شنبه, 28 مهر 1397 ساعت 10:37

این نگاه وزیر نفت است به پژوهش؟

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

سید علی بهشتی شاهدانی

بعد از انتشار یادداشت «بی توجهی به اتاق فکر در وزارت نفت» در تاریخ 23 خردادماه، چند نفر از دوستان سعی کردند توجیه کنند که با وجود بدنه کارشناسی موسسه مطالعات بین المللی انرژی، نباید نگران مباحث مطرح شده بود. اما بررسی ها نشان دهنده نگاه مدیریتی و سطحی کلان تر از این موضوع است.

بی تردید یکی از نهادهای شاخص که دارای بالاترین میانگین سطح علمی در صنعت نفت است، مؤسسه مطالعات بين‌المللي انرژي است که می تواند به عنوان اتاق فکر وزارت نفت در حوزه های مختلف ایفای نقش کند و صاحب این قلم که به آن پرداخته است، می داند که ممکن است از سوی توجیه کنندگان شرایط موجود به سیاسی کاری متهم شود.

این خصوصیت است که می توان براساس آن ادعا کرد مدیریت موسسه یکی از حساسترین و سخت ترین سمت های مدیرتی است

انتظار است که بعداز گذشت بیش از 3 دهه از فعالیت این موسسه، اکنون یک قطب جدی در این حوزه در منطقه یا جهان داشته باشیم اما درعمل شاهد چنین خصوصیتی نیستیم که شاید علت آن عدم باور وزیران نفت نسبت به ماهیت این موسسه باشد.

این باورپذیری را می توان انتصاب مدیران به خوبی احساس کرد. برای مثال زمانی که یک دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی راه ‌و ساختمان را به سمت معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری مصوب می کنند درحالی که این فرد همزمان رئیس سازمان نظام مهندسی استان نیز هست می توان این موضوع را استباط کرد که یا رشته تحصیلی مهم نیست یا حوزه پژوهش با عمران یکی است یا ...

اما زمانی که این نگاه، یک رویه می شود در خوشبینانه ترین حالت، کارایی مجموعه از دست می رود.

موسسه مطالعات بین اللملی انرژی یکی از این نمونه ها است.

برای مثال اکنون فردی دو دوره مدیر این مجموعه بوده، می تواند نمونه خوبی از نوع نگاه به انتخابات ریاست این مجموعه باشد.

در دوره گذشته رياستش بر موسسه در سال‏هاي 1387 و 1388 عضو هيات علمي موسسه مطالعات بين‏المللي انرژي درآمد (هنگام ترک رياست موسسه، با رابطه، عضويت هيات علمي خود را به دانشگاه تهران (دانشکده کارآفريني) انتقال داده شد)

فردی که از نظر علمی مشخصات زیر را دارد:

         مدرک کارشناسي کشاورزي و علوم تربيتي

          مدرک کارشناسي ارشد علوم سياسي

          دکتري مديريت استراتژيك از دانشگاه عالي دفاع ملي

          همه مدارک تحصيلي در ضمن دوران خدمت و مسئوليت ايشان اعم از نمايندگي مجلس، استانداري و ... اخذ شده‏اند

          رزومه بلندبالایي که پراكندگي حجم پرتعداد کارهاي ثبت شده به نام ايشان، در حوزه هاي گوناگون و غير مرتبط با هم و غيرمربوط با تخصص ايشان( و بی ارتباط با حوزه‏هاي کاري موسسه مطالعات بين‏المللي انرژي)

این انتخاب همان مشکلات قبلی را دارد. دو مفهوم مشخص دارد یکی اینکه  رشته کشاوزی، علوم سیاسی  یا هر رشته تحصیلی دیگر، می تواند بخش فکر وزارت نفت را اداره کند یا اینکه مطالعات بین اللمللی انرژی  با سیاست و یا کشاورزی هم جنس است .

غم انگیز تر زمانی است که با انتخاب مدیریت میانی شرایط خطرناک تر می شود.

          معاون پژوهش منتخب ايشان داراي ليسانس شيمي از دانشگاه آزاد، فوق ليسانس کارآفريني از دانشگاه تهران (دکتر مبيني استاد راهنماي پايان نامه ايشان بودند) و گفته می شود مدرک دکتري آينده پژوهشي از پژوهشگاه شاخص‌پژوه اصفهان دارد. وی ايشان عضو هيئت علمي نیست و  همزمان سرپرست پژوهشکده اقتصاد انرژي نيز هست

          معاون منتصب آموزش موسسه نیز پيش از اين، هيچ گونه فعاليتي در ارتباط با آموزش نداشته و صرفا در زمينه ايمني و بهداشت (HSE) فعاليت داشته‏اند و در ضمن عضو هيات علمي نيز نمي‏باشند.

          معاون اموربين‏الملل و روابط عمومي موسسه نيز دانش آموخته دکتری علوم سیاسی است. از کارمندان سابق روابط عمومي شرکت ملي نفت بوده و هيچ سررشته‏اي از زمينه فعاليت موسسه ندارند و به عنوان معاون بين‏الملل موسسه مطالعات بين‏المللي انرژي، امکان مکالمه ساده انگيسي را نيزندارند.  .

          معاون مالي اداري ايشان نيز تنها سابقه كار مالي و حسابداري داشته و هيچ آشنايي با مقررات اداري و استخدامي صنعت نفت ندارند.

          مسئول سابق دفتر آقاي رئیس به‏عنوان مدير امور اداري انتخاب شده است.

طبیعی است که آن انتخاب او این انتصاب ها به هر نتیجه ای منجر شود به نتایج علمی و کاربردی منجر نخواهد شد.

مشخصا باید پرسید در شرایط کنونی این موسسه کدام یک از اهداف زیر را محقق می کند:

          تبديل موسسه به نهادي پيشرو در مطالعات و تحقيقات راهبردي انرژي به‏ويژه در صنعت نفت و گاز

          تبديل‏شدن به كانون شبكه بين‏المللي تحقيقات راهبردي انرژي

          ارتقاي موسسه به مرجع منطقه‏اي تحليل داده‏هاي انرژي

          ارتقاي چابكي و تعالي سازماني در سطح مؤسسات مشابه برتر جهاني

          رشد سطح شايستگي حرفه‏اي منابع انساني در تراز جهاني

          حفظ منافع ملي و توسعه پايدار

 

خواندن 567 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395