یکشنبه, 18 آذر 1397 ساعت 11:08

نشانه های رکود در اقتصاد آمریکا دیده می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استاد اقتصاد کالج سینت مری کالیفرنیا اثر سیاست کاهش مالیاتی ترامپ را در سال آینده رو به کاهش توصیف کرد و گفت: اقتصاد آمریکا و حتی اروپا رو به رکود است و ترامپ با مشکلات جدی مواجه خواهد بود.

«جک راسمس» روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا به طور کلی اقتصاد جهانی را رو به رکود دانست و افزود: رشد اقتصادی اروپا زیر یک درصد بوده و اقتصاد ژاپن از همین الان در رکود است و این روند دامنگیر اقتصاد آمریکا هم خواهد شد.
وی ادعای رشد اقتصادی آمریکا را ناشی از کاهش چهار تریلیون دلاری مالیات برشمرد و ادامه داد: این یک یارانه عظیم و یک سود هنگفت را برای شرکت های بزرگ در این یک سال به ارمغان آورده است که در نتیجه آن 20 تا 25 درصد به کف سود این شرکت ها افزود. 
این اقتصاد دان آمریکایی اضافه کرد: در واقع اگر این پول هنگفت و مجانی حاصل از سیاست کاهش مالیات ها نبود، اقتصاد ایالات متحده در سال 2017 هیچ رشد خاصی را تجربه نمی کرد.
راسمس تاکید کرد: به نظر من نتایج سیاست کاهش مالیاتی ترامپ تا سال آینده محو خواهد شد و او باید با چالش های دیگری همچون رسیدن به توافق تجاری با چین، روبرو شود. از طرف دیگر، نرخ سود بانکی در حال افزایش است که باعث تضعیف اقتصاد آمریکا خواهد شد.

**پدیده ترامپ؛ مشاجره دو جناح سرمایه داری
وی با تاکید بر اینکه پدیده ترامپ، یک مشاجره میان دو جناح سرمایه داری در ایالات متحده است، اظهار کرد: یک جناح به دنبال سیاست های تند و شدید علیه رقبای بین المللی ایالات متحده، مهاجرت و غیره است و جناح دیگر و رهبران سیاسی آن همچون کلینتون ها، به دنبال سرمایه داری و تجارت آزاد جهانی است. 
استاد اقتصاد کالیفرنیا اضافه کرد: ترامپ که در جناح اول است می خواهد قوانین تجارت جهانی را به نفع برتری آمریکا تغییر دهد. این یک دعوای داخل سرمایه داری میان دو جناح است که دو نماینده سیاسی دارند: حزب جمهوریخواه و حزب دموکرات.

**یک حزب با دو جناح
راسمس با بیان اینکه در آمریکا دو حزب سیاسی نداریم، خاطرنشان کرد: در واقع، یک حزب با دو جناح فعالیت دارد. این دو جناح رسانه ها و سخنگویان خود را دارند. رسانه هایی همچون نیویورک تایمز، واشنگتن پست یا سی. ان. ان. سخنگوی جناح سنتی و جهانی سرمایه داری هستند و در آن سو، تلویزیون فاکس نیوز یا برایتبارت نیوز، جناح تندرو را نمایندگی می کنند. 
وی افزود: اما ترامپ با شعارهای ایدئولوژیک و تحریک آمیز علیه مهاجران و اقلیت ها، پایگاه اجتماعی خود در مناطق غیرشهری را بسیج می کند. ترامپ خود هیچ وقت یک دست راستی افراطی نبوده است. او یک تاجر سرمایه دار و بساز و بفروش است و پولش از زد و بندهای مالی و نه تولید به دست آمده است.
استاد اقتصاد کالج سینت مری در کالیفرنیا با انتقاد از رویکرد اقتصادی حزب دمکرات آمریکا گفت: راهبرد دمکرات ها که من آن را 'راهبرد حاشیه ها' (suburban strategy) می نامم، این بوده که در انتخابات میان دوره ای کنگره که در آبان برگزار شد، افراد در حاشیه را هدف تبلیغات قرار دهند و جذب کنند.
راسمس توضیح داد: دمکرات ها به خصوص روی رای زنان سرمایه گذاری کردند که به خوبی در موضوع تایید صلاحیت قاضی کاوانا برای عضویت دیوان عالی، نمود داشت. آنها همچنین، طبقه متوسط مستقل را هدف تبلیغات قرار داده اند. این راهبرد برای آنها پیروزی حاشیه ای و نه کلی به دست آورد.

** دمکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری می بازند
وی با ابراز تردید در توان دمکرات ها برای پیروزی در انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا، گفت: دمکرات ها می توانستند بر ایده هایی چون بیمه درمانی همگانی یا حق تحصیل دانشگاهی مجانی تبلیغ و تاکید کنند؛ همان کاری که برنی سندرز کرد. 
استاد اقتصاد کالج سینت مری در کالیفرنیا، سندرز را نماینده جناح چپ سنتی در داخل حزب دمکرات دانست و افزود: اما مساله اینجاست که حزب دمکرات این نظر را نپذیرفت و زیر بار آن نرفت. چرا که آنها به دنبال موضوعات فرهنگی و مسایل ضد ترامپ هستند.
راسمس ادامه داد: دلیل تاکید و مانور حزب دمکرات بر مسایل ایدئولوژیک و فرهنگی و نه مسایل اقتصادی (همچون تامین اجتماعی و حق آموزش عالی مجانی) را باید در این واقعیت جست وجو کرد که این حزب از سوی لابی های شرکت های بزرگ سرمایه داری کنترل می شود. 
وی اضافه کرد: بیش از 100 عضو شورای مرکزی حزب دمکرات، لابی گرها یا مدیران شرکت های بزرگ هستند. طبیعی است که آنها نمی خواهند روی مسایل اقتصادی و طبقاتی مانور بدهند. برای همین سراغ مسایل هویتی، فرهنگی و ایدئولوژیک می روند. ترامپ هم در مرکز این دعوا قرار دارد، زیرا او یک پدیده فرهنگی است. 
استاد اقتصاد کالج سینت مری در کالیفرنیا با خطرناک دانستن این راهبرد برای دمکرات ها اظهار کرد: با عدم طرح مسایل اقتصادی، در سال 2020 که انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود، دمکرات ها نخواهند توانست آرای طبقه کارگر سفیدپوست سنتی را جذب کنند. 
راسمس تاکید کرد: دمکرات ها تقریبا به طور کامل رای این طبقه را باخته اند و با خواسته ها و علایق این طبقه نمی توانند ارتباط برقرار کنند. به باور من، راهبرد حاشیه های دمکرات ها برای مانور روی مسایل فرهنگی و زنان تا حدودی در انتخابات مجلس نمایندگان موفق بود اما این راهبرد در سنا جواب نداد و در انتخابات ریاست جمهوری دو سال آینده هم جواب نمی دهد. 
وی تصریح کرد: به همین دلیل من فکر می کنم دمکرات ها با ادامه این مسیر، انتخابات ریاست جمهوری را در سال 2020 خواهند باخت.

**هدف ترامپ، تضمین هژمونی نئولیبرالیسم است
این اقتصاددان آمریکایی، ترامپ را پدیده ای در امتداد سیاست های نئولیبرالیستی دانست که از دوران رونالد ریگان رئیس جمهوری پیشین آمریکا آغاز شده است و گفت تفاوت جوهری در سیاست های اقتصادی وی و روسای جمهوری پس از ریگان وجود ندارد.
راسمس افزود: دوران ریگان، شاهد پیاده کردن سیاست هایی بود که به نئولیبرالیسم شناخته می شود. ابعاد مختلف این سیاست ها شامل کاهش مالیات و سیاست های مالی و نرخ بهره بودند. این سیاست ها اتحادیه های کارگری را زیر فشار قرار داد، بیمه درمانی کارگران را محدود کرد، بازار کار را تغییر داد به شکلی که مردم به جای شغل ثابت، قراردادی شوند. 
وی یادآور شد: در زمینه تجاری نیز، ریگان به شرکت های چند ملیتی آمریکایی برای سرمایه گذاری در خارج از آمریکا، یارانه داد و تلاش کرد برتری تجاری آمریکا را در سطح جهانی حفظ کند. اینها سیاست هایی بود که ریگان پیاده کرد که به تغییر ساختاری در اقتصاد آمریکا انجامید. 
این استاد اقتصاد آمریکایی یادآور شد: این سیاست ها، هژمونی بین المللی آمریکا در برابر رقبایی همچون اروپا یا ژاپن را تضمین کرد. این سیاست ها در دوره جورج بوش، کلینتون، جورج بوش پسر و اوباما تداوم یافت. نئولیبرالیسم، تجارت آزاد و کاهش مالیات شرکت های بزرگ را افزایش داد؛ البته به دلیل بحران اقتصادی سال 2008، اوباما برای ادامه این روند با مشکلاتی برخورد کرد.
راسمس خاطرنشان کرد: ترامپ تلاش می کند که سیاست های نئولیبرالیستی را با قدرت پیش ببرد اما در این کار از زبانی خشن و تند بهره می برد. او در زمینه تجارت به کشورهای دیگر فشار می آورد و مالیات شرکت های بزرگ و ثروتمند را کم کرده است. وی با بیان اینکه تفاوت ترامپ نسبت به دوران اوباما، تمرکز کمتر بر بانک مرکزی آمریکا است، افزود: در مجموع همه این رئیسان جمهوری با تغییراتی در ظاهر، سیاست نئولیبرالیستی را پیش برده اند. 
این اقتصاددان آمریکایی تاکید کرد: ترامپ نیز امتداد سیاست ئنولیبرالیستی دوران ریگان است، البته با این تغییر که آن را به شکلی خشن پیش می برد. هدف نیز تضمین هژمونی نئولیبرالیسم، برای حداقل یک دهه آینده است.
خواندن 86 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395