شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 10:29

آیا اروپا حساب خود را از آمریکا جدا می کند؟    

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: روی کار آمدن ترامپ در آمریکا اگرچه با سیاست های قلدرمآبانه همراه بود اما شاید بتوان گفت که ترامپ در حقیقت بهانه یا تشری شد برای آنکه اروپا دیگر این کشور را به عنوان ابر قدرت در دنیا نپذیرد یا حداقل در جهت افزایش هزینه های آمریکا برای حفظ ابر قدرتی خود عمل کند.

تلاش های اروپا برای حفظ برجام پس از خروج آمریکا از این توافق، اقداماتی که به منظور جایگزینی برای دلار و سوییفت و در آخرین اقدام نیز ایده تشکیل ارتش اروپایی از جمله نشانه هایی است برای اینکه اروپا می خواهد حساب خود را از آمریکا جدا کند و یا از سلطه اقتصادی آمریکایی ها بکاهد.

ایده ایجاد ارتش اروپایی ماکرون که "خطرهای فزاینده علیه اروپا را دلیل این امر اعلام کرده بود، از همان ابتدا واکنش های شدیدی از سوی آمریکا بدنبال داشت اما کشورهایی نیز حمایت خود را از تشکیل ارتش اروپایی اعلام کردند.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در یک پیام توئیتری در واکنش به این اظهارات مکرون گفته بود: اگر آمریکا نبود امروز "فرانسوی‌ها آلمانی صحبت می‌کردند .

مکرون: فرانسه دست نشانده آمریکا نیست

رئیس جمهوری فرانسه در واکنش به توئیت های ترامپ در انتقاد از پیشنهاد وی برای تشکیل ارتش اروپایی مستقل، تاکید کرد که پاریس دست نشانده واشنگتن نیست.

مکرون با تاکید بر اینکه پاریس و واشنگتن باید با احترام با یکدیگر برخورد کنند گفت که فرانسه متحد آمریکا است نه کشور دست نشانده آن.

حامیان ارتش اروپایی

بر اساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مارگاریتا روبلز وزیر دفاع اسپانیا  دولت اسپانیا این پیشنهاد را مثبت ارزیابی کرده و تاکید می کند که این اتفاق نیز مانند مسایل دیگر می تواند به تقویت اتحادیه اروپا کمک کند و این پروژه باید در چارچوب همکاری ها و همبستگی میان اعضای اتحادیه اروپا و ناتو اجرا شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز اظهار کرده بود: خیلی طبیعی است که اتحادیه اروپا به عنوان یک بلوک اقتصادی قدرتمند ارتش واحدی داشته باشد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز در پارلمان اروپا از ایده‌ ایجاد یک ارتش اروپایی حمایت کرد.

مرکل طی سخنانی در پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه گفت: ما باید تشکیل یک ارتش واقعی اروپایی را مد نظر قرار دهیم.

صدراعظم آلمان خطاب به قانونگذاران اروپایی اظهارداشت که تاسیس چنین ارتشی به معنای پایان ناتو نخواهد بود.

او افزود: یک ارتش مشترک اروپایی به دنیا نشان خواهد داد که جنگ دیگری در اروپا شروع نخواهد شد. این ارتش می تواند مکمل خوبی برای ناتو باشد.

مرکل همچنین خواستار ایجاد شورای امنیت اروپایی نیز شد.

عراقچی: امریکا حاکمیت ملی اروپایی ها را به چالش کشیده است

معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که روز پنجشنبه با قائم مقام وزارت امورخارجه ایتالیا دیدار کرد، گفت: دلار به اسلحه ای تبدیل شده که امریکا با استفاده از آن خواسته های نامشروع خود را بر شرکای اروپایی تحمیل کرده و عملا حاکمیت ملی دولت های اروپایی را به چالش کشیده است.

سخنگوی کرملین: نقشی دراختلال موقعیت یاب نظامیان ناتو نداشتیم

برخی رسانه ها به تازگی از اختلال در فعالیت جی.پی.اس نظامیان حاضر در رزمایش ناتو در فنلاند خبر داده بودند.

مقام های فنلاندی احتمال داده اند که روسیه در اختلال بوجود آمده در فعالیت این سامانه ماهواره ای در منطقه «لپ لند» فنلاند که در آن رزمایش ناتو برگزار شد، نقش داشته است. اما سخنگوی رئیس جمهوری روسیه ادعای مقام های فنلاندی مبنی بر دست داشتن روسیه در اختلال بوجود آمده در سامانه موقعیت یاب جهانی «جی.پی.اس» در هنگام برگزاری رزمایش ناتو در این کشور را رد کرد.

«دمیتری پسکوف» روز سه شنبه در این باره به خبرنگاران گفت: روسیه هیچ دخالتی در این موضوع نداشته با این وجود متهم کردن مسکو به هر اتهام بی پایه و اساسی رواج یافته است.

اما«یوها سیپیلا» نخست وزیر فنلاند به رسانه ها گفته است که تحقیقات در خصوص دخالت احتمالی روسیه در این مساله ادامه دارد.

 

 

خواندن 91 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395