یکشنبه, 27 آبان 1397 ساعت 15:08

دیدار صالحی با معاون وزیر فرهنگ مجارستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای شرکت در هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ به کشور روسیه سفر کرده، در حاشیه این همایش با معاون وزیر فرهنگ مجارستان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در این دیدار گفت: از طرح تحقیقات درباره منشاء و ریشه های ایرانی ملت مجارستان استقبال می کنیم و تهران آماده همکاری در این زمینه با بوداپست است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه روابط ایران و مجارستان همواره خوب بوده است، اظهار کرد: سفر نخست وزیر مجارستان به تهران در چند سال گذشته نقطه عطفی در روابط اقتصادی و سیاسی تهران و بوداپست بود.
وی گفت: سفر مقام های دولتی و سازمانی دو کشور در چند سال اخیر زمینه های جدیدی را برای ارتباط دو کشور بوجود آورده است.
صالحی با بیان اینکه روابط فرهنگی خوبی با مجارستان داریم، اظهار داشت: شمار زیادی دانشجوی ایرانی در مجارستان مشغول تحصیل هستند و سه شهر ایرانی با مجارستان توافق خواهر خواندگی دارند ضمن اینکه نسخ خطی زیادی به زبان فارسی در این کشور وجود دارد.
وی افزود: رفت و آمد و حضور هنرمندان دو کشور ادامه دارد و هفته های فرهنگی و اتفاقات مهمی در سال های اخیر میان دو کشور در حوزه فرهنگی برگزار شده است و سفرای ایران و مجارستان در کشورهای یکدیگر نقش برجسته ای در گسترش روابط دارند.
در این دیدار معاون اول وزیر فرهنگ مجارستان نیز گفت: ما بر این باوریم که نیاکان ما نه فقط از روسیه بلکه از ایران به مجارستان امروز آمده اند و ریشه های ایرانی داریم.
«اورشایا پاچای تماشیچ» افزود: وزیر فرهنگ مجارستان پیشنهاد کرده است که در موافقتنامه همکاری های فرهنگی ایران و مجارستان، بندی را درباره تحقیقات پیرامون باستان شناسی و تاریخ نیاکانمان و پژوهش هایی که با شما در این عرصه می توانیم انجام دهیم، قید و اضافه شود.
وی گفت: روابط ایران و مجارستان در سطح خوبی قرار دارد و دو کشور در عرصه های مختلف با یکدیگر همکاری می کنند.
معاون وزیر فرهنگ مجارستان گفت: هدف ما فقط توسعه روابط بین دولت های دو کشور نیست بلکه همکاری های مردم دو کشور نیز باید افزایش یابد و بیش از پیش با هم آشنا شوند.
وی همچنین خاطرنشان کرد که سفیر ایران در بوداپست شخص فعالی است و برای توسعه روابط دو کشور تلاش می کند.
این مقام مجارستانی افزود: وزیر فرهنگ مجارستان به ایران علاقه بسیار زیاد دارد و تاریخ این کشور را مطالعه می کند و این مساله زمینه خوبی برای همکاری مقام های فرهنگی دو کشور به وجود می آورد.
هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ از روز پنجشنبه به مدت سه روز و با حضور وزرای فرهنگ بسیاری از کشورهای جهان، مقام های ارشد سیاسی، نمایندگان سازمان های بین المللی در حوزه فرهنگ، فعالان و اساتید سرشناس از سرتاسر جهان در پایتخت فرهنگی روسیه برگزار شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان دیروز جمعه در نشست تخصصی حفظ آثار باستانی که در قالب دومین روز همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ برگزار شد، سخنرانی کرد و بازدیدی هم از موسسه شرق شناسی نسخ خطی داشت.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت
خواندن 299 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395