دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 09:44

اطلاعات تکميلي

  •   دبیر انجمن شرکت های حمل ونقل بین المللی ایران :

قوانین مربوط به ترانزیت باید بازنگری شود

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: محمد جواد عطرچیان، دبیر انجمن شرکت های حمل ونقل بین المللی ایران  در گفت و گو با عصر اقتصاد  درباره موانع حوزه ترانزیت گفت: به دلیل تعدد قوانین و مقررات، زمان و هزینه ترانزیت در ایران افزایش می یابد که شامل تمام مشاغل مرتبط با حمل و نقل جاده ای و دریایی ، ریلی می شود.

دبیر انجمن شرکت های حمل ونقل بین المللی ایران با اشاره به برگزاری همایش ها و سمینارهای متعدد درباره این موضوع افزود : مشکل با برگزاری این مراسم ها حل نمی شود و با بازنگری در قوانین و مقررات گمرکی و کاهش هزینه های ترانزیت، زمینه توسعه و رشد فراهم شود .

وی ادامه داد: ایران دارای موقعیت جغرافیایی ممتاز است چرا که در مسیر کریدورهای مهم ترانزیتی دنیا قرار گرفته است ولی با وجود همه زیر ساخت ها و ناوگان حمل و نقل دریایی و ریلی و جاده ای ، به طور متوسط در حال حاضر حدود 20 میلیون تن کالا به غیر از سوخت از ایران امکان جابجایی دارد و این موقعیت ممتاز ایران هنوز به قدر کافی مورد استفاده قرار نگرفته است.

عطرچیان  تاکید کرد: علت هم از نوع نرم افزاری و داخلی است نه سخت افزاری برای مثال، قوانین و مقررات متععد و صدور بخشنامه های خلق الساعه ، وجود تعرفه های دو رقمی و سه رقمی و مشکل قاچاق کالا از جمله عوامل ایجاد چنین مشکلاتی است.

دبیر انجمن شرکت های حمل ونقل بین المللی ایران افزود: باید برای توسعه ترانزیت در کشور مقررات زدایی و قوانین زدایی کرده و سرمایه ها را در حوزه مدیریت خرج شود تا با کمترین تشریفات گمرکی و بندری و اداری، کالا را از کشور خودمون عبور دهیم.

عطرچیان خاطر نشان کرد: شبکه حمل و نقل راه آهن و جاده ای و بندری ظرفیت های بالایی دارد که از این پتانسیل ها به میزانی که مستحق ترانزیت است، استفاده نمی شود.

وی اشاره کرد: میزان ترانزیت کالا از کشور در سال، حدود 9 میلیون تن است که حدود 50 درصد از این میزان  متعلق به حمل سوخت است که باید تجدید نظر صورت گیرد.

دبیر انجمن شرکت های حمل ونقل بین المللی ایران  ادامه داد: در چند ماه اخیر ، مشکلات مربوط به نقل و انتقال و کرایه حمل و هزینه های حمل و ... باعث شده که قادر به فعالیت مطلوب در این حوزه نباشیم.

رئیس سابق سازمان راهداری ایران معتقد است : باید سازمان ها در حوزه ارزی و مالی تسهیلاتی را ایجاد کنند تا میزان ترانزیت کالا از کشور افزایش پیدا کند.

 

خواندن 214 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395