جمعه, 07 دی 1397 ساعت 15:15

تاکید رییس جمهور عراق بر گسترش روابط با ایران در حوزه انرژی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رییس جمهوری عراق روز پنجشنبه در دیدار وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه با وی، بر اهمیت گسترش روابط در حوزه انرژی با ایران تاکید کرد.

«برهم صالح» در این دیدار که وزیر برق عراق و سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز حضور داشتند گفت که توسعه روابط در همه زمینه ها به ویژه در بخش انرژی و آب به نحوی که باعث ارتقا همکاری ها بین دو کشور شود، حائز اهمیت است.
صالح در بخش دیگری از این جلسه تاکید کرد که همه کشورهای منطقه در خصوص تثبیت اصول صلح و ثبات مسوولیت بزرگی بر عهده دارند.
به گفته وی، کشورهای همسایه مسوولیت بزرگی دارند که با تقویت پایه های صلح و ثبات از طریق گفتگوهای جدی و همکاری های مشترک، باعث اعتمادسازی بیشتر در راستای منافع ملت های منطقه شوند.
«رضا اردکانیان» وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران نیز بر در این دیدار، تاکید و تمایل جمهوری اسلامی ایران به گسترش همکاری ها با عراق در همه زمینه ها از جمله بخش برق، انرژی و آب و بهره برداری از آنها در حوزه های تولید، تجهیز و آموزش نیروهای متخصص و تبادل تجارب را خاطرنشان کرد.
وزیر نیرو از دیروز چهارشنبه به دعوت رسمی وزیر برق عراق با هدف گسترش همکاری ها و امضای یادداشت تفاهم مشترک در حوزه نیرو وارد بغداد شده و این یادداشت تفاهم بعد از ظهر روز پنجشنبه به امضا دو وزیر رسید.
اردکانیان در این سفر دو روزه علاوه بر دیدار و رایزنی با وزیر برق عراق با نخست وزیر، وزیر مسکن، عمران و شهرداری و معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی نیز دیدار و گفتگو کرده است.
عبدالمهدی: روابط با ایران را در بخش برق توسعه می دهیم
نخست وزیر عراق روز پنجشنبه در دیدار با وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه تاکید کرد: باید در زمینه توسعه روابط عراق با ایران در بخش انرژی برق دنبال راهکار باشیم.
«عادل عبدالمهدی» روز پنجشنبه در این دیدار که 'لوی الخطیب' وزیر برق عراق و 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز حضور داشتند، گفت که عراق آماده همکاری با ایران برای رسیدن به راه های حل های مناسب جهت توسعه روابط در حوزه انرژی برق، است.
نخست وزیر عراق در این دیدار تاکید کرد که باید در زمینه تولید انرژی برق موفق شویم.
عبدالمهدی همچنین درباره گسترش و تعمیق روابط دوجانبه با وزیر برق ایران بحث و گفتگو و در این راستا از نقش جمهوری اسلامی ایران در تامین نیاز عراق در حوزه برق تقدیر و تشکر کرد.
وی افزود که عراق در حوزه نیروی برق آماده است برای موفقیت مذاکرات بین مسوولان و کارشناسان دو کشور جهت برداشتن موانع به منظور پیشبرد اقدامات اجرایی و دستیابی به راه حل های مناسب در این حوزه همکاری لازم را نشان دهد.
وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار تبریک و تهنیت «حسن روحانی» رییس جمهور ایران را به مناسبت تشکیل دولت جدید عراق به ریاست عادل عبدالمهدی به وی ابلاغ کرد.
اردکانیان گفت که ایران آمادگی کامل برای تامین برق عراق، احداث و بازسازی نیروگاه های تولید برق، کمک به توسعه فناوری های لازم در این بخش و آموزش نیروی انسانی دارد.
وی همچنین از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کار براساس یک زمانبندی مشخص برای کاستن از هدر رفت برق و در عین حال افزایش تولید آن و همچنین ارتباط مستقیم بین شبکه های برق دو کشور خبر داد.
