شنبه, 15 دی 1397 ساعت 11:56

کاهش تولید اوپک نفت را گران کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادبازار نفت از ابتدای سال 2019 با روندی افزایشی همراه بوده است. قیمت نفت خام برنت از 53.80 دلار به ازای هر بشکه در اولین روز ژانويه به بالای 57 دلار صعود کرد و این مساله می تواند نوید دهنده یک رونق نسبی در سال جدید برای بازار نفت باشد.

گزارش ها نشان می دهد که اقدامات اوپک برای کاهش تولید نفت در سال 2019 و همچنین پیش بینی گفت و گو های چین و آمریکا برای بهبود شرایط تجاری، در افزایش قیمت نفت تاثیر گذار بوده است.

آمار های موجود و همچنین نظر سنجی رویترز نشان می دهد که تولید و صادرات نفت کشورهای عضو اوپک با کاهش قابل توجهی همراه شده است که این مساله می تواند چشم انداز قیمت ها را تا حدودی مثبت کند.

طبق نظرسنجی بلومبرگ، تولید نفت اوپک پیش از این که توافق این گروه برای محدودیت عرضه آغاز شود در دسامبر بیشترین کاهش را در دو سال گذشته داشت.

نظرسنجی بلومبرگ از مقامات، تحلیلگران و همچنین آمار نفتکش ها نشان داد فوریتی که اوپک به دلیل ریزش قیمت های نفت احساس کرد، باعث شد عربستان سعودی تولیدش را در ماه میلادی گذشته محدود کند. پیمان این گروه برای محدودیت تولید هفته جاری رسما آغاز شد.

کاهش تولید داوطلبانه عربستان با تولید کمتر ایران که هدف تحریم‌های آمریکا واقع شده و همچنین لیبی که فعالیت بزرگترین میدان نفتی آن به دلیل اعتراضات متوقف شده است، همراه شد.

در نتیجه، تولید نفت اوپک در دسامبر ۵۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۳۲.۶ میلیون بشکه در روز رسید که بزرگترین کاهش از ژانویه سال ۲۰۱۷ بوده است که این گروه برای نخستین بار استراتژی کاهش تولید را برای مقابله با اشباع عرضه در بازار جهانی بکار گرفت.

بر اساس نظرسنجی بلومبرگ، عربستان سعودی تولیدش را در ماه میلادی گذشته ۴۲۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و به ۱۰.۶۵ میلیون بشکه در روز رساند در حالی که در نوامبر بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

با وجود کاهش تولید عربستان سعودی، اوپک همچنان باید اقداماتی را برای عمل به کاهش تولید اعلام شده انجام دهد. یازده عضو این گروه که در توافق کاهش تولید حضور دارند باید در مجموع تولیدشان را ۸۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به سطح تولید اکتبر کاهش دهند. سهم شرکای غیراوپک از کاهش تولید، ۴۰۰ هزار بشکه در روز است.

بر اساس آمار های موجود، محموله های صادراتی نفت از سوی کشورهای عضو اوپک به آمریکا در ماه میلادی گذشته به ۱.۶۳ میلیون بشکه در روز رسید که این رقم در مقایسه با ۱.۸۹ میلیون بشکه در روز در نوامبر و ۱.۷۸ میلیون بشکه در روز در اکتبر، کاهشی قابل توجه را نشان می دهد.

به گفته تحلیلگران، عربستان سعودی که بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان است و اعضای دیگر اوپک در مواجهه با رشد فزاینده تولید و ذخائر آمریکا، عرضه به این کشور را محدود کردند.

تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک از جمله روسیه با هدف تقویت قیمت ها، ماه میلادی گذشته موافقت کردند تولیدشان را در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

طبق نظرسنجی رویترز، اوپک در دسامبر ۳۲.۶۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۴۶۰ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر کاهش داشت و نشان داد برخی از اعضای این گروه زودتر از موعد توافق، به محدود کردن عرضه خود اقدام کردند.

رید ایانسون، اقتصاددان انرژی در شرکت کپلر در این باره گفت: معمولا عربستان سعودی از جریان صادرات به آمریکا به عنوان روشی برای نشان دادن نیات خود استفاده می کند.

طبق آمار شرکت کپلر، نفتکش ها در دسامبر روزانه حدود ۵۳۴ هزار بشکه نفت از عربستان سعودی به آمریکا حمل کردند که در مقایسه با ۶۳۲ هزار بشکه در روز در نوامبر کاهش داشت. الجزایر در دسامبر ۱۰ هزار بشکه در روز نفت به آمریکا صادر کرد که ۹۴ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن کاهش داشت و صادرات نیجریه با ۴۸ هزار بشکه در روز کاهش، به ۱۰۳ هزار بشکه در روز رسید.

تنها استثنا در این میان عراق بود که طی مدت مذکور ۲۹۵ هزار بشکه در روز نفت به آمریکا صادر کرد که ۱۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر افزایش داشت. صادرات ونزوئلا نیز ۲۲ هزار و ۳۷۸ بشکه در روز بالاتر بود.

