شنبه, 15 دی 1397 ساعت 08:58

15 سال با شما و برای شما

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: امروز درپایان پانزدهمین سال انتشار، روزنامه عصر اقتصاد 16 سالگی خود را آغاز می کند. سالهایی که بی اغراق نه برای روزنامه و نه برای مخاطبینش آسان به سر نشد. ولی امید ما به لطف شما خوانندگان روزنامه و رسالتی که برای خود تعریف کردیم به ما این توان را داد که به رغم تمامی مشکلات همچنان در جمع رسانه های کشور باقی بمانیم.

لطف شما که نه فقط مخاطب که جزئی از خانواده عصراقتصاد محسوب می شوید، این قدرت را به ما داد که در جمع رسانه های مولف و جریان ساز عرصه اقتصاد کشور قرار گرفته و به انجام وظیفه در عرصه اطلاع رسانی بپردازیم. امید که در سالهای پیش رو نیز همچنان در انجام وظیفه خود کوشا بوده و در همراهی با شما موفق.

اما به مناسبت آغاز شانزدهمین سال انتشار روزنامه عصر اقتصاد، مدیر مسئول و اعضای تحریریه هر یک دیدگاه خود را در مورد روزنامه و آنچه که باید در چارچوب این رسانه مورد توجه قرار گیرد و یا دستاورد آن تلقی می کنند، جمله ای بنویسند. آنچه در پی می آید پیام مدیر مسئول و جملات اعضای تحریریه روزنامه عصر اقتصاد است برای شما خوانندگان روزنامه.

روزنامه برتر نهادگرایان اقتصادی

سیف اله یزدانی، مدیر مسئول روزنامه عصر اقتصاد با اشاره به انگیزه انتشار روزنامه عصر اقتصاد می نویسد: مالکان قانونی موسسه رسانه ای عصر سرآمدان اقتصادی به عنوان صاحب امتیاز روزنامه عصر اقتصاد در زمانی که تصمیم به راه اندازی این موسسه گرفتند، فرصت های فعالیت دیگر هم داشتند و گرچه امروزه روز برای تامین هزینه های انتشار بیش از 40 درصد فضای روزنامه را به هدف تامین نیاز های مالی آن اختصاص داده اند. اما از ابتدا با مطالعه تاریخ اقتصادی ایران، بررسی جغرافیای منطقه ، سنجش توان پاسخگویی رسانه های فعال در زمان تاسیس در پاسخگویی به نیاز های واقعی اقتصاد کشور و ساز و کارهای مناسب برای فعالیت رسانه ای مفید و موثر بدون وابستگی حزبی، جناحی و تکیه بر نحله های مالی فعالیت خود را شروع کرده است.

وی در ادامه می افزاید: امروز خرسندیم از این که به عنوان برترین روزنامه نهادگرای اقتصاد کشور، بدون تنگ نظری نسبت به سایر افکار و نحله های اقتصادی شناخته می شویم و در حالی که مدافع یکپارچگی و قوای ملی در مدیریت کشور هستیم. تیغ نقد منصفانه خودر ا از همفکر و رقیب مضایقه نمی کنیم. ما در حوزه ای قلم می زنیم که از ادبیات خشک و غیر عامیانه برخوردار است و قلبا هم انتظار نداریم که مردم عادی و فرودستان که حامی منافع و حقوق آن ها  نیزهستیم، خدمات همکاران ما را آن گونه که هست در یابند. در عین حال بارها و بارها شاهد بوده ایم که بسیاری از مسئولان، جناح ها و مدعیان صاحب منصب تلاش کرده اند با بی اعتنا نشان دادن خود در بی اثر کردن نقد ها و تحلیل های روزنامه تلاش کنند، اما خوشبختانه به طور مکرر آثار این نقد ها و تحلیل ها را در موضع گیری ها و اظهارات ایشان به وضوح دیده ایم و همین ما را بس است که گفته اند ریاضت کش به بادامی بسازد.

ضرورت توجه به جایگاه روزنامه ها

مهدی حبیب بیگی، سردبیر اسبق روزنامه عصراقتصاد به مناسبت آغاز شانزدهمین سال انتشار روزنامه در یادداشتی به یاد آوری جایگاه مهم روزنامه ها به عنوان رسانه های رسمی اشاره دارد که تاکید می کند که این رسانه ها می توانند در آشفته بازار اطلاع رسانی مانعی بزرگ در برابر تشویش اذهان عمومی تلقی شوند.

