شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 10:14

اطلاعات تکميلي

  • در ویژه‌نامه روز ملی صادرات مطرح شد:

عبور از تحریم‌های خارجی مشکل نیست، تحریم‌های داخلی باید چاره شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مریم یعقوبی

 

عصر اقتصاد: توسعه تجارت خارجی و به‌ویژه صادرات از عوامل مؤثر در توسعه اقتصادی کشورها محسوب می‌گردد که می‌تواند علاوه بر رشد اقتصادی، موجب افزایش توان رقابت‌پذیری کشورها در عرصه‌های بین‌المللی گردد.

فردا ۲۹ مهرماه مصادف با «بیست و دومین سالروز ملی صادرات ایران» است. از سال 1376 با تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور روز بیست و نهم مهرماه، به‌عنوان روز ملی صادرات تعیین گردید تا بیانگر عزم و اراده ملی در مجموعه دولت و مردم برای توسعه صادرات غیرنفتی و درنتیجه توسعه اقتصادی کشور باشد.

انتخاب یک روز از سال به‌عنوان روز ملی صادرات موجب گسترش تفکر و فرهنگ صادراتی در جامعه می‌گردد. روزنامه عصر اقتصاد مانند سال‌های گذشته با انتشار «ویژه‌نامه روز ملی صادرات» اقدام به بررسی وضعیت موجود و چشم‌اندازهای صادراتی کشور کرده است. در این ویژه‌نامه به گفت‌وگو با برخی مسئولان و فعالان بخش تجارت کشور پرداخته است که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید:

لزوم حفظ بازارهای خارجی برای کاهش فشارهای تحریم‌ها

مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت به‌عنوان بزرگ‌ترین نهاد دولتی متولی امور تجاری کشور در گفتگو با این ویژه‌نامه ضمن اشاره به ظرفیت‌های بخش خصوصی در توسعه تجارت کشور گفت: برای حفظ بازارهای خارجی و توسعه آن‌ها نیازمند برخورد اصولی و محکم از مواضع به‌حق جمهوری اسلامی ایران در محافل بین‌المللی و منطقه‌ای هستیم.

وی در بخشی از سخنان خود با تأکید بر حفظ بازارهای خارجی به ارائه راهکارهایی برای توسعه تجاری در شرایط تحریم پرداخت و گفت: توسعه دیپلماسی سیاسی و اقتصادی، حضور درصحنه‌های بین‌المللی و دفاع از منافع ملی، توسعه و گسترش پیوندهای اقتصادی با کشورهای همسایه و منطقه نیز بیش از گذشته برای حفظ بازارهای خارجی ضروری است.

وی تصریح کرد: حمایت از بنگاه‌های خصوصی برای حضور در نمایشگاه‌های تخصصی بین‌المللی و در کنار آن استفاده از تجربیات شرکت‌ها طی ۴ دهه فشارهای سیاسی- اقتصادی و نظامی در سال‌های بعد از انقلاب برای دور زدن تحریم‌ها، حفظ روابط و استفاده از تجارب و تاکتیک‌های بازاریابی، انواع و اقسام روش‌های مبادله بدون نیاز به کمک شبکه‌های بانکی جهانی و.... که در محافل و تشکل‌های تجاری قابلیت بحث و تبادل‌نظر دارد می‌تواند در حفظ بازارهای خارجی به کمک تجار و فعالان اقتصادی بیاید.

ضرورت اصلاح توقعات بخش خصوصی از دولت

در بخش دیگری از این ویژه‌نامه محمدرضا مودودی، معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با عصر اقتصاد ضمن اشاره به برخی اشکالات در نگاه مدیریتی کشور در حوزه تجارت اظهار کرد: عملکرد تجاری کشور طی سال‌های گذشته در بسیاری از مگا پروژه‌ها نتیجه عملکرد بخش تجاری کشور نیست، بلکه این دستاوردهای تجاری در اصل عملکرد بخش دیپلماسی سیاسی کشورها با ایران است.

وی افزود: من می‌گویم در شرایط فعلی فرصت خوبی است که بخش خصوصی خودش را به دولت نزدیک‌تر کند و در برابر دولت قرار نگیرد و بیاید سهم بیشتری از این تصمیم‌گیری را به عهده بگیرد، بگوید من اینجا به شما کمک می‌کنم، دغدغه‌های شما را درک می‌کنم و برای رفع این دغدغه‌ها هم برنامه و نقشه دارم و قطعاً می‌شود با این همفکری و هم‌افزایی فکری و مشارکت، آسیب‌ها را به حداقل رساند و تصمیماتِ درستی را در این مورد بگیریم.

