شنبه, 12 آبان 1397 ساعت 08:53

اطلاعات تکميلي

  • معافیت کشور ها از تحریم نفتی ایران نشان می دهد؛

نشد آنچه ترامپ می خواست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: تنها چند روز مانده به آغاز روند تحریم ایران توسط آمریکا، خبر هایی به گوش رسیده است مبنی بر این که هشت کشور از تحریم نفتی تهران معاف شده اند و این خبر می تواند سر آغازی باشد بر این مفهوم که آمریکا به نوعی در اجرای کامل تحریم ها ناتوان مانده است.

بلومبرگ با استناد به گفته یکی از مقامات آمریکایی خبر داد: دولت آمریکا موافقت کرده که به هشت کشور از جمله متحدان نزدیک خود مانند کره جنوبی و ژاپن و همین طور هند اجازه دهد که پس از اعمال دور دوم تحریم ها بر ایران در هفته آینده، به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

علاوه بر این عوامل دیگری نیز می تواند دلیلی باشد بر این اقدام آمریکا. برخی بر این باورند که آمریکا نمی خواهد اجازه دهد که ایران به دلیل تحریم ها به سمت وابستگی و رابطه نزدیک با روسیه حرکت کند و دیگر این که اروپا و ناتو نمی خواهند که قیمت نفت از درجات کنونی بیشتر شود و از این رو آمریکا مجاب شده است که باید از شدت تحریم ها بکاهد.

به نوشته رویترز، بزرگ ترین مشتریان نفتی ایران که همگی در آسیا هستند به دنبال معافیت از تحریم ها بودند تا به آن ها اجازه دهند مقداری از نفت ایران را خریداری کنند.

بلومبرگ خبر داد کره جنوبی و ژاپن که از متحدان نزدیک آمریکا هستند و همین طور کشور هند که به طور قابل ملاحظه ای به تامین شدن از طرف ایران احتیاج دارد مورد اغماض از تحریم ها واقع شده اند و افزون بر این انتظار می رفت لیستی از تمام کشورهایی که از این تحریم ها معافیت هایی شامل حال شان می شود در روز دوشنبه منتشر شود.

یکی از مقامات چینی به رویترز گفت: مذاکرات با دولت آمریکا ادامه دار بود و انتظار می رفت نتیجه ای در طی چند روز آینده به دست بیاید.

کلیتون آلن، تحلیل گر هیت سکیوریتیز در یادداشتی در روز جمعه گفت: ما فکر می کنیم ترامپ با این موافقت کرد که چین هم مشابه دستورالعملی که هند و کره جنوبی دریافت کرده اند،  میزانی واردات داشته باشد.

آلن همچنین در این باره گفت: ایالات متحده آمریکا ممکن است از اعمال این معافیت ها برای به تعویق انداختن جریان اجرایی شدن استفاده کند اما این معافیت ها نامحدود نخواهند بود.

این در حالی است که رویترز پیش از این نوشته بود: به نظر می آید آمریکا قصد دارد نسبت به هم پیمانان خود در زمینه تحریم های علیه ایران، نرمش به خرج دهد.

این خبرگزاری انگلیسی در پی اظهارات جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نوشت، به نظر می آید که آمریکا قصد دارد هم زمان با اعلام بخش دوم تحریم های علیه ایران، نسبت به مشکلات هم پیمانان خود نرمش به خرج دهد.

بولتون در این باره گفته بود:واشنگتن با اعمال تحریم ها علیه ایران به دنبال تحت فشار قرار دادن این کشور است اما نمی خواهد به متحدان آمریکا که به این نفت وابسته هستند، لطمه بزند.

روزنامه هندی اکونومیک تایمز به تازگی گزارش داد که آمریکا با معافیت شرکت های نفتی هند از تحریم های ایران موافقت کرده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه بیان کرد: دولت این مسئله را درک می کند که برخی کشورهای به لحاظ ژئوپولتیک نزدیک به ایران و دیگر کشورها قادر نباشند تا واردات نفت از ایران را به طور سریع قطع کنند. به همین دلیل آمریکا در نظر دارد هنگام شروع بخش دوم تحریم ها برای این کشورها استثنا قائل شود.

همچنین در این میان ترکیه نیز به صورت رسمی معافیت از تحریم نفتی ایران را اعلام کرد. فاتح دونمز وزیر انرژی ترکیه روز جمعه اعلام کرد که کشورش از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران معاف شده است.

دونمز در حاشیه نشست کمیسیون بودجه مجلس در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: برخی خبرها از معافیت ترکیه در تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران حکایت می کند.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز پیشتر اعلام کرد که آنکارا در چارچوب منافع اقتصادی خود حرکت می کند و موافق تحریم نفتی آمریکا علیه ایران نیست.