حبیب بیگی در تشریح این نکات می نویسد: ۱۵ سال پیش در آغاز انتشار اولین شماره عصر اقتصاد تصور نمی شد که روزی با گسترش اینترنت  فضای اطلاع رسانی چنین دگرگون شود و کارکرد رسانه های مکتوب با چنین رقیب متفاوتی که خود را تابع هیچ مسوولیتی نمیداند  مواجه شود. این فضا در نگاه اول تحول عظیمی در حوزه ارتباطات و اطلاع رسانی خصوصا سرعت انتقال داده ها بوجود آورده اما بی تردید آثار تخدیری جبران ناپذیری برای مخاطبان به همراه داشته است. متاسفانه این فضا نه تنها هیچ کمکی به افزایش مخاطبان نکرده بلکه با انتشار بدون تحلیل آن و در سطحی گسترده باعث شکل گیری فضایی کاملا سطحی در بین آحاد جامعه شده است. بطوریکه هر شخصی که توانسته خود را در این فضا مصون نگاه دارد، شرایط ایده ال و بدون چالشی را برای خود فراهم کرده است. امروز همه باید مخاطبان را به تمایز این ۲ فضای متفاوت آگاه کنند تا تشویش اذهان عمومی جای خود را به یک نظم و درک تحلیلی موجه از واقعیت های جامعه بدهد. به اعتقاد حقیر هم اکنون این ماموریت باید وظیفه اصلی رسانه های مکتوب باشد تا شاهد بازآفرینی نقش روزنامه ها و ایجاد فضای امنی در اطلاع رسانی باشیم. بنده افتخار این را داشتم تا سالها در خدمت اساتید خودم در روزنامه عصر اقتصاد در راستای همین وظیفه فعالیت کنم. به همین خاطر برای تمام کسانی که در این جایگاه خدمت می کنند آرزوی موفقیت دارم و آغاز شانزدهمین سال انتشار روز نامه عصر اقتصاد را تبریک و آرزوی سلامتی برای مسئولان و  همکاران سابق خود را دارم.

دیدگاه اعضای تحریریه

اکرم رضایی نژاد، دبیر سرویس حقوقی  و فرهنگی، از قدیمی ترین همکاران تحریریه در سه کلمه تمام آنچه در سالهای فعالیت روزنامه صورت گرفته را توصیف کرده می گوید: تلاش صادقانه و شفاف.

سمیه بابائی، خبرنگار و مسئول صفحه بانک در مورد برجسته ترین نقطه قوت روزنامه می گوید: رسانه ای است که توانسته در این شرایط، بدون وابستگی به هیچ حزب و جناحی پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

سمیرا بابائی خبرنگار حوزه بیمه، بهداشت و رفاه اجتماعی از اینکه در روزنامه عصر اقتصاد فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرده ابراز خوشحالی کرده می گوید: عصر اقتصاد رسانه ای کاملا شناخته شده  و تاثیر گذار در حوزه های تخصصی اقتصاد، به ویژه بانک و بیمه است.

مرضیه صدری، دبیر سرویس حوزه کلان و سیاستگذاری در توصیف تلاش صورت گرفته در روزنامه از شعر شیرین فارسی کمک گرفته و می گوید: به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل-که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم.

آناهیتا یاوری، خبرنگار حوزه حقوقی و فرهنگ با اشاره به فعالیت ویژه روزنامه در عرصه مباحث قانونی می گوید: با اینکه عصر اقتصاد یک روزنامه تخصصی اقتصادی است اما توانستیم در عرصه حقوقی و قضایی به نحو احسن فعالیت کنیم و به عبارتی عرصه قضاوت را از منظر اقتصاد رسانه ای کنیم.

زهرا ملاقلی پور، ویراستار آرام و موقر روزنامه اما در مورد روزنامه تنها به تبریک آرزوی موفقیت برای همکاران اکتفاء کرده و می گوید: شانزدهمین شانزدهمین سالگرد انتشار روزنامه عصر اقتصاد را به مدیرمسئول محترم و مسئولان بخش اداری تبریک می گویم و آرزوی موفقیت و پیشرفت و شکوفایی این رسانه را دارم.

هاتف فرج الهی، عکاس و  خبرنگار خوش ذوق حوزه انرژی نیز معتقد است، عصر اقتصاد توانسته است در عرصه ای که فعالیت مستقل بسیار دور از ذهن به نظر می رسد، عصر اقتصاد امکان وجود و تداوم حیات یک رسانه مستقل را اثبات کند.

محمدحسن گودرزی، خبرنگار حوزه بین الملل در تعریف از عملکرد روزنامه خیلی مختصر و مفید می گوید: عصر اقتصاد صدای رسا برای مردم و فعالان اقتصادی است.

سجاد عسگری، خبرنگار حوزه زیر بنایی اما معتقد است، عصر اقتصاد توانسته فضایی نقادانه و متفاوتی از جریانات مرسوم رسانه ای ایجاد کند ولی این تفاوت بهایی که دارد که باید آنرا بپردازیم.

نیلوفر فروهیده، خبرنگار حوزه شرکتها در تعریف جایگاه روزنامه می گوید: عصر اقتصاد روزنامه ای تخصصی و مفید است که تلاش دارد در میان موضوعات مطرح دنیای امروز بهترین ها را برای مخاطبین خود گرد آوری کند.

لیلا علی نژاد، خبرنگار و مسئول صفحه صنعت عنوان می کند: بعد از 13 سال تجربه خبرنگاری در انواع رسانه های اقتصادی در اولین تجربه روزنامه نگاری خود می توانم به جرات بگویم روزنامه عصراقتصاد از معدود رسانه هایی است که با دستان خالی و مشکلات فراوان توانسته کمبود ها را رفع و به فعالیت موثر رسانه ای خود ادامه دهد.

مرضیه امیری، خبرنگار حوزه کشاورزی که از اعضای تازه وارد تحریریه روزنامه است در توصیف برداشت خود از رسالت روزنامه عصر اقتصاد می گوید: همگام با اقتصاد، پویا و مردمی.

غزاله ستاری، ویراستار و تازه وارد ترین عضو تحریریه نیز معتقد است روزنامه عصراقتصاد، هدف اصلی اش را اطلاع رسانی درست به مخاطب قرارداده است و به آن عمل می کند.

 

خواندن 90 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395