شنبه, 24 آذر 1397 ساعت 09:50

استفاده از توان داخلی تنها راه توسعه فاز 11 پارس جنوبی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مدتی کوتاه از این می گذرد که توتال از توسعه فاز 11 به دلیل تحریم ها دست کشید و زبق قرارداد، شرکت ملی نفت چین (CNPC) جایگزین آن شد.

با این وجود، خبرگزاری رویترز از قول سه مدیر دولتی چین اعلام کردCNPC  برای به حداقل رساندن تنش ها در میان مذاکرات میان پکن و واشنگتن و در واکنش به فشارهای آمریکا، سرمایه گذاری در پارس جنوبی ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

نگاه به پیشینه قراردادهای خارجی توسعه فاز 11 پارس جنوبی نشان می دهد که شرکت ملی نفت ایران و شرکت توتال فرانسه در سال 1379 برای توسعه بخش بالادستی فاز 11 پارس جنوبی به توافق رسیدند و تفاهم نامه ای به امضا رساندند. اما عملاً اقدام خاصی از طرف این شرکت فرانسوی صورت نگرفت و در نهایت توتال فرانسه که به دنبال خروج از این پروژه بود با ارائه رقمی بسیار بالا برای توسعه این فاز، ایران را در شرایطی قرار داد که نتواند پس از حدود 8 سال معطل ماندن فاز 11، این قرارداد را با شرکت فرانسوی به امضا برساند. شرکت ملی نفت ایران با پیشنهاد حدود 10 تا 11 میلیارد دلاری فرانسوی ها مخالفت کرد و به این ترتیب شرکت توتال از این پروژه کنار گذاشته شد.

چینی ها گزینه بعدی ایران برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی بودند. این طرح در سال 1388 با هزینه 4 میلیارد دلاری به شرکت CNPC واگذار شد. بعد از گذشت چهار سال از امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با این شرکت چینی، به دلیل اینکه چینی ها هیچ اقدام مؤثری برای توسعه این فاز انجام نداده بودند، طی یک توافق دوجانبه قرارداد توسعه این فاز با چینی ها فسخ شد.

تیرماه 96 قرارداد طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به ارزش 4 میلیارد و 800 میلیون دلار با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت  های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (CNPC) و شرکت پتروپارس به امضا رسید. توتال رهبری کنسرسیوم پروژه توسعه فاز ١١ پارس جنوبی را به عهده داشت و سهم این شرکت فرانسوی در این کنسرسیوم 50.1 درصد، سهم شرکت چینی CNPC به میزان 30 درصد و سهم شرکت پتروپارس 19.9 درصد تعیین شد.

مذاکراتی که موافقان و مخالفان بسیاری داشت و در نهایت یکی از آن‌ها به سرانجام رسید.

توتال که کار خود را در فاز ١١ آغاز کرده و ٩٠ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده بود با فشار آمریکا از قرارداد خارج شد، اما طبق مفاد قرارداد اجازه نداشت سرمایه خود را بازپس بگیرد.

طبق قرارداد شرکت CNPC باید جایگزین توتال شود. در این راستا چندی پیش امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل وزیر نفت گفت این شرکت هنوز کار خود را در پارس جنوبی آغاز نکرده است.

در سال 1397 نیز تنها یک هفته بعد از اعلام خروج آمریکا از برجام توسط ترامپ، شرکت فرانسوی توتال با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که چنانچه این شرکت نتواند از آمریکا معافیت تحریمی دریافت کند، از پروژه توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی کناره گیری می کند.

مردادماه 97 وزیر نفت از خروج شرکت فرانسوی توتال به صورت رسمی از قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی خبر داد و چهارم آذرماه 97 وزیر نفت از جایگزینی رسمی شرکت CNPC چین به جای توتال خبر داد.

