چهارشنبه, 12 دی 1397 ساعت 12:24

ایران سرمایه گذاری در پتروشیمی هند را افزایش می دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس شرکت پتروشیمی چنای هند اعلام کرد که ایران قصد دارد 15 میلیارد روپیه (حدود 218 میلیون دلار) برای توسعه یک پالایشگاه متعلق به این شرکت سرمایه گذاری کند.

 به نقل از نشریه 'اکونومیک تایمز'، اس ان پاندی رییس شرکت پتروشیمی چنای افزود: این شرکت دولتی قصد دارد ظرفیت مرکز خود در 'ناگاپتینام' را تا 9 برابر افزایش دهد تا بتواند 9 میلیون تن نفت خام را در سال پالایش کند و سرمایه گذاری تهران بر اساس سهم شرکت نفت ایران به ارزش 4 میلیارد دلار در این شرکت انجام خواهد شد. سایر سرمایه گذاری ها از طریق بورس و همچنین سهام دار اصلی یعنی شرکت نفت هند به دست خواهد آمد.
درحالی که سرمایه گذاری شرکت نفت ایران به شرکت پتروشیمی چنای در تامین بودجه لازم کمک خواهد کرد، این اقدام همچنین سبب ادامه حضور تهران در بازار جذاب نفتی هند خواهد شد.
برای هند، ایران همچنان یک تامین کننده مورد اعتماد نفتی محسوب می شود. ایران نفت خود را با شرایط جذاب عرضه می کند که سبب شده است هند به شدت برای به دست آوردن معافیت از تحریم های آمریکا علیه تهران تلاش کند.
پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران یا برجام در ماه مه (اردیبهشت)، این کشور به سایر ملت ها فشار وارد آورد تا واردات نفت خود از ایران را متوقف کنند. بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران در تاریخ 6 ماه اوت (15 مرداد) اجرایی شدند درحالی که تحریم های ایران در بخش انرژی در چهارم ماه نوامبر (13 آبان) به اجرا گذاشته شدند.
اما آمریکا ماه گذشته به هند و هفت کشور دیگر برای ادامه واردات نفت از ایران به مدت شش ماه معافیت اعطا کرد. هند اکنون مجبور به خرید 1.25 میلیون تن نفت خام در ماه یا 300 هزار بشکه نفت خام در روز از ایران است.
مجموع تقاضای نفت خام هند حدود 4.6 میلیون بشکه در روز است که این کشور را در رتبه سومین مصرف کننده بزرگ جهان پس از آمریکا و چین قرار می‌دهد. 
هند 80 درصد از نیاز خود به نفت را از طریق واردات تامین می کند.
این کشور به دلیل پیشرفت سریع اقتصادی، افزایش طبقه متوسط جامعه و افزایش خرید وسایل نقلیه موتوری بسیار به انرژی احتیاج دارد.
هند در سال 2018 حدود 22 میلیون تن بشکه نفت خام از ایران وارد کرد.

منبع: ایرنا

 
خواندن 141 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395