شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 15:55

افزایش قیمت نفت مانع اصلی ترامپ برای تحریم ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

 عصر اقتصاد: حدود یک ماه به اجرای رسمی تحریم های آمریکا علیه ایران باقی مانده است و شاهد آن هستیم که قیمت نفت روندی افزایشی را در پیش گرفته و به نظر می رسد با ادامه تحریم ها این رشد قیمت قوی تر نیز خواهد بود. اما دادگاه لاهه از دو کشور خواسته است که اقدامات تنش زا را متوقف کنند و این مساله می تواند تا حدودی تحریم ها را کمرنگ کند. با این حال مهم ترین مساله این است که کشور های خریدار نفت، به خصوص اروپایی ها از این رشد قیمت راضی نیستند و امکان این که مخالفتشان با آمریکا تشدید شود، افزایش یافته است.

دونالد ترامپ در حالی مقصر افزایش قیمت را اوپک می داند که این روز ها همه رسانه ها او را به عنوان نفر اول گران کردن نفت می دانند، چرا که تحریم های یکجانبه آمریکا بازار را ملتهب کرده است. در نتیجه بسیاری بر این باورند که افزایش قیمت نفت کشور های خریدار نفت را در مقابل آمریکا قرار خواهد داد. بر این اساس خرید نفت ایران در شرایط موجود توسط این کشور ها معقول به نظر می رسد.

یک بانک آمریکایی در این خصوص اعلام کرد که تحریم های ضد ایرانی و معاملات احتیاطی تولیدکنندگان نفت، قیمت نفت را بالای ۸۰ دلار نگه می دارد.

بانک آمریکایی گلدمن ساکس اعلام کرد: این خطر وجود دارد که قیمت نفت تا پایان سال جاری میلادی بالای ۸۰ دلار برای هر بشکه باقی بماند، زیرا تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران آغاز می شود و تولیدکنندگان نفت، به معاملات احتیاطی خود پایان می دهند.

این بانک آمریکایی اعلام کرد رقیبان ایران در بازار نفت، ممکن است نتوانند افت تولید این کشور را جبران کنند.

این در حالی است که اروپایی ها به دنبال ایجاد ساز و کاری برای خریداری نفت ایران هستند تا قیمت نفت از مقطع کنونی بیشتر نشود. چرا که کارشناسان اظهار کرده اند که کشور های خاور میانه قادر به پوشش کمبود عرضه نفت از سوی ایران نیستند.

در همین راستا نماینده ایران در هیئت عامل اوپک با تاکید بر این که تحریم نفت ایران شدنی نیست، گفت: آقای ترامپ به شدت از ناتوانی برخی کشورها در ایجاد ظرفیت مازاد برای جایگزین کردن نفت ایران عصبانی است و این عصبانیت با لحن بدی از یکسو به شاه عربستان و از سوی دیگر به اوپک برای افزایش ندادن تولید نفت بیان می شود.

حسین کاظم پور اردبیلی با بیان این که این عصبانیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نشان دهنده شکست سیاست تحریم علیه ایران است، تصریح کرد: ما پیش تر به رئیس جمهوری آمریکا یادآوری کرده بودیم که ظرفیت کافی برای جایگزینی نفت ایران در بازارهای جهانی وجود ندارد و دست از تحریم، پرخاشگری، اهانت به ملت ها و دولت ها بردارد.

وی، هرگونه کمک و تسهیل برای موفقیت تحریم آمریکا علیه ایران را خصمانه تلقی کرد و گفت: چنانچه ایران تحریم باشد قیمت نفت گران می شود و روسیه و عربستان هم برای عرضه اضافی نفت در بازار کاری نمی توانند بکنند.

کاظم پور اردبیلی با اشاره به این که واشنگتن از ۲ کشور عضو اوپک حمایت نظامی می کند و در عین حال ۲ کشور دیگر عضو این سازمان را تحریم کرده است، افزود: در چنین شرایطی آمریکا انتظار دارد بقیه کشورهای عضو اوپک با افزایش تولید به کاهش قیمت نفت کمک کنند که این انتظار بی پایه و اساس است.

وی تاکید کرد:  البته اعضای اوپک دخالتی در تعیین قیمت نفت ندارند و قیمت نفت بر اساس بنیان های بازار (عرضه و تقاضا) تعیین می  شود.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک از سکوت دبیرکل و رئیس دوره ای اوپک درباره اهانت پرزیدنت ترامپ به این سازمان بین المللی ابراز تاسف کرد و افزود: اعضای این سازمان از این دو مقام انتظار دارند به اهانت ها و جسارت های آمریکا پاسخ قاطع دهند.

کاظم پور اردبیلی با اشاره به این که اوپک در ماه اوت نسبت به ماه مه در مجموع روزانه ۸۷۰ هزار بشکه نفت بیشتری تولید کرد، گفت: در دوره مورد بررسی، مقدار کاهش تولید از سوی آن دسته از اعضا که افت تولید داشته اند روزانه ۴۶۸ هزار بشکه بوده است.

وی ادامه داد: در بازه زمانی یاد شده، مجموع افزایش تولید کشورهای غیرعضو اوپک ۲۷۳ هزار بشکه بوده  و رقم افت تولید آن دسته از تولیدکنندگان غیرعضو اوپک که کاهش تولید داشته اند، ۲۹۳ هزار بشکه بوده است.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک، افزایش تولید نفت عربستان و روسیه را در ماه اوت نسبت به ماه مه به ترتیب ۴۱۵ و ۲۳۵ هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت: چنانچه افزایش تولید نفت این ۲ کشور نسبت به میزان تعهد کاهش تولید در بیانیه همکاری (Declaration of Cooperation) در نظر گرفته شود، عربستان و روسیه به ترتیب ۳۴۶ و ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش تولید داشته اند که این افزایش تولید از سوی این دو کشور تخلف از توافق کاهش تولید است.

