سه شنبه, 13 آذر 1397 ساعت 14:18

اطلاعات تکميلي

  • پاسخ مدیرکل اطلاع رسانی وزارت امور خارجه قطر به وزیر اماراتی؛

اقتصاد ما آزاد است نه مانند کشورهایی که با یک تلفن توهین آمیز ناچار به تغییر تولید خود هستند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
'احمد الرمیحی ' مدیرکل اطلاع رسانی وزارت امور خارجه قطر در پاسخ به وزیر اماراتی که از دوحه به دلیل خروج از اوپک انتقاد کرده بود ، گفت : اقتصاد ما مانند برخی نیست که با یک تلفن توهین آمیز تولید نفت خود را کم یا زیاد کنیم.

 الرمیحی در حساب کاربری توئیتر خود نوشت : بله اقتصاد ما آزاد و مستقل است نه مانند کشورهایی که با یک تلفن توهین آمیز ناچار به کاهش یا افزایش تولید خود هستند.
توئیت الرمیحی پاسخی به توئیت 'انور قرقاش ' وزیر مشاور در امور خارجی امارات بود که از تصمیم این کشور برای خروج از سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک ) انتقاد کرده بود.
قرقاش نوشت : از بعد سیاسی تصمیم قطر برای خروج از اوپک ناشی از شناخت کاهش نقش و نفوذ خود در سایه انزوای سیاسی است و از نظر اقتصادی هم موضوع بسیار کم اهمیت تر از آن است که این تصمیم را توجیه کند اما باید منتظر بود تا رسانه های این کشور در آینده سازمان اوپک را هدف حملات خود قرار دهند.
'سعد الکعبی'، وزیر انرژی قطر صبح روز دوشنبه اعلام کرد که دوحه از ابتدای سال 2019 میلادی و بعد از شش دهه از اوپک خارج می‌شود.
وزیر انرژی قطر در پاسخ به سؤالی در زمینه چرایی اتخاذ تصمیم خروج از اوپک، گفت: «این تصمیم پس از بازنگری راه‌های تقویت نقش بین‌المللی قطر و همچنین در راستای برنامه‌ریزی استراتژیک طولانی مدت اتخاذ شد.»
وی افزود : این تصمیم فنی و راهبردی است و سیاست نقشی در آن ندارد.
به گفته الکعبی کشورش قصد دارد تولید و صادرات گاز مایع (LNG) را تقویت کند و تولید آن را از 77 میلیون تن به 110 میلیون تن برساند.
عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک و تجاری خود با قطر را از تابستان سال 2017 قطع کرده‌اند و مرزهای مشترک خود با این کشور را بسته‌اند.
هنوز مشخص نیست این تصمیم چه اندازه با قطع روابط کشورهای عربستان سعودی و امارات‌ متحده عربی با قطر و رقابت منطقه‌ای در ارتباط است.
'حمد بن جاسم آل ثانی' نخست وزیر سابق قطر با دفاع از تصمیم کشورش برای خروج از سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) ، گفت که این سازمان برای اهدافی به کار گرفته می شود که به منافع ملی کشور ما آسیب وارد می کند.
وی در حساب کاربری توئیتر خود نوشت : اوپک سازمانی بی فایده است . این سازمان چیزی به ما اضافه نکرد و تصمیم برای خروج از آن حکیمانه است .

منبع: ایرنا
خواندن 96 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395