دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 14:00

خروج سرمایه گذاران خارجی از روسیه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سرمایه گذاران خارجی همچنان در حال خروج دارایی های خود از روسیه هستند به طوری که در سال 2018 حدود یک میلیارد دلار در همین زمینه از روسیه خارج شده است.

خروج این میزان سرمایه از صندوق های سرمایه گذاری روسیه از سال 2013 تا امروز بی سابقه است؛ سال 2013 حدود 3.1 میلیارد دلار سرمایه خارجی از روسیه خارج شد.
روزنامه کامرسانت چاپ مسکو در این باره نوشته است: تنها درماه ژانویه سال 2018 سرمایه گذاران خارجی نگاه مثبت به آینده اقتصادی روسیه داشته اند و حدود 500 میلیون دلار سرمایه وارد کرده اند در سایر ماه های سال (در 11 ماه اخیر) شرایط منفی در مورد سرمایه گذاری خارجی در روسیه تداوم داشت.
روزنامه روسی در گزارش خود یادآور شده است: در بهار گذشته سرمایه گذاران بین المللی بیش از 700 میلیون دلار از روسیه خارج کردند؛ در تابستان آرامش نسبی بر بازار حاکم بود و در پاییز شرایط منفی از سرگرفته شد و در چند هفته اخیر (آغاز زمستان) حدود 330 میلیون دلار سرمایه خارجی از کشور خارج شده است.
در گزارش همچنین به جذب حدود 50 میلیارد دلار از سوی صندوق های سرمایه گذاری و بازار سهام کشورهای مختلف در سال 2018 اشاره شده که 12 میلیارد دلار از رقم جذب شده در سال 2017 کمتر است.
روزنامه روسی دلیل نگاه منفی سرمایه گذاران خارجی به روسیه را اقدامات ضدروسی آمریکا دانسته است که باعث دوری روسیه از غرب شده است.
بر اساس این گزارش، سازمان خزانه داری آمریکا فهرست کرملین شامل مقام های ارشد روس که ممکن است مورد تحریم قرار گیرند را منتشر کرد و علاوه بر آن چندین بسته تحریم های اقتصادی و مالی در مورد روسیه وضع کرد.
عامل دیگری که بر دیدگاه سرمایه گذاران بین المللی در مورد روسیه تاثیر منفی گذاشت، نوسانات بهای نفت در بازار جهانی بود که روسیه تولید کننده عمده آن است.
به نوشته روزنامه روسی، بهای نفت برنت به بشکه ای 53 دلار رسیده که نسبت به یک هفته پیش 10 درصد کاهش یافته و در مقایسه با اوایل ماه اکتبر نیز 37 درصد کاهش داشت.
گفتنی است مساله خروج سرمایه در سال های اخیر به معضلی برای روسیه تبدیل شده است.
بانک مرکزی روسیه در ماه گذشته اعلام کرده بود که تنها در 10 ماهه سال 2018 (از دی ماه 96 تا آبان ماه 97) 42.2 میلیارد دلار سرمایه توسط بخش خصوصی و سرمایه گذاران خارجی از این کشور خارج شده است.
براساس داده های این بانک، حجم سرمایه خارج شده از روسیه نسبت به زمان مشابه سال 2017 افزایش یافته و از 14 میلیارد دلار به 42.2 میلیارد دلار رسیده است.

منبع: ایرنا
خواندن 73 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395