سه شنبه, 04 دی 1397 ساعت 13:54

چین به دنبال پایان سلطه دلار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چین سال ها است می کوشد با بین المللی کردن «یوان» پول ملی خود و تبادلات تجاری با کشورهای دیگر با ارزهای ملی آنها، به «سلطه دلار» پایان دهد اکنون نیز در بحبوحه جنگ تجاری و بازداشت مدیر 'هوآوی'، به طور جدی تری روی این موضوع متمرکز شده است.

به گزارش از یک سال قبل دولت 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا تعرفه های فزاینده ای روی 250 میلیارد دلار از کالاهای چین اعمال کرد و امتیازات خوبی هم از چین گرفت با این وصف همزمان با توافق دو کشور در پایان سال 2018 میلادی برای آتش بس سه ماهه، پلیس کانادا 'سابرینا منگ وانژو' رییس مالی هوآوی را به خواست آمریکا بازداشت کرد موضوعی که باعث ایجاد تنش جدید در روابط چین با آمریکا شد.

اقدامات یک سال گذشته آمریکا بخصوص دستگیری مدیر ارشد مالی شرکت 'هوآوی' اکنون چین را به این باور رسانده است که اگر به سلطه دلار بر تعاملات پولی و مالی دنیا پایان ندهد به هیچ وجه قادر نخواهد بود ارتباطات تجاری و اقتصادی عادی با دیگر کشورها داشته باشد.
چینی ها می دانند تا وقتی ذخیره ارزی دلاری فراوانی داشته باشند و مجبور باشند به تحریم های آمریکا علیه کشورهای دیگر پایبند باشند، باید تسلیم زورگویی ها و باج خواهی های آمریکا شوند.
برای همین پس از دستگیری این مدیر شرکت مخابراتی چین، این موضوع بار دیگر مطرح شده است که اگر به برتری دلار در عرصه تجارت بین المللی پایان داده نشود و کشورها به تجارت با ارزهای دیگر روی نیاورند، دیگر هیچ بانک و موسسه مالی از تحریم های آمریکا در امان نخواهد بود و این کشور به آسانی شرکت های بزرگ و کوچک چین را که طرف قرارداد های مشروع با دیگر کشورها هستند، مورد تحریم و فشار قرار می دهد و از آنها امتیاز و پول های کلان می گیرد.
این تجربه ای بود که برای شرکت 'زد تی یی' دیگر شرکت مخابراتی و از بزرگترین سازنده های تلفن هوشمند دنیا نیز رخ داد این شرکت نیز مجبور شد به بهانه اینکه از تحریم های آمریکا در معامله با دیگر کشورها تخطی کرده است بیش از یک میلیارد و 400 میلیون دلار جریمه بپردازد و هنوز هم فعالیتش در آمریکا و برخی از نقاط دیگر جهان به دلیل این تحریم ها، در ابهام است.
دولت چین و شرکت های این کشور سال ها است برای برون رفت از این شرایط تلاش می کنند اما عزم جدی برای این منظور نداشته اند اما حالا به نظر می رسد که نه فقط دیگر کشورها بلکه خود چینی ها هم در دام آمریکا افتاده اند به طوری که هر روز یکی از شرکت ها و موسسات این کشور به دلیل ارتباطات عادی تجاری با دیگر کشورها جریمه می شود و مدیرانش دستگیر می شوند که نمونه جدیدش دستگیری همین مدیر ارشد بوده است.
تسلط آمریکا بر بازارهای مالی دنیا دیگر برای چین و بسیاری از کشورهای دیگر قابل قبول نخواهد بود و امروز از گوشه و کنار دنیا شنیده می شود که شرکت ها، کشورها و ملت ها می خواهند با ارزهای دیگری غیر از دلار با یکدیگر معامله کنند و تحریم ها را بشکنند و تسلیم زورگویی ها نشوند.
چین و کشورهای دیگر می خواهند ارزهای دیگر را جایگزین دلار کنند و برای همین تحولاتی از این دست طبیعتا عزم آنها را برای رسیدن به این هدف جزم تر می کند.
کارشناسان بر این باورند که باید ساز و کارهای مالی و بانکی تازه ای در دنیا شکل بگیرد که دیگر زیر تسلط دلار و دولت آمریکا نباشد و نتواند معاملات تجاری کشورها را محدود کند و تحریم های یکجانبه و خودساخته آمریکا نیز به شکست کشانده شود.
