سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 08:56

اطلاعات تکميلي

  • رییس جمهوری:

دولت طرح‌های گسترده‌ای برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دارد  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مرضیه صدری

عصر اقتصاد: برگزاری جلسه اقتصادی روز گذشته با حضور جمعی از اساتید دانشگاه های کشور پاسخ مستقیم روحانی به دو نامه اخیر اقتصاددانان در خصوص مشکلات اقتصاد کشور بود.

رییس جمهوری در این جلسه با بیان اینکه هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نخواهیم داشت، گفت: دولت طرح‌های گسترده‌ای برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دشمنان و رفع مشکلات دارد.

حسن روحانی با تاکید بر این که 'به آینده بهتر، بسیار امیدوارم'، ضمن ابراز خرسندی و خشنودی از برگزاری این نشست و قدردانی از حضور اقتصاددانان دانشگاه های کشور، افزود: بی تردید تمامی شرکت کنندگان دلسوزانه برای نظام ، کشور و دولت نظرات کارشناسانه خود را بیان کردند و این جلسات باید تداوم یابد.

روحانی با قدردانی از حمایت ها و ارائه دیدگاه ها و طرح های دلسوزانه اقتصاددانان کشور برای کاستن از مشکلات اقتصادی، ضرورت تقویت امید در جامعه جهت شکست دشمنان در جنگ روانی و اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: این دوران به رغم دشواری های آن، سپری خواهد شد و با برنامه ریزی های دقیقی که انجام شده، آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست های ضدایرانی خود ادامه دهد.

رییس جمهوری تصریح کرد: از مسوولان دولت نیز می خواهم این جلسات را در محورهای مختلف اقتصادی پی بگیرند.

روحانی اظهار داشت: در تمام دوره فعالیت 5 ساله دولت، پیوسته هفته ای دو جلسه اقتصادی با مسئولین، مدیران و مشاوران اقتصادی داشته ام و در این دولت هیچ تصمیمی بدون مشورت با کارشناسان اتخاذ نشده است.

رییس جمهوری با بیان این که باید امید در جامعه و سرمایه اجتماعی را بیش از پیش تقویت کنیم، به جنگ روانی و اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران اشاره و تصریح کرد: ما در شرایط بحرانی نیستیم اما شرایط، عادی نیز نیست و در تصمیم گیری ها و اعلام مواضع و دیدگاه ها باید این شرایط مورد توجه باشد و در کنار ابراز نگرانی های به حق برای رفع این نگرانی ها نیز راه حل و پیشنهادات عملیاتی ارائه شود.

روحانی با تاکید بر این که مردم و به ویژه صاحبان درآمدهای ثابت در شرایط کنونی با مشکل معیشت مواجه هستند، گفت: دولت طرح های گسترده ای برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دشمنان و رفع مشکلات دارد اما در عین حال اقتصاد کشور از گذشته با بیمارهای مزمنی مواجه بوده که بروز برخی مشکلات و مسایل، باعث می شود تا عوارض آن بیمارهای مزمن، تشدید و اثارش بیشتر در جامعه لمس شود.

رییس جمهوری با اشاره به دستاوردهای دولت در عرصه کاستن از نرخ تورم، ایجاد رشد اقتصادی و برچیدن موسسات اعتباری غیرمجاز گفت: طی فعالیت دولت یازدهم علت کاهش تورم، انضباط مالی دولت بود و ما در هیچ شرایطی و به رغم تحمل سختی ها، خلق پول و یا استقراض از بانک مرکزی نکردیم.

روحانی تاکید کرد: دولت هم اکنون نیز به گونه ای برنامه ریزی کرده است که حتی در شرایط سخت تر هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نخواهد داشت.

رییس جمهوری با اشاره به سخنان یکی از اقتصاددانان حاضر در جلسه، گفت:کلیت این حرف درست است که اقتصاد با بگیر و ببند درست نمی شود اما ما گاهی با مواردی مواجه می شویم که تاسف آور است و باعث می شود که نتوانیم صرفا مقررات و معیارهای اقتصادی را در این موارد حاکم کنیم. گاهی شاهدیم فردی تولید را به این بهانه که مواد اولیه و قطعه ندارد، متوقف کرده و حال آن که در بازرسی از انبارهای آن متوجه می شویم برای ماه ها مواد اولیه و قطعه دارد و صرفا به دنبال سود بیشتر در آینده فعالیت تولیدی را متوقف کرده است.

