنوان کرد: با توجه به راهبرد توسعه همکاری‌های بين‌المللي وزارت نيرو و نگاه مثبت به توسعه روابط با كشورهاي اروپایی و همچنين سازمان‌هاي بين المللي، آماده هر گونه همکاری اقتصادی هستیم.

مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل به داشتن منابع وسیع انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران اشاره کرد و گفت: در این خصوص نه تنها مي توانيم به مرز خودكفائي برسيم، بلكه مي توانيم به عنوان هاب در منطقه نقش آفريني کنیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اضافه کرد: در خصوص آب و آبفا، امور بین‌الملل وزارت نیرو به عنوان بازوي پرتوان وزارتخانه در تعاملات بين‌الملل مي‌تواند به ايجاد يك گفتمان آبي بين دو كشور و تسهيل همكاري‌هاي دولتي و تجاري كمك نمايد.

وی با درخواست از سفیر کشور اتریش مبنی بر معرفی طرف اتریشی برای ایجاد ارتباط با وزارت نیرو و اجرایی کردن اسناد منعقده، تصریح کرد: پس از ايجاد ارتباط مي‌توانیم كميته‌ها و زيركميته‌هاي تخصصي را شکل دهیم.

یزدان دوست به همکاری‌های وزارت نیرو با کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا اشاره کرد و بیان داشت: این همکاری‌ها در ابعاد گسترده است و در این راستا در سطح بین‌الملل با کشورهای اتریش، آلمان، هلند و سوئیس در حوزه آب و انرژی ارتباط تنگاتنگی داریم.

خواندن 271 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395