شنبه, 08 دی 1397 ساعت 08:51

آمادگی ایران برای تامین نیازهای برق عراق  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: وزیر نیرو در سفر به عراق گفت: ایران آمادگی کامل برای تامین برق عراق، احداث و بازسازی نیروگاه‌های تولید برق، کمک به توسعه فناوری‌های لازم در این بخش و آموزش نیروی انسانی دارد.

اردکانیان سه شنبه در راس هیاتی وارد بغداد پایتخت عراق شد و در فرودگاه بین المللی بغداد مورد استقبال لوی الخطیب وزیر برق عراق قرار گرفت.

 وزیر نیرو به خبرنگاران گفت که با دعوت رسمی وزیر برق عراق و با هدف توسعه روابط همه جانبه به‌ویژه در بخش نیرو به این کشور سفر کرده است.

اردکانیان افزود: در طول این سفر و دیدار و گفتگو با مسئولان عراقی همه راه‌های توسعه روابط اقتصادی را بررسی خواهیم کرد.

وی با اشاره به توانمندی های بالای شرکت های ایرانی در زمینه زیرساخت، آمادگی ایران برای مشارکت در امر بازسازی عراق را مورد تاکید قرار داد.

وزیر برق عراق نیز گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها بویژه بخش نیرو را برای منافع دو کشور بسیار با اهمیت دانست و گفت: بر اساس نیاز کشور در بخش برق و گاز با توجه به الزامات توسعه اقتصادی و افزایش جمعیت، علاقمند به همکاری با همه کشورها به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی افزود: همکاری با ایران در این زمینه بسیار مهم است و این کشور منبعی مهم در تامین نیازهای ما در بخش نیرو است.

وزیر برق عراق بر ادامه و توسعه همکاری ها میان ایران و عراق در راستای منافع دو کشور تاکید کرد.

اردکانیان همچنین پس از دیدار با بنگین ریکانی، وزیر آبادانی، مسکن و شهرسازی عراق گفت: در این نشست در خصوص گسترس روابط و مشارکت بخش خصوصی ایران در طرح های مسکن بویژه اجرای طرح های آب و فاضلاب با وزیر عراقی گفتگو و تبادل نظر داشته ایم.

وی افزود: براین اساس توانمندی های جمهوری اسلامی و شرکت های ایرانی و آمادگی آنان برای اجرای طرح های آب و فاضلاب و نیز تولید آب شیرین را به اطلاع مقام عراقی رسانده شد.

وزیر نیرو گفت: همچنین در این نشست از وزیر مسکن و شهرسازی عراق برای سفر به ایران دعوت به عمل آمده است تا از نزدیک با توانمندی های جمهوری اسلامی در حوزه های مربوطه آشنا شود.

بنگین ریکانی وزیر آبادانی، مسکن و شهرسازی عراق نیز پس از دیدار 'رضا اردکانیان' وزیر نیرو گفت: در مذاکرات امروز بر گسترش روابط بخصوص در اجرای طرح های عمرانی در عراق تاکید شد.

وی گفت: عراق تمایل دارد از فناوری و توانمندی شرکت های ایرانی در اجرای طرح های آب و فاضلاب استفاده کند.

ریکانی افزود: ما بر سر ادامه و گسترش همکاری مشترک اتفاق نظر داریم و در این جلسه همچنین در خصوص اجرا و توسعه و استفاده از منابع آب مشترک میان دو کشور بحث گفتگو کردیم.

وزیر مسکن و شهرسازی عراق گفت: در این زمینه نیاز به هماهنگی و رایزنی های بیشتری وجود دارد.

ریکانی اضافه کرد: درخصوص شرکت های ایرانی و مطالبات مالی آنها از طرف عراقی و حل مشکلات مربوطه نیز گفتگو انجام شد و تلاش می کنیم آن را حل کنیم.

وی گفت: در این دیدار دو طرف بر ادامه و توسعه همکاری و کار مشترک تاکید داشتند.

اردکانیان همچنین در حاشیه مراسم امضای سند یادداشت تفاهم همکاری‌های دو جانبه میان وزارتخانه‌های نیرو و برق ایران و عراق، گفت: این سفر منجر به امضای توافق نامه‌ای شده است که روز 28 دسامبر سال 2018 را به عنوان یک روز تاریخی در صنعت برق عراق ثبت خواهد کرد.

وی با اشاره به مذاکرات فشرده و موثر خود با مسئولان صنعت برق عراق، ادامه داد: براین اساس چارچوب یک همکاری بلندمدت را در زمینه بازسازی صنعت برق این کشور بزرگ و مهم را در همسایگی خود بنا نهادیم و براساس توافقی که به عمل آمده است سعی خواهیم کرد تمامی دانش و تجربه موجود در شرکت‌ها و موسسات فعال جمهوری اسلامی ایران را برای توسعه صنعت برق به عنوان یک بخش زیربنایی در جهت توسعه کشور عراق به کار بگیریم.

