چهارشنبه, 12 دی 1397 ساعت 08:35

اطلاعات تکميلي

  • جهرمی در مراسم طرح توسعه هسته شبکه ملی اطلاعات مطرح کرد ،

نسل4G  از اینترنت ثابت سبقت گرفت  

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

عصراقتصاد: جهرمی درافتتاح پروژه ارتقای سه برابری هسته IP شبکه ملی اطلاعات گزارش یک ساله ازاقدامات وزارت ارتباطات و بخش  ICTکشور در توسعه شبکه ملی اطلاعات ارائه کرده و افزوده ‌است: شبکه ملی همان طور که از نامش پیداست صرفا شبکه وزارت ارتباطات نیست و یک شبکه ملی است. این گزارش تنها حاصل دستاورد صرفا وزارت ارتباطات نیست ، بلکه تمام بخش ها شامل بخش های خصوصی ، عمومی و دولتی در این گزارش آمده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از شناسایی و ثبت بیش از ۲۵ میلیون حملات اینترنتی و مقابله با آن‌ها و همچنین از شناسایی  بیش از ۲۰۰ هزار، حمله و تهدید در دستگاه‌های کشور‌به وسیله‌ سامانه رصدی مرکز ماهر، شناسایی بیش از ۵۰۰ حمله فیشینگ علیه سایت‌های پرداخت الکترونیک بانکی کشور، حفاظت بیش از ۳۰۰۰ وب‌سایت دولتی در برابر  حملات اینترنتی ddos و شناسایی نفوذ به ۶۵۰۰ وب سایت کشور خبر داد.

همچنین ضد بدافزار بومی پادویش ۳۲۴ هزار نصب روی موبایل و ۷۶۰ هزار نصب روی کلاینت‌ها داشته‌اند.

عضو هیات دولت دوازدهم گفت : بخش دسترسی پهن باند خانگی که شامل پهن باند ثابت و موبایل است، باید گسترش پیدا کند، همچنین  شبکه های درون استانی وشهری، استانی و شبکه هسته که شرکت زیرساخت متولی آن است، درگاه اینترنت و اتصالات به اینترنت جزو ساختار کلان و اجزای مهم شبکه ملی اطلاعات است.

به گفته جهرمی اقدام مهمی که در توسعه و تقویت زیرساخت ها انجام شده در توسعه دسترسی پهن باند سیار نسل های سه و چهار و رسیدن به پوشش سراسری بوده است و توسعه ظرفیت بخش هسته را داشتیم که شامل فیبر نوری، لایه انتقال و لایه آی پی بوده است. ایجاد شبکه مستقل درگاه اینترنت و توسعه و افزایش جزو مسائلی بوده که شورای عالی مجازی به ما ابلاغ کرده است.

جهرمی یادآوری می کند گزارش ارائه شده عملکرد گروهی ماست و در حال حاضر بیش از دو‌ برابر تجهیزات ما تولید داخل است و خود را از عرصه بین المللی مستقل کرده ایم.

وزیر ارتباطات افزایش امنیت و سالم سازی فضای مجازی، توان مرکز ماهر، ایجاد طرح صیانت از کودکان و برگزاری جشنواره کودکآنلاین را از دیگر اقدامات صورت گرفته برشمرد.

وی همچنین مقایسه نقطه به نقطه از شهریور ۹۶ تا شهرویر ۹۷ ارائه  کرد و گفت: در سال قبل اینترنت نسل سه را در ۱۱۵۷ شهر متصل داشتیم و در سال بعد ۱۲۴۲ شهر به این خدمات متصل شدند. اینترنت نسل چهار از ۷۱۰ شهر به ۱۲۴۲ شهر رسیده است. علاوه بر این ازفروردین ۹۶ تا مرداد ۹۷ رشد استفاده از وای فای کاهش و اینترنت G4افزایش و G3 رشد خود را حفظ کرده و روند ثابتی داشته است. مفهموم این آمار این است که استقبال از 4G خوب بوده و اینترنت ثابت ما بخشی از بازار را از دست داده است.

همچنین وزیر‌ارتباطات و فناوری اطلاعات در بازدید روزگذشته ازدستاوردهای فضایی کشوردرپژوهشگاه فضایی بیان کرد: دو ‌دستاوردهای سازمان فضایی و آماده‌سازی ماهواره‌ها با کمک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بودجه محقق شده است.

محمدجواد آذری جهرمی، در مراسم بازدید از دستاوردهای فضایی که به همراه محمد باقر نوبخت برگزار شد، افزود: با توجه به این موضوع که دانش فضایی از یک سال قبل با برنامه ریزی دانشگاه ها، مراکز فضایی کشور و اختصاص بودجه از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارتقا پیدا کرده است اکنون ‌این سازمان  می‌تواند داده‌ها را مورد استفاده قرار دهد.

جهرمی یادآور شد : هر قطعه در سایه تحریم با وجود مشقت هایی که برای جوانان صورت گرفت ساخته شد و این امر سبب توقف حرکت  دانشمندان باغیرت کشورنشده است.

وزیر جوان دولت تدبیر و امید معتقد است ، توانمندی مجموعه‌ها درمحدودیت‌ها آشکار می‌شود.

به گفته وی بعد از ساخت موفقیت‌آمیز ماهواره از کشورهای دیگر از جمله آذربایجان دعوت کردیم که از فناوری ما استفاده کرده و پروژه مشترکی داشته باشیم.

جهرمی خاطر نشان کرد: جوانان در سایه تحریم که به خاطر مسائل سیاسی به وجود آمده، قادر به رشد و ارتقاء ظرفیت فضایی کشور هستند.

همچنین محمدباقر نوبخت ‌،رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن بازدید از دستاوردهای فضایی کشور در پژوهشگاه فضایی ایران معتقد است .منابع آبی محدود است و این موضوع که از این منابع به چه شکل استفاده کنیم، به راهبری و مدیریت نیاز دارد .

به گفته نوبخت بر اساس گزارشی از پردازش داده‌های ماهواره‌ای متوجه خواهیم شد از منابعی که هر قطره‌اش ارزشمند است  بی رویه استفاده کرده‌ایم و‌‌آمایش سرزمین با توجه به گسترش مصارف در جهان از اهمیت بالایی برخوردار است پس باید بدانیم که از منابع آبی برای چه محصولاتی استفاده می کنیم .

 

 

 

 

خواندن 100 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395