وزیر نیرو از دیروز چهارشنبه به دعوت رسمی وزیر برق عراق با هدف گسترش همکاری ها و امضای یادداشت تفاهم مشترک در حوزه نیرو وارد بغداد شده و این یادداشت تفاهم بعد از ظهر امروز پنجشنبه به امضا دو وزیر رسید.
اردکانیان در این سفر دو روزه علاوه بر دیدار و رایزنی با وزیر برق عراق با نخست وزیر، رییس جمهور، وزیر مسکن، عمران و شهرداری و معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی نیز دیدار و گفتگو کرده است.
وزیر نیرو: 65 درصد تولیدکنندگان انرژی در ایران بخش خصوصی هستند
«رضا اردکانیان» روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با وزیر برق عراق پس از امضای یادداشت تفاهم همکاری مشترک در حوزه انرژی بین دو کشور، در پاسخ ایرنا در خصوص سهم بخشی خصوصی از این یادداشت تفاهم، گفت که بیش از 65 درصد تولیدکنندگان انرژی را در ایران بخش خصوصی تشکیل می دهند و طبیعی است که سهم ویژه ای در اجرای این یادداشت تفاهم داشته باشند.
وی خاطر نشان ساخت که بخش خصوصی از جمله شرکت ها و مؤسسات فعال در این بخش، نقش عملیاتی شدن یادداشت تفاهم مشترک همکاری را در حوزه نیرو در کشور عراق برعهده دارند.
اردکانیان، حوزه های فعالیت بخش خصوصی در چارچوب یادداشت تفاهم مشترک همکاری را ساخت و توسعه نیروگاه های تولید برق، بازسازی شبکه های برق و کاهش هزینه های توزیع و بهسازی سیستم مدیریتی در این حوزه عنوان کرد.
وزیر نیرو با اشاره به مذاکرات خود با وزیر مسکن، عمران و شهرسازی عراق گفت که در بخش آب و فاضلاب نیز جمهوری اسلامی ایران بنای توسعه روابط خود را با عراق دارد و بخش خصوصی در این حوزه نیز می تواند حضور فعال داشته باشد.
وی تأکید کرد که شرکت های ایرانی در زمینه ساخت تأسیسات و ادوات برق، شبکه توزیع آب آشامیدنی، سیستم های تصفیه آب، ساخت نیروگاه ها و فناوری استفاده از انرژی های تجدید شونده توانمندی های لازم را برای گسترش زمینه های همکاری بین دو کشور دارا هستند.
وزیر برق عراق نیز در پاسخ سؤال دیگر ایرنا در خصوص حجم برق و گازی که ایران به عراق صادر می کند، گفت که سرجمع برق تولیدی از محل خرید برق و صادرات گاز از جمهوری اسلامی ایران به 4 هزار مگاوات در ساعت می رسد.
«لوی الخطیب» اضافه کرد که این مقدار برق در طول فصل سال متفاوت است و در فصل گرما که مصرف برق در عراق به حداکثر می رسد، میزان برق تأمین شده از طرف ایران از محل فروش برق و صادرات گاز به رقم 4 هزار مگاوات در ساعت می رسد.
وزیر برق عراق ادامه داد که روند نیاز سالانه به انرژی در عراق رو به تزاید است و این کشور بخش مهمی از انرژی مورد نیاز خود را از ایران تأمین می کند و در عین حال به دنبال تنوع منابع انرژی از کشورهای مختلف است.
وی، آینده روابط بین دو کشور در حوزه انرژی را پس از امضای یادداشت تفاهم مشترک، امیدوارکننده توصیف کرد.
وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر چهارشنبه گذشته وارد بغداد شد و در فرودگاه مورد استقبال وزیر برق عراق قرار گرفت.
رضا ارکانیان ظرف دو روز گذشته (چهارشنبه و پنجشنبه) با مقامات بلندپایه عراقی از جمله رییس جمهوری، نخست وزیر، مشاور نخست وزیر در امور انرژی و وزیر مسکن، عمران و شهرسازی دیدار و گفت وگو کرده است.
اردکانیان همچنین در همین مدت در راستای امضای یادداشت تفاهم همکاری مشترک در حوزه نیرو، در چند دور، مذاکرات فشرده با وزیر برق داشته که این مذاکرات عصر پنجشنبه منجر به امضای این یادداشت تفاهم شده است.
وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران از امضای این یادداشت تفاهم به عنوان یک روز تاریخی در صنعت برق عراق یاد و وزیر برق عراق نیز آن را در توسعه همکاری ها در حوزه انرژی با جمهوری اسلامی ایران مهم ارزیابی کرد.

منبع: ایرنا
خواندن 75 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395