جمعه, 07 دی 1397 ساعت 16:30

ویتنام، سریعترین جهش های اقتصادی در جنوب شرق آسیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ویتنام در سال 2018 میلادی با رشد اقتصادی بیش از 7 درصد بالاترین میزان رشد را در میان 10 کشور جنوب شرق آسیا و یکی از سریعترین جهش های اقتصادی در این قاره را به خود اختصاص داد.

 ویتنام در جنوب شرق آسیا با نرخ رشد اقتصادی 7.08 در سال جاری میلادی ، به بالاترین رشد خود در یک دهه اخیر نیز دست یافته است.
به گزارش نشریه فوربز،این کشور یکی از باسابقه ترین رشدهای اقتصادی پرسرعت آسیا را دستکم در یک دهه اخیر به نام خود ثبت کرده است.
بر این اساس، ویتنام در 5 سال اخیر ، سالانه شاهد رشد 5 درصدی در تولید ناخالص داخلی نیز بوده و رقم آن در سال جاری میلادی به 202 میلیارد دلار افزایش یافته است.
این کشور با تقویت و افزایش صادرات کالاهای تولید شده ارزان قیمت خود در بخش پوشاک وگوشی و فناوری های موبایلی و همچنین پردازنده های رایانه ای به بالاترین و سریع ترین رشد اقتصادی در 10 ساله گذشته رسیده است.
به گزارش اداره آمار عمومی ویتنام در هانوی،بخش های پردازش و تولید، دو نقطه درخشان با سهم عمده در روند رشد اقتصادی این کشور بوده است.
ویتنام درصدد است تا سال 2019، بزرگترین گام خود را در صنعت خودروسازی ملی بردارد و باتقویت این بخش به جمع تولید و صادر کنندگان اصلی خودرو در جنوب شرق آسیا نیز تبدیل شود.
ویتنام پست دراین باره نوشت:وین فاست Vinfast ، شرکت خودرو سازی اصلی ویتنام بوده که بخش اصلی آن متعلق به بخش خصوصی است.
با این وجود بانک جهانی به ویتنام هشدار داده که در صورتی که در دو سال آینده با اقدام های درخور از اقتصاد خود حمایت نکند، از جنگ اقتصادی برافروخته شده میان آمریکا و چین آثار منفی خواهد دید که ممکن است از سرعت رشد اقتصادی آن بکاهد.
کارشناسان نشریه اقتصاد بین الملل فوربز همچنین تاکید کردند که ویتنام به رغم برخورداری از سیاست اقتصاد باز درصدد است باید با حفظ یک سیاست مالی- پولی موثرو منعطف، از شوک ها و نوسات مهم در نرخ ارز و کمبود منابع مالی در تولید داخلی حمایت کند.
جنگ تجاری بین آمریکا و چین درسال 2018موجب ناامیدی رشد اقتصادی در سراسر منطقه جنوب شرق آسیا شده است، زیرا واشنگتن و پکن تعرفه های مالیاتی به ارزش بیش از 300 میلیارد دلار بر روی کالاهای یکدیگر بسته اند.

منبع: ایرنا
خواندن 146 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395