وی ادامه داد: من می‌گویم ما همه اعضای این کشور هستیم، از رسانه و بخش نظارتی و قوه قضاییه، مجلس و دولت همه و حتی مردم عادی چون بخش مهمی از این اتفاقات تأثیر غیرمستقیم روی زندگی آن‌ها می‌گذارد الآن نباید پا پس بِکشند و فقط ناظر و ناقد باشند، من معتقدم این فرصت درعین‌حال که یک تهدید بزرگ است یک فرصتِ بزرگی برای همگرایی و برای جراحی مجددِ و بازمهندسیِ ساختارِ مدیریتی کشور است و ما نباید این را دست‌کم بگیریم، باید بگوییم دست نگه‌داریم بنشینیم همه باهم یک میثاق واحدی را ببندیم و نسبت به آن متعهد شویم و بیاییم بر اساس این میثاق مشترک بگوییم این بخش را به من بسپارید من هم بر اساس ملاحظات و مسائل ملی که من باید حتماً رعایت کنم.

در دور زدن تحریم‌های بین‌المللی مشکل نداریم، تحریم‌های داخلی را چاره کنیم

بهروز حسن الفت مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت یکی دیگر از مدیران این سازمان بود که با ویژه‌نامه صادرات به گفت‌وگو نشست. این مقام مسئول نیز ضمن اشاره به موانع داخلی توسعه تجارت در دوران تحریم‌ها گفت: خوشبختانه به‌طور دوجانبه تقریباً ما با هیچ کشور اروپایی مشکل نداریم و حتی نگاهِ منفی نیز به روابط وجود ندارد، نه از ناحیه ما و نه از ناحیه اروپایی‌ها. همه آن‌ها واقعاً از اینکه نتوانستند یا نمی‌توانند مانند گذشته و قبل از بازگشت تحریم‌ها، روابطشان را ادامه دهند به‌نوعی هم عذر خواه بودند و ناراحت به همین دلیل هر دو طرف از شرایط موجود راضی نیستند و تلاش می‌کنند راه‌هایی که برای آن‌ها هزینه آور هم نباشد پیدا کنند.

وی ادامه داد: ما تمام‌قد پای‌کار ایستادیم و به دوستان اروپایی هم‌عرض کردیم که جمهوری اسلامی ایران در هر بخشی احساس کند می‌تواند از ظرفیت اروپایی‌ها استفاده کمافی‌السابق علاقه‌مند است منتها آن‌ها باید تصمیم‌گیری کنند و ببینند چه مکانیزمی را باید تعریف کنند، چه شرکت‌هایی را جلوی طرف‌های ایرانی می‌گذارند و چطور می‌توانند این همکاری را عملاً اثبات کنند.

الفت ادامه داد: بنابراین می‌خواهم بگویم در بحث بیرون از کشور و در بحث برون‌مرزی ما تقریباً با توجه به شرایط موجود تمهیداتی را اندیشیدیم و البته باید بیشتر پیگیری کنیم، بیشتر به‌صورت ملموس و عینی این‌ها را به مردم و بنگاه‌ها نشان بدهیم که راه و روشِ کار با اروپا چیست. طی این مدت سعی کردیم در پروتکل‌ها، اجلاس و نشست‌های مشترک، کمیته‌ها و دیدارها به‌صورت مرتب این مسائل را مطرح کنیم و آن‌ها هم انصافاً پای‌کار بودند و پیگیر هستند منتها دنیای تجارت دنیای خاصی است، دنیای آزادی روابط اقتصادی است، هیچ بنگاهی را در هیچ جای دنیا نمی‌توانید محدود یا مجبور کنید با یک‌طرفی کار کند یا نکند، آن‌ها آزاد هستند تصمیم بگیرند.

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت با اشاره به موانع داخلی گفت: آنچه الآن باید بیشتر به فکرش باشیم عمدتاً بحث‌های مربوط به داخل کشور است که در رأس آن‌ها بحث-های ارز است و رشد قابل‌توجه تورم. این رشد طی چند ماه اخیر طبیعتاً بر روند صادراتِ کالای ما در میان‌مدت اثر می‌گذارد، همان‌طور که با افتِ ارزش ریال، کالاهای ایرانی برای بازارهای کشورهای همسایه یک کالای قابل‌پذیرش شد اما اگر این روند تورم کم‌کم به تولید منتقل شود بنابراین در یک بازهٔ مثلاً 6 ماهه یا یک‌ساله شما دیگر آن قیمت را قطعاً نخواهید داشت، قیمت بالاتری خواهید داشت، بنابراین حداقل ازلحاظ قیمتی توان رقابتی نخواهید داشت و اگر خدایی ناکرده محدودیت ارزشی و مشکلات زنجیرهٔ ارزش صادرات ما بیشتر شود، ممکن است بحث بیکاری را هم دامن بزند و مسائل اقتصادی که می‌شود گفت اکثر مخاطبان کم‌وبیش با آن آشنا هستند.

 

خواندن 146 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395