چهارشنبه, 28 آذر 1397 ساعت 11:56

نیازمند تحول اساسی در نظام حمل و نقل هستیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نیازمند تحول اساسی در نظام حمل و نقل هستیم گفت: در این خصوص به جای دولتی فکر کردن به کار و مسئولیتی که بر عهده ما است فکر می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در مراسم گرامیداشت روز حمل و نقل، راهدار، و رانندگان، پس از استماع نظرات فعالان حوزه حمل و نقل اظهار داشت: علی‌رغم برخورداری از ظرفیت و بازار، فاقد قدرت کارآمد لجستیکی هستیم.
وی افزود : به خاطر گرایش‌ها و تفکرات گوناگون با در نظر گرفتن شرایط زمانی نتوانستیم از قدرت لجستیکی برخوردار شویم لذا نرخ بازدهی و قدرت تاثیرگذاری و تاثیرپذیری زیبنده نیست.
اسلامی تصریح کرد: نیازمند تحول اساسی هستیم و به یاری حق انجام می‌شود. در این زمینه دولتی فکر نمی‌کنیم بلکه به کار و مسئولیتی که بر عهده ماست فکر می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اینکه عده‌ای در اتاق دربسته بخشنامه صادر کنند، زین پس تعطیل می‌شود و باید بیندیشیم نیاز فوری ما چیست.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به لزوم ایجاد فرهنگ میان‌بخشی بین وسایل نقلیه و رانندگان تاکید کرد: باید یک سازمان‌دهی جدید ایجاد کنیم.
اسلامی ارتقای ایمنی و کیفیت راه‌های کشور را در اولویت خواند و گفت: برخی فکر می‌کنند ایمن‌سازی فقط نصب دوربین‌های ثبت تخلف است اما هوشمندسازی حمل و نقل جاده‌ای علاوه بر جاده شامل ناوگان برای افزایش راندمان، ارتقای ایمنی، شناسایی گلوگاه‌ها، افزایش نرخ بازدهی و کاهش تلفات است.
وی نوسازی ناوگان را یک ضرورت دانست و تاکید کرد: نباید نوسازی ناوگان به صورت شتاب‌زده و با انتخاب ناوگانی مغایر با سلیقه و تجارب رانندگان انجام شود. همچنین نوسازی باید متناسب با عرضه و تقاضا در بخش بار و مسافر باشد.
وی افزود: شرکت حمل و نقل باید قابلیت آموزش، پشتیبانی، نظارت و خدمات دهی به راننده را داشته باشد و ما کمک می‌کنیم به یاری حق این اتفاق رخ دهد.
اسلامی از تشکیل کمیته راهبری و مشورتی در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به منظور آسیب شناسی وضع موجود خبر داد و گفت: فهرست کردن مشکلات همراه با زمان‌بندی برای برون رفت باید تقسیم کار و تعیین و تکلیف شود تا به یک رفتار استاندارد دست یابیم.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه به لزوم توجه بر حمل بار با وزن غیرمجاز اشاره کرد و گفت: اگر تشکل‌ها در این زمینه به خوبی مدیریت کنند نه تنها دچار اعمال جریمه نمی شوند بلکه از استهلاک سنگین جاده ها به عنوان ثروت ملی جلوگیری می‌کنند.
وی گفت: چرا باید عده ای دیگر نیازهای لجستیکی شرکت‌ها و انجمن‌ها را انجام دهند، و شاهد باشیم که علی‌رغم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات لاستیک این محصول به قیمت ۴ میلیون تومان به دست مصرف‌کنندگان برسد.
اسلامی افزود: با هماهنگی وزیر صمت مقرر شد ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات و تولید لاستیک اختصاص یابد. همچنین دولت و بانک مرکزی متعهد شدند به وارد کنندگان لاستیک با ارز آزاد، ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار آنها قرار دهد.
این عضو کابینه دولت یادآور شد: انتظار می‌رود پیگیری ابطال کارت سوخت ناوگانی که بر اساس پیمایش اقدام به سوخت‌گیری نمی‌کند از سوی شرکت‌ها و انجمن ها مدیریت شود.
وی خطاب به انجمن ها و شرکت ها تاکید کرد: به جای ایجاد دغدغه برای خود، اقدامات لجستیکی مانند تامین لاستیک را خودتان انجام دهید و ما به عنوان دولت نیز از شما پشتیبانی می کنیم.
اسلامی وزیر راه و شهرسازی در پایان از رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، معاونان و مدیران کل استانی خواست تا در برابر رانندگان و فعالان حوزه جاده‌ای متعهد شوند که حداکثر پشتیبانی از حوزه را داشته باشند و بخش نیز متعهد شود با همدلی کمک کند یک تحول اساسی در نظام حمل و نقل ایجاد شود. تا سال آینده این روز به معنای واقعی جشن برگزار شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت
خواندن 151 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395