یکشنبه, 09 دی 1397 ساعت 15:30

اختصاص 200 میلیون دلار به طرحهای آبخیزداری کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: امسال با عنایت مقام معظم رهبری 200 میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی ، به اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری کشور اختصاص یافت.

هوشنگ جزی روز یکشنبه در سفر به شهرکرد در هشتمین نشست ستاد هماهنگی اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: این میزان اعتبار برای 649 حوزه آبخیز کشور تخصیص یافته که تاکنون 65درصد تخصیص اعتبارات به استانها ابلاغ شده است.
وی گفت : با اختصاص این اعتبارات، عملیات آبخیزداری، مکانیکی و بیومکانیکی در 700 هزار هکتار از اراضی آبخیزداری کشور اجرایی می شود.
دبیر ستاد هماهنگی اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری کشور گفت: امسال توزیع اعتبارات این حوزه براساس شاخص هایی مانند وقوع سیلاب ، خسارت ناشی از خشکسالی ، دشت های بحرانی، کنترل فرسایش خاک و جمعیتی که نیاز به منابع آبی دارند، توزیع شد.
جزی ، با بیان اینکه چهارمحال وبختیاری یک درصد مساحت کشور را دارد و 9 درصد منابع آبی کشور را دارد، افزود: در این استان به دلیل خشکسالی و کاهش منابع آبی ، تعدادی از دشت های بحرانی و ممنوعه اعلام شده است.
وی، از تخصیص 220 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در استان خبر داد و گفت : این اعتبارات برای کنترل منابع آب و تعذیه سفرهای زیرزمینی تخصیص داده شد.
به گفته وی ، 100میلیارد ریال تفاهمنامه نیز با استانداری در راستای اجرای این طرح ها ، منعقد شده است.
جزی اظهار داشت : مشارکت مردم در اجرای این طرح ها نیز بسیار چشم گیر است، به گونه ای که در چهارمحال وبختیاری بهره برداران به عنوان خیران حوزه آبخیزداری فعالیت می کنند و از اداره کل، خدمات فنی دریافت کردند.
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری چهارمحال وبختیاری نیز گفت: امسال برای اجرای طرح‌ های آبخیزداری و آبخوان‌داری در استان از محل صندوق توسعه ملی 227 میلیارد ریال اختصاص داده شد.
علی محمدی مقدم افزود : این میزان اعتبار برای 149 طرح در 30حوزه آبخیز هزینه می شود که از این میزان اعتبار تاکنون 65 درصد تخصیص داده شده است.
به گفته وی، طرح های در دست اجرا در بخش آبخیزداری و آبخوان داری در استان به طور میانگین 83 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
محمدی مقدم افزود : اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری با هدف جلوگیری از هدر رفت آب ، گسترش پوشش گیاهی و تغذیه سفرهای زیرزمینی و جلوگیری از سیلاب اجرا می شود. 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، کاهش روان آب ها، نفوذ آب در سفره های زیرزمینی و جلوگیری از سیلاب و فرسایش خاک را از مزایای اجرای این طرح عنوان کرد. 
وی تاکید کرد : در حال حاضر 120 سازه ملاتی، 2 سیلاب پخش کن و 5 بند خاکی نیمه تمام در سطح استان وجود دارد که با تامین به موقع اعتبار، این تعداد طرح در نیمه دوم امسال تکمیل خواهد شد. 
تاکنون 2 هزار بند ملاتی، 80 بند خاکی، 314 گابیون، 7مورد آبگیر، 100 سد خشکه چین، 16 مورد کف بند و سد زیرزمینی در بخش آبخیزداری منابع طبیعی استان اجرا شده است.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سفر 2 روزه خود به استان از طرح های آبخیزداری و آبخوان داری دیدن می کند.

منبع: ایلنا
خواندن 77 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395