دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 12:47

بورس دبی 8/ 14 میلیارد دلار در سال 2018 ضرر کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 بورس دبی با ضررهای متوالی در ماههای گذشته 54.3 میلیارد درهم معادل 14.8 میلیارد دلار در سال 2018 ضرر کرد.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری 'آناتولی'، شاخص بورس دبی از ابتدای سال جاری تا پنجشنبه گذشته بیش از 25.5 درصد ارزش خود را از دست داده و از 3370 واحد به 2509 واحد کاهش یافته است.
ناظران بورس دبی معتقدند که اوضاع سهام دبی با وضعیت اقتصادی این امارت، پیش بینی بهبود اوضاع نفت و میزبانی نمایشگاه 'اکسپو دبی 2020' و افزایش فعالیت های گردشگری مغایرت دارد .
ناظران رکود بازار املاک در دبی را عامل اصلی فشار بر بازار سهام این امارت که از سپتامبر ( شهریور) 2013 به پایین ترین سطح خود رسیده، می دانند. 
رکود بازار املاک در دبی، شرکت های پیمانکاری را مجبور به کاهش فعالیت و متوقف کردن طرح های توسعه ای می کند، این در حالی است که برخی شرکت ها با افزایش ضررهای مالی هنوز نتوانسته اند، ساختار مالی خود را بازسازی کنند. 
بر اساس این گزارش، کاهش شدید سهام املاک دبی در بورس در سال جاری از جمله کاهش سهام شرکت املاک 'اعمار العقاریه' به میزان 39 درصد و کاهش شرکت 'ارابتک' به میزان 17.6 درصد و شرکت 'داماک' به میزان 53 درصد بسیار مشهود است.
سرمایه گذاران خارجی بورس دبی هفته گذشته سهام خود به ارزش 853 میلیون درهم معادل 232 میلیون دلار را فروختند و این رقم بیشترین آمار در این زمینه از ابتدای سال جاری می باشد. این در حالی است که خرید سهام توسط سرمایه گذاران خارجی در سال 2014 بالغ بر 3.3 میلیارد درهم معادل 898 میلیون دلار بوده است.
رسانه های خبری اعلام کردند که ارزش سهام در بازار بورس دبی در پایان معاملات ماه گذشته، به شدت سقوط کرد به گونه ای که در سه سال گذشته بی سابقه گزارش شده است.
به گزارش 'رویترز'، شاخص بازار بورس دبی ماه گذشته نیز دو درصد کاهش یافت تا بی سابقه ترین افت را از سپتامبر (شهریور 94) تجربه کند، این موضوع با سقوط سهام بخش املاک و مستغلات همراه بود به گونه ای که ارزش سهام بزرگ ترین شرکت توسعه املاک در این امارت حدود 4.3 درصد کاهش یافت تا سهم این سرمایه گذاری به یک سوم ارزش آن در سال جاری تقلیل یابد.
بانک مرکزی امارات در گزارش ماه گذشته خود اعلام کرد که قیمت املاک در دبی در سه ماهه سوم سال جاری 7.4 درصد کاهش یافته است.
ارزش سهام اتحادیه املاک و مستغلات دبی نیز حدود 9.9 درصد سقوط کرد، همچنان که ارزش سهام شرکت 'سرمایه گذاری دبی' نیز 6.8 درصد کاهش یافت.

منبع: ایرنا

خواندن 70 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395