در ابتدای این جلسه نیز که حدود 3 ساعت به طول انجامید، جمعی از اقتصاددانان در فضایی صمیمی با رییس جمهوری به طرح دیدگاه ها و نظرات خود برای برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور پرداختند.

راه های برون رفت از رکود و ایجاد شتاب در رشد اقتصادی، وضع تورم، ضرورت تغییرات سریع و باور پذیر در هدف گذاری اهداف مدنظر اقتصادی، تقویت سیستم ارزیابی سیاست ها، ضرورت دخالت بیشتر دولت در بازار ارز، ضرورت مدیریت و کنترل تبعات شوک های اقتصادی برای مصرف کننده و تولید کننده، تقویت تعامل با جهان، بهره گیری بیشتر از نظر اقتصاددانان در طرح های اقتصادی پیش از اجرا، ضرورت وجود فرماندهی برای مقابله با تحریم ها، ضرورت ارائه بسته های مشروط حمایتی از بنگاه های بزرگ اقتصادی، ضرورت توجه بیشتر به اقتصاد منطقه ای و اقتصاد بنگاه ها و تقویت تیم اقتصادی دولت از جمله مباحث و موضوعاتی بودند که استادان و صاحبنظران اقتصادی شرکت کننده در این نشست پیرامون آنها دیدگاه های خود را با رییس جمهوری در میان گذاشتند.

اما این جلسه غایبینی هم داشت که طی گفت و گوهایی با بیان دلایلی عدم حضور خود را توجیه کردند.

 غایبین جلسه در گفت و گو با عصر اقتصاد اعلام کردند

دعوتی بی برنامه از سوی دولتی بی برنامه

ماجرا از این قرار بود که پس از مواجه کشور با بحران های متفاوت اقتصادی، جمعی از اقتصاددانان طی دو نامه سرگشاده به بیان ضعف ها و بیماری های کنونی اقتصاد ایران پرداخته و راه حل هایی نیز به همین منظور ارائه دادند. عدم استفاده از نظریات و راهنمایی های اقتصاددانان خبره کشور از انتقاداتی است که همواره بر دولت وارد شده است. حتی این موضوع توسط رهبر انقلاب اسلامی نیز تاکید شده بود که ایشان بیان کردند: «عده ای کارشناس اقتصادی که با دولت هم مخالفتی ندارند و برخی هم صاحب نام هستند، نامه ای دلسوزانه به رئیس جمهور محترم نوشته اند و ضمن برشمردن مشکلات ساختاری و موجود اقتصادی، راه حل ها را هم ارائه کرده اند که این راه حلها اکثراً صحیح بودند.»

رهبر انقلاب همچنین در جلسه ای با اعضای هیات دولت به مناسبت هفته دولت خاطر نشان کردند: مشکلات تولید، راه حل دارد و اقتصاددانها نیز برای آن راهکار ارائه داده اند که اگر به آنها عمل شود، معیشت مردم که اکنون بخش مهمی از جامعه دچار مشکل هستند، بهبود خواهد یافت.

روزنامه عصر اقتصاد نیز طی روزهای گذشته به نقد و کارشناسی نظرات و راهکارهای ارائه شده با استفاده از اظهارات نویسندگان نامه پرداخت.

در حالی که نویسندگان این نامه برقراری جلسه‌ای را با حضور رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت برای ارائه تفصیلی راهکارهای ارائه شده، درخواست  کرده بودند، سازمان برنامه و بودجه از آنها برای دیداری دعوت به عنل آورد اما اکثر امضاکنندگان از پذیرفتن آن امتناع کردند و البته تعدادی از آن‌ها در جلسه با مسئولان سازمان برنامه شرکت کردند و آن را «تا حدودی مثمر ثمر» ارزیابی کردند.

از سال 1392 تاکنون 14 نامه با محتوای اقتصادی خطاب به رئیس‌جمهور روحانی نوشته شده است که نویسندگان این نامه‌ها را طیف وسیعی از اساتید دانشگاه و مسئولان اجرایی کشور تشکیل می‌دهند و مضامین گوناگونی را از حمایت‌های انتخاباتی با دلایل اقتصادی در سال 1392 گرفته تا درخواست برای برکناری برخی مسئولان اقتصادی در سال جاری در بر داشته اند. اما دو نامه اخیر با توجه به محتوا و نویسندگان رویکردی جدی تر در پیش گرفته و واکنش های زیادی به دنبال داشت.

