شنبه, 08 دی 1397 ساعت 08:32

اطلاعات تکميلي

  • کارشناسان در گفت و گو با عصراقتصاد:

مردم از ورود هیجانی به بازار طلا و ارز خودداری کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیه بابایی

عصراقتصاد: هفته گذشته همزمان با افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی و آغاز سال نومیلادی، بهای انواع سکه، طلا و ارز روند افزایشی به خود گرفت که خوشبختانه در پایان هفته، با مدیریت به موقع و مناسب بانک مرکزی شاهد کاهش قیمت ها بودیم.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی درباره نوسانات بازار ارز طی روزهای گذشته، گفته است : همانگونه که پیش بینی شده بود، در روزهای اخیر به دلیل فرصت زمانی باقیمانده از سال جاری میلادی برای تسویه حساب بنگاه‌ها و تجار با طرف حساب‌های خارجی، تقاضای واقعی ارز به طور طبیعی تا حد زیادی افزایش پیدا کرد. متاسفانه این بار نیز فرصت‌جویان و نوسان‌گیران با سوار شدن بر این موج و با کمک گرفتن از جو روانی در فضای مجازی افزایش کوتاه مدتی را در نرخ ارز موجب شدند.

براساس این گزارش، ابراهیم مومن پور،کارشناس بازار سکه، طلا و ارز در گفت و گو با عصراقتصاد معتقد است:کاهش اخیر قیمت نفت، موجب افزایش قیمت طلا در عرصه بین المللی شده است. همچنین تنش های کاخ سفید، فدرال رزرو و چشم اندازها نسبت به ضعف اقتصاد جهانی، موجب افزایش بهای طلا در عرصه بین المللی شده است .

وی افزود: زمانی که نگرانی در بازاری به وجود می آید، می تواند سفته بازها و برگه بازارها را بی ارزش کند،در نتیجه نگاه به سمت بازارهای سکه و طلا رفته و ارزش طلا را در عرصه بین المللی تقویت می کند.

احتمال کاهش نرخ ارز در روزهای آینده

به گفته این کارشناس بازار سکه، طلا و ارز، بهای طلا هم اکنون به بالاترین سطح در 15 ماه گذشته رسیده است .

مومن پور در پایان اظهار کرد: با توجه به تقویت انس و بازار ارز، احتمال بازگشت وکاهش نرخ ارز در چند روز آینده وجود دارد  ، لذا مردم با احتیاط عمل کرده و مراقب بوده تا دچار ضرر و زیان نشوند

همچنین رضا ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان ایرانیان درباره وضعیت حاکم بر بازار ارز، آن را مرتبط با افزایش تقاضا در پایان سال میلادی دانست و اظهارداشت: انتظار می رود با سپری شدن این دوره و کاهش تقاضا از سویی و نیز افزایش عرضه ارز صادرات غیرنفتی، بازار خود را متعادل کند.

بازار ارز روند باثبات خود را ادامه می‌دهد

در همین راستا، هفته گذشته نیز بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: بازار ارز روند باثبات خود را متناسب با عرضه و تقاضای بازار ادامه می‌دهد؛ بنابراین مردم به تاکتیک‌های دلالان و واسطه‌های نوسان‌گیر در بازار توجه کنند.

بازار ارز روند با ثبات خود را متناسب با عرضه و تقاضای بازار ادامه خواهد داد؛ بنابراین مردم، به تاکتیک های دلالان و واسطه های نوسانگیر در بازارتوجه داشته باشند و در صورت نیاز به اسکناس، مورد نیاز برای تقاضای واقعی خود، به صرافی ها و بانک های عامل مراجعه کنند. حجم ذخایر نقدی و موجودی حساب های بانک مرکزی در سطح بسیار مطلوب قرار دارد و این بانک بنا به شرایط و سیاست کلان کشور از منابع ارزی خود استفاده بهینه می کند.

عوامل افزایش قیمت طلا و سکه

همچنین در این خصوص، رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به حباب سکه، گفته است : امیدواریم مسئولان طوری برنامه ریزی کنند، که التهاب گذشته در بازار طلا و ارز تکرار نشود.

