یکشنبه, 09 دی 1397 ساعت 09:30

توسعه دولت الکترونیک ابزار لازم ، اما ناکافی برای شفافسازی اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

عصراقتصاد: افزایش شفافیت در راستای کاهش فساد از اولیت هایی است که دولت روحانی در لوایح بودجه های سالانه مد نظر قرار داده و از راهکارهایی که برای مبارزه با فساد در پیش گرفته و بر آن تاکید می کند، حرکت در مسیر توسعه دولت الکترونیک و افزایش شفافسازی است.

حسن روحانی، رئیس دولت دوزادهم  بر این باور است که حل مسائل مربوط به فساد و رانت در اقتصاد کشورنیازمند حرکت به سمت دولت الکترونیک است .

به گفته روحانی برای رهایی از فساد و رانت باید به موضوع شفافیت توجه ویژه ای داشته باشیم و نکته حائز اهمیت که دولت دوازدهم  پیگیر آن تکمیل دولت الکترونیک است.

مزایای دولت الکترونیک باید برای مردم ملموس و به درستی معرفی شود تا درک درستی از این پروژه در جامعه ایجاد به وجود آید .

برای مثال در طرح احیای کارت سوخت، ایجاد امکان ثبت نام موبایلی و تلفیق با کارت های بانکی که از سویی با کاهش قابل توجه هزینه های سرسام آور این طرح و از سوی دیگر با تسهیل شرایط ثبت نام برای مردم همراه می شد، تنها در بستر دولت الکترونیک قابل اجرا بود.

توسعه دولت الکترونیک به عزم ملی و همکاری تمام دستگاه های اجرایی نیاز  دارد، اما برخی مدیران به دلایلی در مقابل  دولت الکترونیک مقاومت نشان می دهند .

در این میان همگرایی و همکاری مجلس شورای اسلامی هم در توسعه و پیاده‌سازی دولت الکترونیکی نقش موثری دارد و این موضوع قابل ملاحظه است که برای رسیدن به  توسعه مطلوب  دولت الکترونیک نیازمند بودجه مناسبی برای زیرساخت های دولت الکترونیک هستیم .

از بزرگترین مراکز ‌غایب ‌در دولت الکترونیک، قوه قضائیه بود، اما با امضای تفاهم نامه ای که میان معاون این قوه و وزارت ارتباطات انجام شد، این نهاد ثابت کرد که به دفاع و حمایت از شیوه مدرن مدیریت روی آورده است.

دولت الکترونیک و دولت سنتی دولتی که بر مبنای فناوری اطلاعات شکل می گیرد از بسیاری جهات از جمله اصول مدیریتی ، مدل ارائه خدمت و حتی اصول تحویل خدمات با دولت سنتی و بوروکراتیک متفاوت است. هدف دولت الکترونیکی، توسعه و رشد فعالیت های آنلاین است .

می توان به روابط  دولت الکترونیک و سازمان های دولتی مانند جلسات دولت ، بودجه و حساب های مالی وقوانین و تصمیمات اشاره کرد که سبب شفاف سازی ، آزادی آگاهی و مشارکت عمومی مردم در تصمیمات دولت است به صورتی که تمامی فعالیت های کارکنان دولت برای ملت قابل مشاهده است .‌

این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که اگر رسانه ها و مردم در جریان اتفاقاتی که در امور کشور قرار بگیرند، می توانند سوال و اعتراض و پیشنهاد هایی ارئه دهند و در تصمیم گیری ها تاثیر گذار باشند.

مجمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت تدبیر و امید نیز بر این باور است که فسادها و رانت های کشور با راه اندازی دولت الکترونیک قابل شفاف سازی است، بنابراین مهم ترین رکن اجرایی این طرح یعنی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با سیاست های اصلی و رویکردهای این طرح همسو و هم عقیده است.

توسعه دولت الکترونیک گرچه می تواند به عنوان یکی از ابزارهای مهم شفاف سازی اقتصادی و مبارزه با فساد باشد، اما قطعا به زیرساختهای قوی نیاز دارد.

خواندن 70 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395