شنبه, 08 دی 1397 ساعت 15:16

120 هزارتن کالا از بندرچابهار به افغانستان ترانزیت شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طی 14 ماه گذشته ( منتهی به اذر امسال) با تخلیه بار 10 کشتی بزرگ حدود 120 هزار تن کالا شامل گندم و حبوبات از بندر چابهار به افغانستان ترانزیت شده است.

به گزارش  از روابط عمومی سازمان بنادرودریانوردی، « محمد علی حسن زاده » با بیان اینکه چهار بندر کوچین، کاندلا، ماندرا و جواهر نعل نهرو به عنوان بنادر مبدا بارگیری کالاهای ترانزیتی و صادراتی از هندوستان به بندرچابهار تعیین شده اند، افزود: چابهار در بحث تعیین کریدورهای ترانزیتی و حمل و نقلی به عنوان بندر واسط و سه مرز زمینی بین ایران و افغانستان به عنوان نقاط گمرکی تعیین شده است.
وی ضمن یادآوری برپایی نخستین نشست راهکار های عملیاتی سازی موافقت نامه چابهار گفت: تعیین کریدور های حمل و نقلی و توافق بر سر پروتکل های اجرایی در حوزه های بندری ، جاده ای و گمرکی از مهم ترین دستاورهای نشست سه جانبه ایران، هند و افغانستان محسوب می شود.
حسن زاده پیرامون تاثیر اقتصادی اجرایی سازی موافقت نامه چابهار بر اقتصاد کلان کشور، اظهار داشت: امروز در ایران و همچنین در منطقه، این امکان که یک بندر همزمان بتواند خدمات ترانزیتی و ترانشیپی ارائه کند به صورت محدود وجود دارد. این در حالی است که بندر چابهار هم از نظر ترانشیپی به واسطه برخورداری از کوتاه ترین فاصله با مسیر کشتیرانی آسیا - اروپا و هم از حیث ترانزیتی به دلیل همرز بودن با کشور افغانستان، موقعیت ممتازی و برجسته ای را نسبت به سایر بنادر منطقه دارد.
به گفته معاون سازمان بنادر ودریانوردی، کشور هندوستان بر اساس آمار و ارقام حدود 15 میلیون تن با کشور روسیه و کشورهای CIS ( کشورهای آسیای میانه) تجارت دارد که انتظار می رود بخشی از این کالاها از مسیر بندرچابهار تخلیه، بارگیری و ترانزیت شود.
عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: رونق فعالیت بندر چابهار در سه سطح ' کالا های صادرات و وارداتی استان های شرق و شمال شرقی '، ' کالاهای ترانزیتی ' و ' کالا های ترانشیپی ' تعریف شده و باید از این ظرفییت ها به خوبی استفاده شود.
حسن زاده گفت : بررسی آمار عملکرد در مدت 9 ماهه امسال نسبت به دوره مشابه پارسال نشان می دهد که رشد 51 درصدی عملیات بندری ، افزایش 15 درصدی سایز کشتی های ورودی ، رشد 57 درصدی کانتینری و افزایش 60 درصدی کاپوتاژ نفتی در بندر چابهار در این مدت تحقق یافت.
وی یادآور شد: موافقت نامه چابهار جزو قانون سه کشور ایران، هند و افغانستان محسوب می شود و هدف این موافقت نامه ارائه خدمات حمل و نقلی و ترانزیت با محوریت بندر چابهار، کاهش هزینه های حمل و نقل و تسهیل جابه جایی کالا و همچنین احیای کریدور حمل و نقل بین المللی در این منطقه است.
حسن زاده گفت: نخستین نشست راهکار های عملیاتی سازی موافقت نامه چابهار، هفته گذشته با حضور نمایندگان کشورهای ایران، هند و افغانستان برگزار شد و ضمن تعیین کریدور های حمل و نقلی، توافق بر سر پروتکل های اجرایی در حوزه های گمرکی ، جاده ای و بندری نیز از مهم ترین دستاورهای این نشست سه جانبه بود.
با تکمیل طرح توسعه مرحله نخست بندر چابهار ظرفیت این بندر اقیانوسی ایران از 2.5 به 8.5 میلیون تن در سال افزایش یافت تا این بندر در ترانزیت کالا از هند به افغانستان نقش مهمی را ایفا کند.

منبع: ایرنا

خواندن 244 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395