دوشنبه, 10 دی 1397 ساعت 02:00

تحریم، خللی در تامین آب و برق مردم ایجاد نمی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد وزیر نیرو روز گذشته در مراسم امضای تفاهم نامه میان وزارت نیرو و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: خوشبختانه با وجود تحریم های که بر کشور ما تحمیل شده است هیچ نگرانی برای تامین آب و برق مردم وجود ندارد.

این تفاهم نامه همکاری مشترک روز گذشته با محوریت اصلاح الگوی مصرف آب و انرژی توسط معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و رضا اردکانیان، وزیر نیرو در سالن اجتماعات وزارت نیرو به امضا رسید.

تفاهم نامه مذکور به منظور برنامه ریزی، سازماندهی و پیشبرد اهداف در زمینه توانمندسازی زنان با رویکرد بهره گیری از ظرفیت های موجود در جهت هم افزایی فعالیت های فرهنگی،  آموزشی و تحقیقاتی در حوزه مدیریت مصرف بهینه آب، برق و انرژی صورت گرفته است.

دستیابی به اهداف سند چشم انداز در افق 1404، قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، ارتقای شاخص های مرتبط با بانوان و خانواده در کشور به استناد ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه و تغییر سبک زندگی و اصلاح الگوی مصرف در خانواده با تکیه بر مصوبات کارگروه سبک زندگی و خانواده از جمله محورهای این تفاهم نامه مشترک به شمار می آید.

ارتقای  نقش بانوان در مدیریت و پایدارسازی منابع حیاتی آب و انرژی، ارتقای آگاهی و دانش بانوان در حوزه مدیریت منابع آب و انرژی و ترویج فرهنگ استفاده بهینه از منابع آب و برق و نهادینه سازی آن در میان خانواده ها، موضوعات این تفاهم نامه را شکل می دهد.

بهره مندی از ظرفیت ها، امکانات و تجارب طرفین به ویژه ظرفیت های استانی، بهره گیری از ظرفیت ها،  تجارب،  منابع و امکانات بخش های دولتی، غیردولتی، دانشگاهی و سازمان های مردم نهاد به منظور ارتقای دانش و آگاهی بانوان در راستای پایدارسازی منابع حیاتی آب و انرژی، طراحی و تدوین طرح ها و برنامه های آموزشی و ترویجی مشترک در راستای ارتقای دانش و آگاهی و فرهنگ سازی بین بانوان و خانواده ها در مصرف بهینه آب، برق و انرژی، تبادل آمار و اطلاعات مستند، ارزیابی اثربخشی برنامه های اجرایی و تهیه گزارش عملکرد مشترک سالانه در راستای اجرایی سازی، از محورهای همکاری مشترک ذکر شده در این تفاهم نامه است.

همکاری های مشترک وزارت نیرو با معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در قالب این تفاهم نامه از امروز آغاز و تا پایان دولت دوازدهم ادامه خواهد داشت.

وزیر نیرو در جریان این مراسم بر اهمیت مهیا کردن عرصه برای حضور بانوان در حوزه مدیریت منابع آب و انرژی تاکید کرد و گفت: اگر اساس انتصابات خود را بر مبنای شایسته گزینی قرار دهیم طبیعتا بزرگترین خدمت را به حوزه بانوان به عنوان بخشی از ظرفیت عظیم منابع انسانی کشور خواهیم کرد.

رضا اردکانیان بر لزوم فراهم کردن عرصه برای حضور بانوان در حوزه مدیریت منابع آب و انرژی تاکید کرد و گفت: در کنار الزامات و سازوکارهای قانونی موجود اگر اساس انتصابات خود را بر مبنای شایسته گزینی قرار دهیم طبیعتا بزرگترین خدمت را به حوزه بانوان به عنوان بخشی از ظرفیت عظیم منابع انسانی کشور خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: اگر مبانی شایسته گزینی را به خوبی تدوین و این فرایند به طور صحیح طی شود و سپس مدیران ارشد به درستی از آن مراقبت کنند و هیچگونه مصلحت اندیشی به جز شایسته گزینی وجود نداشته باشد طبیعتا به طور صحیح از ظرفیت بانوان در بخش های مختلف کشور استفاده خواهد شد.

وزیر نیرو ادامه داد: در حال حاضر یکی از اصلی ترین چالش های ما در تمامی عرصه ها، مربوط به اخلاق است. ما هر چه از پایبندی به اخلاق دورتر شده ایم مسلما به همان اندازه دچار گرفتاری های بیشتری شده ایم.

اردکانیان با اشاره به اینکه ارتباط مستقیمی بین پایبندی به اخلاق و استفاده صحیح از منابع محدود آب و انرژی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: امیدواریم حضور بانوان شایسته بتواند به خوبی در اشاعه شیوه های صحیح مصرف به ویژه در بخش کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب کشور اثرگذار باشد و تفاهم نامه امروز میان وزارت نیرو و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری راه و مسیر را برای این هم افزایی فراهم کند.