وی گفت: ایران از مهمترین شرکای تجاری ـ بازرگانی ترکیه به شمار می رود که قراردادهای مهم دوجانبه اقتصادی فراوانی از جمله در زمینه نفت و گاز میان دو کشور منعقد شده است و به همین دلایل آنکارا به هیچ عنوان وارد تعاملی که این توافقات را به خطر اندازد، نمی شود.

وزیر سابق اقتصاد ترکیه نیز گفت که تصمیم ایالات متحده در خصوص تحریم نفتی ایران به این کشور ارتباطی ندارد و آنکارا مجبور به اجرای آن نیست.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه اوایل ماه گذشته میلادی در نخستین نشست مجلس ترکیه پس از تعطیلات تابستانی، گفت: 'تحریم آمریکا علیه ایران و تلاش برای منزوی کردن آن را صحیح نمی دانیم.'

وی افزود: اعمال تحریم در خصوص مسایلی که ممکن است توسط نهادهای بین المللی براحتی حل و فصل شود، به معنای مجازات کشورهای دیگر بوده و هرگونه تلاش در این زمینه نادرست است.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه تحریم های آمریکا علیه ایران را بی اثر خواند و گفت: به رغم تصور آمریکایی ها، تهران در دوره گذشته تحریم ها از هم نپاشید.

وی، اوایل آگوست سال جاری گفت: امیدواریم در خصوص تحریم علیه ایران گام اشتباهی برداشته نشود.

اردوغان پیش از سفر به جمهوری آفریقای جنوبی به منظور شرکت در اجلاس سران بریکس به خبرنگاران اظهار کرد: همان گونه که آمریکا شریک راهبردی ترکیه است، ایران نیز شریک راهبردی ماست و به همین علت، قطع روابط ما با شرکا به درخواست یک کشور دیگر با درک ما از استقلال در جهان مغایرت دارد.

وی بیان کرد: در ارتباط با تحریم علیه ایران پیش از هر چیز باید مشخص شود که هدف ما اقدام بر اساس اصل برد- برد است و تحولات زیادی در این زمینه جریان دارد.

اردوغان تأکید کرد: ترکیه انرژی خود را از ایران تأمین می کند و اگر نیاز خود را از جمهوری اسلامی تأمین نکنیم، چه کسی در فصل زمستان کشور ما را گرم خواهد کرد؟

اما مهم ترین دلیل این معافیت ها می تواند جلوگیری از حرکت بازار نفت به سمت یک بحران عرضه باشد.

بلومبرگ در این راستا می نویسد: اجرای تحریم های 4 نوامبر آمریکا (13 آبان) علیه ایران، شروع بزرگ ترین اختلال در بازار نفت پس از جنگ داخلی لیبی خواهد بود.

این خبرگزاری اعلام کرد، ایران سومین تولیدکننده بزرگ نفت در خاورمیانه است و اجرای دور جدید تحریم های دولت 'دونالد ترامپ' با هدف به صفر رساندن صادرات نفتی ایران، اختلالی بزرگ تر از اختلال ناشی از جنگ داخلی لیبی، در بازار عرضه نفت ایجاد خواهد کرد.

با این حال، درباره ظرفیت تولید اضافی این کشورها تردید وجود دارد و ماهیت جهانی بازار نفت، در امان بودن هیچکس در برابر اختلال بازار نفت را تضمین نمی کند. حتی رانندگان آمریکایی که خودروهای شان چندین دهه شاهد کاهش نفت خام ایران نبودند، اکنون درد و رنج ناشی از این کاهش را احساس می کنند.

علاوه بر این تحریم ایران اقتصاد برخی کشور ها را نیز با مشکلاتی جدی رو به رو کرده است. یکی از آن ها افزایش قیمت سوخت در هند است که نارضایتی مردم را برانگیخته و دولت را به سختی انداخته. همچنین افت شدید بورس کره جنوبی نیز بی ربط به تحریم ایران نیست و در کل چنین اقدامی اقتصاد کشور های خریدار نفت را دچار سختی خواهد کرد.

با این وجود معافیت کشورها از تحریم های نفتی آمریکا بیانگر واکنش و مقاومت کشورهای مختلف در مقابل سیاست های یکجانبه ترامپ علیه ایران است؛ سیاستی که حتا در کاخ سفید نیز موجب بروز اختلاف و دو دستگی شده است.

شکست آمریکا در ادعای به صفر رساندن صادارت نفت ایران هر روز اشکار تر می شود تا آنجا که جان بولتن مشاور امنیت ملی ترامپ چهره افراطی و وابسته صهیونیست ها به عدم امکان کاهش مورد نظر صادرات نفت ایران اعتراف کرده است.

همچنین در این راستا گفته می شود که اگر این معافیت ها محقق شوند، تقاضا برای نفت ایران از سوی هند و چین افزایش خواهد یافت چرا که تا کنون کاهش واردات از سوی اسن کشور ها در دستور کار قرار نگرفته است.