اردکانیان تاکید کرد: این مهم شامل کاهش قابل ملاحظه تلفات در شبکه برق عراق، توسعه و بازسازی نیروگاه‌های عراق، سیستم‌های مدیریتی، آموزش نیروی انسانی و... خواهد بود و تا زمان رفع نیاز مردم عراق به انرژی، صادرات برق ما به این کشور ادامه خواهد یافت.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه این توافق در چارچوب منویات رهبران دو کشور شکل گرفته است، گفت: این مهم در جریان دیدار امروز بنده با نخست وزیر و رئیس جمهور عراق نیز مورد تایید و تاکید واقع شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم در آینده نزدیک با پاسخ مثبتی که به دعوت اینجانب داده شده است وزیر برق عراق و مسئولان صنعت برق این کشور بازدیدهای برنامه‌ریزی شده‌ای را در ایران به عمل بیاورند و برنامه تفصیلی عملیاتی کردن این توافق را به اتفاق مرور کنیم و قرارداد جدید صادرات برق به کشور عراق را هم به امضا برسانیم.

اردکانیان در خصوص نقش شرکت‌های خصوصی برای اجرایی شدن همکاری‌های جدید میان دو کشور، گفت: در حال حاضر بیش از 65 درصد انرژی مورد نیاز ایران توسط بخش خصوصی تولید می‌شود و طبیعتا بخش خصوصی ما نقش بسیار مهمی در عملیاتی شدن توافق امروز خواهد داشت.

وزیر نیرو تاکید کرد: توان بخش خصوصی در زمینه ساخت نیروگاه‌، بازسازی سیستم‌های برق کشور عراق، کاهش تلفات در شبکه توزیع و سایر شیوه‌های مدیریت نوین به کار گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران در بخش آب و برق بنای همکاری جدی با شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی عراق دارد، ادامه داد: طبیعتا در چارچوب همکاری‌های جدید دو کشور صدها شرکت خصوصی ایران نیز در زمینه ساخت تجهیزات و همچنین تاسیسات نیروگاه‌ها و تجهیزات مربوط به توزیع آب آشامیدنی، جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر خورشیدی با همتایان عراقی خود همکاری داشته و در بازار آب و برق این کشور حضور فعالی خواهند داشت.

اردکانیان در پایان اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک گزارشات خوبی را در ارتباط با اجرای این توافقنامه به استحضار دو ملت شریف عراق و ایران خواهد رساند.

رییس جمهوری عراق نیز در دیدار وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه با وی، بر اهمیت گسترش روابط در حوزه انرژی با ایران تاکید کرد.

برهم صالح در این دیدار که وزیر برق عراق و سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز حضور داشتند، گفت: توسعه روابط در همه زمینه ها به ویژه در بخش انرژی و آب به نحوی که باعث ارتقای همکاری ها بین دو کشور شود، حائز اهمیت است.

صالح در بخش دیگری از این جلسه تاکید کرد: همه کشورهای منطقه در خصوص تثبیت اصول صلح و ثبات مسئولیت بزرگی بر عهده دارند.

به گفته وی، کشورهای همسایه مسئولیت بزرگی دارند که با تقویت پایه های صلح و ثبات از طریق گفتگوهای جدی و همکاری های مشترک، باعث اعتمادسازی بیشتر در راستای منافع ملت های منطقه شوند.

اردکانیان نیز در این دیدار، بر تمایل جمهوری اسلامی ایران به گسترش همکاری ها با عراق در همه زمینه ها از جمله بخش برق، انرژی و آب و بهره برداری از آنها در حوزه های تولید، تجهیز و آموزش نیروهای متخصص و تبادل تجارب تاکید کرد.

وزیر نیرو از دیروز چهارشنبه به دعوت رسمی وزیر برق عراق با هدف گسترش همکاری ها و امضای یادداشت تفاهم مشترک در حوزه نیرو وارد بغداد شده و این یادداشت تفاهم بعد از ظهر امروز پنجشنبه به امضای دو وزیر رسید.

اردکانیان در این سفر دو روزه علاوه بر دیدار و رایزنی با وزیر برق عراق با نخست وزیر، وزیر مسکن، عمران و شهرداری و معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی نیز دیدار و گفتگو کرده است.

نخست وزیر عراق نیز در دیدار با وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران، گفت: عراق آماده همکاری با ایران برای رسیدن به راه حل‌های مناسب جهت توسعه روابط در حوزه برق است.

عادل عبدالمهدی در این دیدار که لوی الخطیب وزیر برق عراق و ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز حضور داشتند، گفت: عراق آماده همکاری با ایران برای رسیدن به راه حل‌های مناسب جهت توسعه روابط در حوزه برق است.

وی با تقدیر و تشکر از نقش جمهوری اسلامی ایران در تامین نیاز برقی عراق، گفت: عراق در حوزه نیروی برق آماده است برای موفقیت مذاکرات بین مسئولان و کارشناسان دو کشور جهت برداشتن موانع به منظور پیشبرد اقدامات اجرایی و دستیابی به راه حل‌های مناسب در این حوزه همکاری لازم را نشان دهد.

وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار، پیام تبریک حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رییس جمهور ایران به مناسبت تشکیل دولت جدید عراق به ریاست عادل عبدالمهدی را به وی ابلاغ کرد.

اردکانیان گفت: ایران آمادگی کامل برای تامین برق عراق، احداث و بازسازی نیروگاه‌های تولید برق، کمک به توسعه فناوری‌های لازم در این بخش و آموزش نیروی انسانی دارد.

وی همچنین از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کار براساس یک زمان‌بندی مشخص برای کاستن از هدررفت برق و در عین حال افزایش تولید برق این کشور و ارتباط مستقیم بین شبکه‌های برق دو کشور خبر داد.

 

 

 

 

 

خواندن 65 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395