'لی خون هوی' از اقتصاددان آکادمی علوم اجتماعی چین می گوید وقتی اعتمادها از بین برود طبیعی است که کشورها به دنبال دفاع از خود خواهند بود و ساز و کارهای تازه ای راه اندازی خواهند کرد که منافع آنها را تامین کند.
وی بروز جنگ تجاری میان چین و آمریکا و دستگیری مسئول مالی هواووی را مورد توجه قرار داد و گفت این موضوعات باعث خواهد شد تا پکن هم در اندیشه راه اندازی چنین سامانه های مستقلی باشد.
به گفته وی کشورهای دیگر هم از نزدیک در حال مشاهده درگیری های تجاری و سیاسی آمریکا و چین هستند و می دانند که باید از خود در برابر واشنگتن دفاع کنند آنها می خواهند به سلطه دلار پایان داده شود آنها نمی خواهند بیش از این برای تجارت به دلار تکیه کنند. 
برای نمونه همکاری هایی که بانک های 'اچ اس بی سی' و استاندارد چارتر با آمریکا و کانادا در روزهای اخیر کرده اند باعث شده است تا کشورهای دیگر و بخصوص چین این موضوع را در نظر بگیرند که دیگر باید از اتکا به این بانک های زیر سلطه غرب بخصوص آمریکا کاسته شود.
روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ می نویسد ساز و کار و سامانه های بسیار پیچیده مالی و بانکی آمریکا باعث شده است تا کشورها و بانک های خارجی و بین المللی مجبور شوند در ارتباط با کشورهای مورد تحریم، تمامی گزارش ها را در اختیار مسئولان آمریکا قرار دهند ولی کشورهای زیادی هستند که دیگر نمی خواهند زیر بار این سامانه ها باشند.
گزارش حاکی است آمریکا از طریق اداره کنترل دارایی های خارجی خود بیشترین فشارها، تحریم ها و جریمه ها را برای خاطیان تحریم ها در نظر می گیرد.
گزارش خاطر نشان می کند امروز کشورهای نوظهور اقتصادی از جمله روسیه، برزیل، چین، هند و آفریقای جنوبی که اعضای بریکس هستند به دنبال راه هایی برای پایان دادن به سلطه دلار در معاملات خارجی هستند و امیدوارند از ارزهای ملی و ساز و کارهای مالی جدید برای این کار بهره گرفته شود.
با این حساب به باور بسیاری از کشورها تا زمانی که آنها تحت سلطه دلار و بانک های تحت سلطه آمریکا باشند و از نظام های اعتباری آمریکا بهره بگیرند هیچ کنترلی بر امور امنیتی، انرژی و تجارت خود نخواهند داشت و هر روز با جریمه های سنگین بانکی و مالی واشنگتن روبرو خواهند شد.
به هر صورت کشورهایی نظیر چین اکنون به دنبال راهی برای تغییر این شرایط هستند آنها از اینکه 62 درصد از ذخایر بانک های مرکزی دنیا دلار است و 98 درصد از پرداخت آمریکا به چین با دلار انجام می شود و 43 درصد از داد و ستدهای مالی سوئیفت نیز با دلار آمریکا انجام می شود، ‌خرسند نیستند.
به هر صورت قدرت اقتصادی مانند چین که سکان دوم اقتصاد جهان را در اختیار دارد نمی تواند تسلیم این فشارها شود سهمیه بانکی سرمایه های خارجی یوانی کشورهای دیگر اکنون به 100 میلیارد دلار در سپتامبر سال 2018 رسیده است سرمایه گذاران خارجی نیز در همین ماه 400 میلیارد دلار برای خرید اوراق قرضه یوانی چین هزینه کرده اند که این قدرت بسیار بالایی در چانه زنی های آینده تجاری به چین خواهد داد.
اگرچه فقط 1 درصد از تعاملات و تجارت خارجی دنیا با یوان چین انجام می شود اما نباید از نظر دور داشت که 1.8 درصد از ذخایر بانک های مرکزی دنیا به یوان چین است که بسرعت در حال افزایش است.
چین و دیگر کشورها امروز خوب می دانند تا زمانی که به سلطه دلار در جهان پایان داده نشود این آمریکا است که تصمیم می گیرد چه کشوری می تواند و چه کشوری نمی تواند از سامانه مالی بین المللی استفاده کند به همین سبب اتحاد کشورها برای استفاده از ارزهای ملی و ایجاد سامانه های مالی بین المللی مرتبط بین بانک ها می تواند آنها را از این شرایط اجباری و هژمونی دلار رها کند.

منبع: ایرنا

خواندن 430 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395