آیت محمد ولی در خصوص وضعیت بازار و چرایی افزایش قیمت طلا و سکه اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش قیمت طلا و سکه در بازار تهران افزایش قیمت ارز است. امیدواریم مسئولان طوری برنامه ریزی کنند که التهاب گذشته در بازار طلا و ارز بوجود نیاید. همه می دانند که روند ملتهب بازار، قدرت تصمیم گیری را از فعالان بازار طلا و مردم می گیرد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر معتقد است: افزایش قیمت جهانی طلا و قیمت دلار عوامل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه است.

وی در خصوص وضعیت خرید و فروش در بازار طلا و سکه گفت: ممکن است در بحث سکه و آب‌شده افرادی ورود کنند برای خرید ولی برای مصنوعات طلا خریدی نیست و اگر این نوسانات تشدید شود همان 10 درصد خریدی که قبلاً بود انجام نمی شود.

تاثیر ممنوعیت پرداخت سود روزشمار بانکی در بازار طلا

این درحالی است که هفته گذشته، بانک مرکزی بخشنامه ای را مبنی بر حذف سود روزشمار بانکی منتشر کرد. براساس این بخشنامه سود سپرده های کوتاه مدت از روز شمار به ماه شمار تبدیل شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران دراین خصوص می‌گوید: هر کدام از تصمیم‌هایی که از سوی سیاست مدیران در حوزه اقتصادی اتخاذ می‌شود، در تمام بازارها تاثیرگذار است. در حالی که ممنوعیت پرداخت سود روزشمار بانکی هنوز واکنش چندانی را در بازار طلا به همراه نداشته است.

شورای پول و اعتبار در راستای طرح مبارزه با پول‌شویی و با هدف کاهش فعالیت‌های سفته‌بازی به پرداخت سود روزشمار در شبکه بانکی پایان داد. برخی از کارشناسان معتقدند که این دستورالعمل می‌تواند شروع اصلاحات بانکی را کلید ‌زند.

در همین حال رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره واکنش بازار طلا به ممنوعیت پرداخت سود روزشمار بانکی گفت: هر کدام از تصمیم‌هایی که از سوی سیاست مدیران در حوزه اقتصادی اتخاذ می‌شود در تمام بازارها تاثیر گذار است. بنابراین ممنوعیت پرداخت سود روزشمار بانکی نمی‌تواند در بازار طلا بی‌تاثیر باشد.

آیت محمدولی افزود: هنوز درباره چندوچون و نحوه اجرای ممنوعیت پرداخت سود روزشمار بانکی اطلاعات جامعی در دسترس نیست. قاعدتا چنانچه این قانون جهت بهبود وضعیت اقتصاد اخذ شده باشد، می‌تواند در قیمت طلا و سکه تاثیر بگذارد. بالعکس این موضوع نیز وجود دارد که باید افراد درباره اجرای این قانون به اظهار نظرهای کارشناسانه بپردازند. چنانچه قرار باشد که این قانون بازار طلا را تحت شعاع قرار دهد و منجر به افزایش نوسانات قیمت‌ها شود باید اقدامی جهت تدوین دوباره این قانون در نظر گرفته شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید: در دو روز گذشته قیمت طلا بین ۵ تا ۷ درصد افزایش داشته است، اما این گرانی نرخ طلا به ممنوعیت پرداخت سود روزشمار بانکی ارتباطی ندارد.

افزایش قیمت طلا روند نرمالی دارد

وی افزود:طی یک ماه اخیر بانک مرکزی اقدامات مثبتی جهت کنترل بازار ارز و سکه داشته است. همین برنامه‌ریزی‌ها باعث شد که قیمت طلا روند کاهشی را به خود بگیرد و بازار نیز به نوعی مدیریت شود.

محمدولی درباره این پرسش که قیمت طلا در دو روز گذشته چه روندی داشته است؟ پاسخ داد: در دو روز گذشته قیمت طلا بین ۵ تا ۷ درصد افزایش داشته است، اما این گرانی نرخ طلا به ممنوعیت پرداخت سود روزشمار بانکی ارتباطی ندارد. در حقیقت طی روزهای اخیر افزایش قیمت طلا روند نرمالی داشته و هرگز نسبت به گذشته آزاردهنده نبوده است.

 

 

 

 

خواندن 82 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395