رونق تولید شیل آمریکا و رشد ذخایر این کشور، تقاضای آمریکا برای واردات نفت را کمتر کرده است. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به ۲۱ دسامبر به ۴۴۱ میلیون بشکه رسیده که بالاتر از ۳۹۴ میلیون بشکه در اواسط سپتامبر بوده است.

اما در این میان عامل دیگری که قیمت ها را تا حدودی افزایش داد، پیش بینی کاهش تنش های تجاری بین آمریکا و چین بود.

معامله گران بازار نفت بر این باورند که تقویت قیمت ها پس از آن که وزارت بازرگانی چین اعلام کرد، روزهای هفتم و هشتم ژانویه در پکن مذاکراتی در سطح معاونان رئیس جمهور بین دو کشور برگزار خواهد شد، رخ داد و دو کشور به دنبال پایان دادن به اختلافاتی هستند که در حال لطمه زدن به اقتصاد دو کشور و آشفته ساختن بازارهای مالی است.

آمریکا و چین از اوایل سال گذشته میلادی درگیر جنگ تجاری شده اند و این مساله موجب اختلال در روند صدور صدها میلیارد دلار کالا و افزایش نگرانی ها از کند شدن رشد اقتصاد جهانی شده است.

آمارهای انستیتوی مدیریت عرضه نشان می دهد که رشد اقتصادی آمریکا در ماه دسامبر گسترده ترین کاهش را طی بیش از یک دهه اخیر تجربه کرده که ناشی از جنگ تجاری با چین، کاهش ارزش سهام در بازار بورس و افزایش احساس عدم قطعیت در اقتصاد این کشور بوده است. اقتصادهای بزرگ آسیایی و اروپایی نیز پیش تر از کاهش فعالیت های کارخانه ای خود خبر داده بودند.

اما معامله گران می گویند، به رغم آشفتگی در بازارهای جهان، انتظار می رود قیمت نفت به دلیل کاهش تولید اوپک و متحدانش اندکی تقویت شود. نتایج تحقیق رویترز نشان می دهد، عرضه نفت اوپک در فاصله ماه های نوامبر و دسامبر 460 هزار بشکه در روز کاهش یافته و به 32 میلیون و 680 هزار بشکه در روز رسیده است. این کاهش ناشی از آغاز زودهنگام کاهش تولید توسط عربستان بوده است. تولید نفت لیبی و ایران نیز در این ماه کاهش یافته است.

با وجود این برخی بر این باورند که اگر اقدامات اوپک برای کنترل عرضه نفت ادامه نداشته باشد، قیمت نفت دوباره روندی نزولی در پیش خواهد گرفت.

به گزارش شبکه خبری سی ان بی سی، اسکات دارلینگ، از مدیران بانک آمریکایی جی پی مورگان، گفت: جی پی مورگان پیش از نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه دسامبر اعلام کرد اگر این سازمان واقعا تولید خود را بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش ندهد، ممکن است کفه ترازو به سود فرض افت قیمت نفت، یعنی میانگین قیمت ۵۵ دلار برای شاخص نفت خام برنت در سال ۲۰۱۹ میلادی، سنگین تر شود.

وی اعلام کرد: کند شدن رشد تقاضای نفت و ابهام درباره پایبندی اعضای اوپک به توافق جهانی کاهش تولید نفت از جمله عواملی است که می تواند قیمت نفت را پایین نگه دارد.

این مدیر بانکی گفت: در برخی مناطق دنیا، همچنان شاهد فرسوده شدن زیرساخت ها هستیم که سبب عملیات برنامه ریزی نشده نگهداری می شود. کافی است تنها چند رویداد به این شکل رخ دهد، آنگاه شما شاهد رشد ناگهانی قیمت نفت خواهیم بود.

جی پی مورگان در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرده بود میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۷۳ دلار می رسد که از برآورد پیشین این بانک، یعنی ۸۳ دلار و ۵۰ سنت، کمتر بود.

در همین راستا وزیر انرژی امارات درباره توازن بازار در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی ابراز خوش بینی کرد.

به گزارش روزنامه گالف نیوز از ابوظبی، سهیل المزروعی با رد دیدگاه های بدبینانه درباره توازن بازار نفت اعلام کرد: با اجرای توافق جهانی کاهش تولید نفت، این توازن در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی برقرار می شود.

وی گفت: با آغاز سال نو (میلادی) همچنان به دستیابی توازن بازار در سه ماه نخست (۲۰۱۹) پس از توافق تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای (اوپک)، خوش بین هستم؛ در همین مقطع از سال گذشته، دیدگاه های بدبینانه مشابهی را به یاد داریم که با آن ها مخالف بودیم و همان طور که انتظار داشتیم، ۲۰۱۸ سال خوبی بود.

در نتیجه این گونه برداشت می شود که اگر اوپک به توافق کاهش تولید نفت پایبند باشد، قیمت ها در سال 2019 در سطوح مناسبی تثبیت خواهد شد.

بر اساس این گزارش قیمت نفت خام برند در معاملات روز گذشته با 2.16 درصد افزایش برابر با 1.21 دلار به 57 دلار و 16 سنت به ازای هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 1.95 درصد افزایش برابر با 92 سنت با قیمت 48 دلار برای هر بشکه معامله شد.

 

خواندن 191 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395