به نوشته ایسنا، گریدهای نفت ایرانی در این دو بازار از نظر قیمت همچنان به حدی رقابتی مانده اند که در برابر فشار تحریم ها مقاوم ظاهر شده اند. اما صادرات نفت ایران به سایر خریداران بزرگ مانند کره جنوبی، ژاپن و اروپا در سه ماه گذشته به دلیل واهمه این خریداران از مجازات آمریکا، کاهش پیدا کرده است.

طبق آمار رهگیری کشتی که از سوی "اس اند پی گلوبال پلاتس" رصد شده است، صادرات نفت ایران به چین در سه هفته نخست اکتبر به طور میانگین ۸۰۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز در سپتامبر بود. بنا بر برآورد پلاتس، میانگین صادرات نفت ایران به چین در سال ۲۰۱۷ حدود ۶۰۲ هزار و ۵۰۹ بشکه در روز بود.

حدود نیمی از این حجم به مقصد دالیان در شمال شرقی چین بوده که قطب مخازن نفت در این منطقه است.

منابع آگاه اظهار کرده اند که شرکت ملی نفت چین تقریبا ۲۰ تا ۴۰ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی در دالیان را اجاره کرده است.

طبق آمار کشتیرانی و منابع آگاه، از اوایل سپتامبر حدود ۲۰ میلیون بشکه یا معادل ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت و میعانات ایران به مقصد دالیان ارسال شده اند و نفتکش های ایرانی در مسیر دالیان هستند یا به آن رسیده اند.

سارا وخشوری، رییس شرکت مشاوره SVB Energy در این باره گفت: ایران نیز مانند سایر صادرکنندگان بزرگ نفت از مخازن نفت خارج از کشور برای نگهداری نفت در مناطق مختلف استفاده می کند.

شرکت ملی نفت ایران مخازن نفت خود را از بندر روتردام به چین منتقل کرده و این امر دسترسی نزدیک تر و سریع تر به مشتریانس در آسیا را امکان پذیر کرده است.

یک مدیر سینوپک که بزرگترین خریدار چینی نفت ایران است هفته جاری گفت: این شرکت سرگرم مذاکره با مقامات دولتی برای فراهم کردن تمهیدات ویژه برای ادامه واردات نفت ایران است.

نفتکش های متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران در ماه های اخیر سیستم های ردگیری خود را غیرفعال کرده اند که رصد دقیق صادرات ایران را دشوار کرده است.

بر اساس سرویس رهگیری کشتی پلاتس، صادرات نفت و میعانات ایران در سه هفته نخست اکتبر حدود ۱.۹۰ تا ۱.۹۵ میلیون بشکه در روز بود. اما منابع آگاه می گویند حجم صادرات نفت ایران ممکن است بالاتر باشد زیرا تحویل پنهانی نفت از سوی ایران ادامه دارد. این شیوه بازار نفت جهانی را سردرگم کرده و رهگیری حجم و مقصد صادرات ایران را کار دشواری کرده است.

صادرات نفت ایران در سپتامبر و اوت به ترتیب ۱.۹۵ و ۱.۹۸ میلیون بشکه در روز بود. ایران در ماه مه که طی آن آمریکا خروج خود از برجام را اعلام کرد، حدود ۲.۵۰ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرده بود.

صادرات نفت ایران به هند نیز در دو ماه گذشته با وجود اینکه برخی از پالایشگاه های هندی اعلام کردند واردات نفت ایران را محدود می کنند، صعود کرده است.

بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران در سپتامبر به مقصد هند ارسال شد و حجم ارسالی در ماه گذشته حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز برآورد می شود.

صادرات نفت ایران در اوت ۴۳۵ هزار و ۶۱۳ بشکه در روز و در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط ۴۶۱ هزار و ۹۷۷ بشکه در روز بود.

دو پالایشگاه هندی قصد دارند با وجود تحریم های آمریکا، در نوامبر از ایران نفت وارد کنند.

هند از سوی دولت آمریکا برای قطع واردات نفت از ایران تحت فشار قرار گرفت و مذاکرات رده بالایی میان دو کشور در این باره صورت گرفت.

نشریه اکونومیک تایمز هند به نقل از منابع آگاه خبر داد با اقدام هند برای کاهش واردات نفت به ایران به میزان حدود یک سوم، آمریکا با اعطای معافیت از تحریم های نفتی ایران به دهلی نو موافقت کرده است.

بر این اساس می توان دریافت که آمریکا با توجه به عواملی مانند فشار ناتو و کشور های واردکننده نفت به دلیل قیمت های بالا، جلوگیری از حرکت ایران به سمت اقتصاد روسیه و همچنین ناتوانی در به صفر رساندن صادرات نفت تهران، معافیت هایی را برای برخی کشور ها وضع کرده است که این مساله نشانه ای است از شکست صریح سیاست های تحریمی آمریکا در قبال ایران.

 

 

 

خواندن 142 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395