وی همچنین در حاشیه این مراسم نیز با اشاره به این که وزارت نیرو در این دوره استفاده از ظرفیت مناسب منابع انسانی کشور را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است، گفت: طبیعتا بانوان شایسته، بخش قابل توجهی از این ظرفیت را شکل می دهند و باور ما این است که در مصرف و مدیریت منابع زیست محیطی به ویژه در بخش آب و انرژی بانوان می توانند همان نقش مدیریتی که در خانواده دارند، آن را در سطح جامعه نیز پیاده سازی کنند

وزیر نیرو تاکید کرد: متاسفانه ما به لحاظ نوع مصرف در بخش های مختلف به ویژه در حوزه آب و انرژی در شرایط خوبی به سر نمی بریم و یک جامعه بدمصرف طبیعتا جامعه توسعه یافته نخواهد بود. بنابراین از رهگذر تفاهم نامه خود با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درصددیم یک تماس وسیع تری را با شبکه بانوان کشور که مدیران طبیعی مصرف منابع زیست محیطی هستند برقرار کنیم.

اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح وضعیت تامین آب و برق کشور در مقایسه با سال های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: شرایط فعلی ما در مقایسه با سایر جوامع در طی چهار دهه اخیر بسیار افتخار آمیز بوده است. با وجود اینکه جمعیت ما نسبت به چهل سال قبل حدود سه برابر شده است ولی میزان انرژی تولیدی در کشور بیش از 11 برابر افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از 99 درصد جمعیت شهری کشور دسترسی کامل به شبکه های مطمئن و بهداشتی آب دارند، ادامه داد: در حوزه فاضلاب نیز جمعیت تحت پوشش شبکه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب به حدود 50 درصد رسیده است و فعالیت های خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید تاکنون بیش از 5.5 میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور تحت پوشش شبکه های آبرسانی قرار گرفته اند، گفت: در بخش انرژی های تجدیدپذیر هم که عمده فعالیت آن مربوط به این دولت بوده است بسترسازی مناسبی شکل گرفته است و هم اکنون حدود هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده داریم و این ظرفیت تا پایان دولت دوازدهم به چهار هزار مگاوات افزایش خواهد یافت.

اردکانیان با اشاره به اینکه در حال حاضر 27 نیروگاه سیکل ترکیبی در استان های مختلف کشور در حال ساخت است، اضافه کرد: تا تابستان سال آینده درصددیم بیش از پنج هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده برق کشور اضافه کنیم.

وی تصریح کرد: هم اکنون اتکای ما به منابع عمومی و بودجه دولت تقریبا به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است و عمدتا به منابع داخلی متکی هستیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تجهیزات مورد نیاز صنعت برق در داخل کشور تولید می شود، عنوان کرد: در بخش آب نیز به میزان بسیار زیادی از تجهیزات مورد نیاز ما تولید داخل است و سازه های مربوط به این بخش همچون تصفیه  خانه ها و سیستم های انتقال آب و شبکه های مربوط به آن را نیز مهندسان و کارشناسان داخلی طراحی و تولید می کنند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: با توجه به تاثیر بخش آب و برق در بسترسازی توسعه کشور به نظر می رسد یکی از روشن ترین کارنامه های جمهوری اسلامی ایران در فصل آب و برق بوده است.

وی در خصوص خبرهای خوش صنعت آب و برق همزمان با فرارسیدن ایام دهه فجر، گفت: خوشبختانه با وجود تحریم های که بر کشور ما تحمیل شده است هیچ نگرانی برای تامین آب و برق مردم وجود ندارد و همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی درصددیم تا چهل پروژه و طرح بزرگ را در بخش آب و فاضلاب شهری و روستایی به بهره برداری برسانیم و در حوزه برق و انرژی نیز آنگونه که عنوان شد طرح های بزرگی در حال اجراست که مجموعه طرح های یاد شده و آسایش خاطری که این پروژه ها فراهم می کند می تواند خوش ترین خبر صنعت آب و برق برای مردم باشد.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نیز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک با وزارت نیرو افزود: اجرای این پروژه ها با تمرکز بر نقش زنان و خانواده در نهایت هزینه های خانواده را از حیث مدیریت مصرف، کاهش داده و از سویی منابع طبیعی کشور حفاظت شده و آلودگی کاهش می یابد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه اصلاح الگوی مصرف در جامعه بسیار ضروری است، نقش زنان و خانواده را در این زمینه تاثیرگذار عنوان کرد.

وی مقوله اصلاح الگوی مصرف غذا را از جنبه های مختلف موردنظر وزارت نیرو، محیط زیست، کشاورزی، زنان و اقتصاد خانواده دارای اهمیت دانست و اظهار کرد: در حال حاضر میزان هدررفت غذا از مزرعه تا سفره حدود 30 درصد است و این بدان معناست که این میزان از منابع آب مورد مصرف در بخش کشاورزی در این فاصله از بین می رود.

ابتکار، افزایش قیمت ها را در اصلاح الگوی مصرف موثر خواند و افزود: رسیدگی و اصلاح این میزان هدررفت غذا و آب در حالی که هنوز در جامعه افرادی وجود دارند که از نظر شاخص های تغذیه وضعیت مناسبی ندارند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر موضوع رعایت عدالت جنسیتی در دسترسی برابر به خدمات به ویژه در زمینه آب و انرژی گفت: اگر در یک مکان منابع آب کافی نباشد یا دسترسی به آن محدود باشد، بانوان بیشترین آسیب پذیری را از این ناحیه خواهند داشت.

وی ابراز امیدواری کرد تا با اجرای مفاد این تفاهم نامه یک هم افزایی در زمینه ایجاد آگاهی میان زنان به وجود آمده تا آنها بتوانند اصلاح الگوی مصرف را به عنوان یک رفتار صحیح و اخلاق نیک در خانواده و جامعه ترویج کنند.

 

 

 

 

خواندن 65 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395