دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 08:59

پیشنهادات اصلاحی برای اقتصاد مطبوعات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیف اله یزدانی

در حالی که قانون مطبوعات و رسانه ها مراحل پایانی بررسی را در هیأت دولت سپری می کند، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با برشمردن محدودیت های جدید مالی برای فعالیت مطبوعاتی از شرایط سخت پیش رو برای مطبوعات و رسانه ها خبر داد.

تعداد رو به ازدیاد صدور پروانه مطبوعاتی توسط هیأت نظارت بر مطبوعات از یکسو و عدم رعایت اصول اولیه در فعالیت های مطبوعاتی از سوی دیگر، بیش از پیش به معضل اقتصادی مطبوعات دامن می زند.

به همین دلیل پیشنهادات عملی و قابلا اجرای ذیل ارائه می شود:

  • 1-نشریات حزبی و وابسته به گروه های سیاسی به دلیل اینکه بخشی از فعالیت های حزبی تلقی می شوند، بنابراین هزینه های مربوطه باید توسط خود حزب و گروه مربوطه تأمین مالی شوند و نباید هیچ گونه یارانه ای به آنها تعلق بگیرد و هرگونه مساعدت دولت از بودجه عمومی باید از ردیف های وزارت کشور مربوط به حمایت از احزاب و گروه ها باشد.
  • 2-نشریات مربوط به نهاد های دولتی و ارگان های حکومتی به دلیل اینکه صرفاً برای اطلاع رسانی نهاد مربوطه تأسیس و فعالیت می کنند، حق دریافت آگهی های تجاری نامربوط به نهاد خوئد را نداشته و صرفاً به چاپ و انتشار اطلاعیه های مربوط به نهاد خود مجازند، عملکرد مغایر با این امر ناقض فلسفه خصوصی سازی بوده و به فعالیت های مطبوعاتی لطمه می زند. نشریاتی مانند روزنامه های همشهری، ایران، جام جم، جوان شامل این بند می شوند.

در همین خصوص این نوع نشریات نباید از یارانه مطبوعات هم دریافتی داشته باشند و هرگونه حمایت از آنها باید از سرفصل های هزینه ای وزارتخانه و نهاد مربوطه باشد.

  • 3-آگهی های دولتی باید در نشریات با موضوع مرتبط درج و انتشار شود و از توزیع آگهی ها در روزنامه های غیرمرتبط جلوگیری شود.
  • 4-خبرنگاران روزنامه های دولتی و ارگان های احزاب می توانند از تسهیلات صنفی مانند همه خبرنگاران برخوردار باشند.
  • 5-خرید روزنامه توسط نهاد ها و ارگان های دولتی فقط در خصوص نشریات مرتبط مجاز است و نباید برای این امر محدودیت ایجاد شود.
  • 6-یارانه مطبوعات باید جدا از سایر فعالیت های وزارت ارشاد تعیین و میزان آن نباید کمتر از یک در هزار بودجه کل کشور باشد.
  • 7-سهم نشریات استانی از آگهی های دولتی در هر استان حداکثر 50 درصد باشد.
  • 8-درج آگهی های با مدت اعتبار کمتر از دوره انتشار مجلات باید در روزنامه ها باشد.

 

خواندن 485 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395