یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 11:18

در ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی به همه ابعاد توجه شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: سلامت سیاست‌گذاری در عرصه فرهنگی کشور با پا فشاری بر اختلافات جناحی، آسیب‌های جدی می‌بیند.

محمدرضا بهمنی با اشاره به مباحث مطرح شده درباره طرح اخیر مجلس برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی و حواشی به وجود آمده در این زمینه، گفت: هر قانونِ کارآمدی درباره پیام‌رسان‌های اجتماعی در گرو پرهیز از سیاست‌زدگی و مساله‌شناسی درست از این پدیده است چرا که غلبه سیاست‌زدگی و پافشاری به اختلافات جناحی، به سلامت سیاستگذاری در عرصه فرهنگی کشور آسیب خواهد زد.
وی افزود: طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی که از سوی جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، به طور طبیعی اظهارنظرهای هر دو گروه موافقان و مخالفان را در پی داشته اما لازمه شکل‌گیری گفت‌وگوهای سازنده پیرامون این طرح این است هر دو سوی موافقان و مخالفان خیرخواهی، دلسوزی و دغدغه‌مندی طرف دیگر را مفروض بداند.
بهمنی اضافه کرد: هر نظر، دیدگاه و نقدی که در آن به نوعی احتمال اصلاح، تکمیل و تقویت طرح مذکور چه در محتوا، چه در مرجع تقنین و چه در فرآیند تصویب‌خواهی وجود داشته باشد باید مغتنم شمرده شود.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: سیاستگذاری و تقنین کارآمد، حاصل مساله‌شناسی درست است و از این منظر کیفیت و جامعیت یک طرح یا لایحه را باید در کیفیت مساله‌شناسی آن جستجو کرد.
وی ادامه داد: ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی، مساله‌ای چند بُعدی است از این رو بُعد امنیتی یکی از ابعاد ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی است که احتمالا بیشتر از سایر ابعاد طرح مورد توجه طراحان این طرح قرار گرفته اما در این طرح باید به ابعاد دیگر مهم پیام‌رسان هم توجه شود که از آن جمله به این ابعاد می‌توان به بعد کسب و کارهای مبتنی بر بستر پیام‌رسان‌ها، آگاهی و توان انتخاب‌گری کاربران پیام‌رسان‌ها، توان‌افزایی پیام‌رسان‌های بومی و تحولات فناورانه آن نیز اشاره کرد.
طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی در یک نگاه
طرح ساماندهی شبکه‌های اجتماعی 27 آبان ماه امسال با امضای 95 نماینده مجلس شورای اسلامی به هیات ‌رئیسه مجلس ارائه شد که به واسطه آن برای ساخت کانال و گروه بدون مجوز در پیام‌رسان‌های خارجی، مجازات حبس و جریمه نقدی در نظر گرفته‌ شده است.
هیات ‌رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز این طرح را برای بررسی بیشتر به کمیسیون فرهنگی ارجاع داده است.
در مقدمه این طرح آمده است: تثبیت هویت ملی و فرهنگی هر جامعه امروزه توسط شبکه‌های اجتماعی گسترش یافته‌ است و در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به عنوان یک مرجع اثرگذار شناخته شده و در شکل‌گیری مناسبات مختلف در جامعه سهم زیادی دارد.
از این رو نباید آسیب‌ها و خطر‌های آن را نادیده گرفت و اجرای طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی از اهمیت زیادی برخوردار است تا بر فعالیت‌های این حوزه نظارت شود.
همچنین می‌بایست از پیام‌رسان‌های داخلی نیز حمایت شود تا در راستای هدف اعتمادسازی و دفاع از حقوق شهروندی، حریم خصوصی، فرهنگ عمومی و امنیت ملی گام بردارند.

منبع: ایرنا
خواندن 377 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395