پس از آنکه با وجود تاکیات مقام معظم رهبری اقدام جدی و عملی در مورد نامه اول اقتصاددانان از سوی دولت مشاهده نشد و با توجه به بحران های ارزی پی در پی در ماههای اخیر، جمع بزرگ تری از اقتصاددانان در دومین نامه به بیان مشکلات و پیامدهای خطرناکی که با ادامه وضعیت موجد گریبانگیر کشور خواهد شد، پرداختند.

حسن روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها در دانشگاه تهران از دعوت اساتید اقتصادی خبر داد که انتقادات و راهکارهای خود را به صورت نامه‌های خصوصی یا سرگشاده درباره مسائل اقتصادی با وی درمیان گذاشته‌اند. بنابراین انتظار می رفت جلسه ای مختص نویسندگان نامه تشکیل شود. خبر دار شدیم که بعد از ظهر روز یکشنبه از تعداد محدودی از نویسندگان نامه به همراه دیگر کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی دعوت به عمل آمده است.

فرشاد مومنی از جمله نویسندگان هر دو نامه و از اساتیدی که به جلسه روز دوشنبه با رئیس جمهور دعوت شده بود، در گفت و گو با عصر اقتصاد به بیان نکاتی در خصوص روش پاسخگویی اشتباه به مطالبه نویسندگان نامه پرداخت.

مومنی خاطر نشان کرد: مساله مهم این بود که به همراه تعدادی از اقتصاددانان نامه ای خطاب به رئیس جمهور نوشته بودیم و واکنش منطقی این بود که از تمام نویسندگان یا امضاکنندگان نامه دعوت به عمل می آمد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طبابایی با اشاره به اینکه تنها تعداد بسیار محدودی دعوت شدند ، گفت: حضور این تعداد محدود می توانست حرکتی توهین آمیز برای سایر نویسندگان باشد و این تلقی را ایجاد کند که سایر اقتصاددانان تنها به تایید نامه نوشته شده پرداخته اند. در حالی که این نامه حاصل همفکری همه امضا کنندگان بود.

مدیر موسسه مطالعات دین و اقتصاد نکته مهم دیگر را بی برنامگی در برگزاری این جلسه دانست و گفت: در حالی که انتظار می رفت جلسه ای ویژه مسائل بیان شده در نامه اقتصاددانان و راهکارهای کارشناسی و مکتوب ارائه شده در این نامه تشکیل شود، پس از دعوت متوجه شدیم که نشستی بدون دستور جلسه خاص و بدون برنامه و هماهنگی قوی ترتیب داده شده است.

طی گفت و گو با تعدای از نویسندگان نامه و سایر اقتصاددانان دعوت شده دریافتیم که این جلسه با حضور کارشناسانی با نظریات و رویکردهای متفاوت تشکیل شده است. در حالی که ضرورت نامه اقتصاددانان، تشکیل یک جلسه هرچند کوتاه به منظور نقد و بررسی راهکارها و ایراد توضیحات تکمیلی در این خصوص از سوی نویسندگان بود و اگر بنا بر برگزاری مباحثه یا مناظره اقتصاددانان با یکدیگر بود، باید در فرصتی بعدی اجرا می شد.

از سوی دیگر ضعف هایی در شیو دعوت و برگزاری این جلسه مهم دیده می شود که نیاز به هماهنگی و برنامه ریزی دقیق تر و مدبرانه تر داشت. از جمله این ضعف ها دعوت گزینشی از اقتصاددانان بود. اگر محدودیت های تشریفاتی جلسه را نیز در نظر بگیریم، شایسته بود انتخاب افرادی به عنوان نمایندگان نویسنده های نامه را بر عهده خود آنها می گذاشتند.

در هر صورت جلسه ای که می توانست باب مهمی برای آغاز گفت و گو های راه حل محور و نزدیک تر شدن دولت با نخبگان و کارشناسان به منظور دستیابی به راهکارهای عملی آن هم در شرایطی باشد که مدام از سوی مسئولین غیر دولتی به ویژه نمایندگان و منتقدان تنها گله و شکوه و توضیح شرایط و مشکلات کشور را می شنویم. اما متاسفانه ضعف ها و مشکلات شاید اجرایی که در تمام مدت مدیریت دولت تدبیر و امید شاهد بودیم و به طور مستقیم به رئیس دولت باز نمی گردد، بازهم مانعی در مسیر تحقق اهداف و اصول دولت روحانی شد.

 

 

 

 

خواندن 170 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395