کاظم پور اردبیلی تصریح کرد: با وجود این که چنین تخلفی در افزایش تولید رخ داده و ایران کاهش تولیدی نداشته است، بازار همچنان نگران کمبود عرضه نفت در ماه های پایانی سال میلادی است.

وی در پایان با طرح پرسشی مبنی بر این که آقای ترامپ چگونه می خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند؟ اظهار کرد: تحریم نفت ایران شدنی نیست و آقای ترامپ بهتر است به جای عصبانیت، پای میز مذاکره برگردد و در چارچوب برجام با ایران مذاکره کند.

رئیس جمهوری روسیه نیز در خصوص مقصر اصلی افزایش قیمت نفت، گفت: دونالد ترامپ قیمت نفت را بیش از حد بالا در نظر می گیرد و تا حدی حق دارد، اما بیایید صادق باشیم؛ آقای ترامپ، اگر می خواهید مقصر افزایش قیمت نفت را پیدا کنید، باید در آیینه نگاه کنید.

رئیس جمهوری روسیه گفت: قیمت های کنونی تا حد زیادی نتیجه رفتار دولت کنونی آمریکاست؛ انتظار تحریم ها علیه ایران و مشکلات سیاسی در ونزوئلا و اتفاق هایی که در لیبی می افتاد، نتیجه سیاست های غیرمسئولانه است که تأثیری مستقیم بر اقتصاد جهانی دارند.

این در حالی است که گفته می شود ترامپ نمی تواند با سیاست هایی که در پیش گرفته است، قیمت نفت را کاهش دهد.

دبیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی ایران در این خصوص گفت: با توجه به اتفاقات اخیر خواب ترامپ برای صفرکردن صادرات نفت خام ایران و کاهش قیمت نفت تعبیر نخواهد شد.

سید حمید حسینی با اشاره به اینکه قیمت نفت در 10 روز گذشته وارد کانال 85 دلار شده، افزود: این مساله نشان می دهد دنیا نگران جایگزینی نفت ایران است.

به نوشته تسنیم، وی گفت: ممکن است صادرات نفت ایران کاهش یابد اما باتوجه به منافعی که خرید نفت از ایران برای کشورهایی نظیر چین و هند دارد که می توانند به جای پول، کالا به ایران صادر کنند قطعا صادرات ما صفر نخواهد شد.

حسینی، نفت را یک کالای امنیتی دانست و افزود: در چنین شرایطی همه کشورها سعی می کنند در تامین کنندگان منابع خود تنوع ایجاد کنند و خود را به یک کشور وابسته نکنند به همین دلیل ادامه صادرات نفت ایران امکانپذیر خواهد بود.

این کارشناس و فعال اقتصادی گفت: حتی اگر کشورهایی نظیر عربستان، روسیه و عراق، توانایی جایگزین کردن نفت ایران را داشته باشند باز هم کشورهای خریدار نفت آمادگی اینکه ایران را کنار بگذارند ندارند و بعید است نفت ایران مشتری نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه آمارها نشان می دهد در ماه سپتامبر ایران روزانه یک میلیون و 700 هزار بشکه نفت صادر کرده است، افزود: واقعیت بازار نشان می دهد نه تنها ظرفیت افزایش تولید در دنیا وجود ندارد بلکه مخاطرات ژئوپلتیک نیز بازار نفت را تهدید می کند.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات موجود نشان می دهد چین، هند و ترکیه به عنوان خریداران نفت ایران باقی خواهند ماند، افزود: البته اینکه این کشورها به چه میزان از ما نفت بخرند به آینده بستگی دارد.

دبیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی ایران، اقدامات عملی اروپایی ها در ایجاد ساز و کارهای مالی با ایران را از دیگر نشانه های مثبت برای تداوم صادرات نفت ایران عنوان کرد و گفت: اگر اروپاییها که پیش از این روزانه 680 هزار بشکه نفت از ما می خریدند همچنان به خرید نفت از ایران ادامه دهند قطعا می توان به آینده امیدوار بود.

حسینی با تاکید بر اینکه دوران عواقب ناشی از تحریم های امریکا سپری شده و آثار منفی تحریم ها شرایط را بدتر از آنچه در ماه های اخیر رخ داد نخواهد کرد، افزود: هر اثر منفی که تحریم ها قرار بود بگذارد تا امروز گذاشته و شرایط از آنچه در ماه های اخیر بر مردم گذشت بدتر نمی شود بنابراین هر اتفاقی بعد از 13 آبان رخ دهد قطعا شرایط ما را بدتر از این نخواهد کرد.

بر این اساس می توان دریافت که کارشناسان بر این باورند که عامل اصلی افزایش قیمت ها، تحریم های آمریکا است. تحریم هایی که بازار را دچار تشنج کرده است و قیمت ها را روز به روز به صورت غیر واقعی افزایش می دهد. این افزایش قیمت بدون شک برای وارد کنندگان نفت مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. مشکلاتی که این کشور ها را برای تنها گذاشتن آمریکا در تحریم ایران تشویق خواهد کرد. چرا که کشور های خریدار نفت برای کاهش قیمت تلاش می کنند.

در نتیجه باید گفت که افزایش قیمت نفت از مهم ترین موانعی است که دولت آمریکا برای تحریم ایران در پیش دارد. این در حالی است که ترامپ تا کنون عربستان و روسیه را برای افزایش نفت امتحان کرده و تا کنون به نتیجه نرسیده است.

 

 

 

 

خواندن 151 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395