هنوز یک ماه از اعلام رسمی جایگزینی شرکت CNPC چین با توتال فرانسه در پروژه فاز 11 پارس جنوبی نگذشته که خبرگزاری رویترز از قول سه مدیر دولتی چین اعلام کرد "شرکت ملی نفت چین (CNPC) برای به حداقل رساندن تنش ها در میان مذاکرات میان پکن و واشنگتن و در واکنش به فشارهای آمریکا، سرمایه گذاری در پارس جنوبی ایران را به حالت تعلیق درآورده است."

در این راستا رویترز به نقل از سه مدیر نفتی دولتی چین خبر داد شرکت ملی نفت چین (CNPC) سرمایه‌گذاری در پروژه گاز طبیعی پارس جنوبی ایران را در واکنش به فشار آمریکا و به حداقل رساندن تنشها در مذاکرات تجاری میان پکن و واشنگتن، معلق کرده است.

یکی از این مدیران چینی به رویترز گفت: توقف سرمایه‌گذاری پس از چهار دوره گفت‌وگو در پکن روی داده که آخرین دور آن در اکتبر برگزار شد و طی آن مقامات آمریکایی از CNPC خواسته بودند تزریق فاینانس جدید در ایران را متوقف کند.

بر اساس گزارش رویترز، معلوم نیست آیا دستور توقف سرمایه‌گذاری مستقیما از سوی دولت چین داده شده است، اما منابع آگاه اظهار کردند که در شرایط مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا، از نظر سیاسی بسیار حساس است. منابع آگاه به دلیل محرمانه بودن موضوع، مایل نبودند نامشان فاش شود.

نخستین منبع آگاه اظهار کرد: ایران ۱۲۰ روز زمان دارد تا نقش CNPC در پارس جنوبی را بازبینی کند و تصمیم بگیرد که این شرکت چینی را به عنوان یک سرمایه‌گذار خاموش نگه دارد یا قرارداد را لغو کند.

وزیر نفت درباره توسعه فازهای پارس جنوبی گفت: تنها تکمیل طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی باقی ‌مانده بود که برابر با ۲ فاز متعارف پارس جنوبی است و برنامه ما این بود که با توجه به کاهش فشار مخزن در سال‌ های آینده، با استفاده از فناوری افزایش فشار گاز از افت تولید جلوگیری کنیم.

بیژن زنگنه درباره سرنوشت طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با خروج توتال گفت: پس از خروج توتال شرکت چینی طبق قرارداد امضا شده باید بیاید و اگر وارد کار نشود مطابق مفاد قرارداد عمل خواهیم کرد.

این در حالی است که در زمان امضای قرارداد توسعه فاز 11 گفته می شد که اگر شرکت های خارجی ایران را ترک کنند، باید جریمه هایی را پرداخت کنند که تا کنون هیچ خبری در این راستا به گوش نرسیده است.

با این حال سرنوشت فاز 11 پارس جنوبی انگار درگیر بد قولی شرکت های خارجی و بی توجهی مدیران داخلی شده است. شاید اگر دولت ایران در فرصت ایجاد شده توسط برجام تلاش بیشتری برای جذب سرمایه و تکنولوژی کرده بود، این اتفاق نمی افتاد. اما با روی کار آمدن دو شرکت توتال و CNPC که پیش از این نیز در فاز 11 کار خود را رها کرده بودند، تنها از یک سوراخ دو بار گزیده شدیم.

این در حالی است که همچنان توسعه این فاز توسط تکنولوژی و سرمایه داخلی ممکن نیست و فرصت برداشت و تولید گاز از این بخش پارس جنوبی روز به روز از دست می رود. با این وجود شرایط تحریم این گونه ایجاب می کند که تنها راه توسعه فاز 11 استفاده از توان داخلی است، چرا که نگاه به تاریخ نشان می دهد که شرکت های خارجی با شرایط حاضر کشور این فاز را توسعه نخواهند داد.

 

 

 

 

 

 

خواندن 75 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395