سه شنبه, 18 دی 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت خبر داد:

نرخ گذاری فرآورده های نفتی ویژه توسط بخش خصوصی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

 عصراقتصاد:  دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت گفت: بالغ بر 40 فرآورده ویژه در صنعت پالایش نفت وجود دارد که با مصوبه 29 مهرماه سال جاری از سوی هیات وزیران، تعیین نرخ فرآورده های ویژه به پالایشگاه های خصوصی واگذار شد و پالایشگاه های خصوصی نیز این مسئولیت را برعهده انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت قرار دادند.

ناصر عاشوری روز گذشته در یک نشست خبری گفت: در تمامی پالایشگاه های غیردولتی، تولید فرآورده به صورت کارمزدی انجام شود، بدین صورت که نفت خام را از دولت می گیرم، و محصول تولیدی را به دولت تحویل می دهیم و کارمزد این تبدیل را دریافت می کنیم.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در خصوص قیمت گذاری فرآورده های نفتی گفت: 6 فرآورده نفتی اصلی را به دولت ارائه می کنیم و نقشی در قیمت گذاری آن نداریم اما بالغ بر 40 فرآورده ویژه در صنعت پالایش نفت داریم که با مصوبه 29 مهرماه سال جاری از سوی هیات وزیران، تعیین نرخ فرآورده های ویژه به پالایشگاه های خصوصی واگذار شد و پالایشگاه های خصوصی نیز این مسئولیت را برعهده انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت قرار دادند.

وی افزود: ما نیز بر اساس همان روش فیمت گذاری شرکت نفت و شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی اقدام به تعیین قیمت برای فرآورده های ویژه نفتی کردیم و کار شاخصی که در این باره انجام شد این است که با کاهش مجدد نرخ ارز پس از صعود آن، 10 تا 13 درصد قیمت فرآورده های ویژه به خصوص برای تولیدکنندگان روغن و قیر کاهش یافت که این کاهش قیمت از 20 روزگذشته اعمال شده است.

عاشوری همچنین بیان کرد: مشکلی که برای تولیدکنندگان قیر از نظر مشخص نبودن و یا گران بودن قیمت وکیوم باتوم پیش آمده بود، با این مصوبه در جهت حل آن گام برداشته شد و انبارهای پالایشگاه ها که از وکیوم باتوم پر شده بود، شروع به تخلیه و عرضه به بازار کردند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت با بیان اینکه کاهش قیمت ها به منظور چرخیدن چرخ تمامی صنعت از بالادستی تا پایین دستی انجام شد،  تأکید کرد: هیچ برنامه ای برای کاهش مجدد قیمت ها نداریم و قیمت ها کاهش دوباره ای نخواهد داشت.

عاشوری همچنین در ادامه اظهار کرد: احداث پالایشگاه در کشور یک کار استراتژیک بوده اما متأسفانه دولت های مختلف در ایران کمتر به این مهم توجه کرده اند.

وی افزود: در 20 سال گذشته مجوزهای زیادی برای احداث پالایشگاه صادر شده اما به دلیل اینکه شیوه مناسبی را در پیش نگرفته ایم هیچ کدام به نتیجه نرسیده اند.

عاشوری با بیان اینکه درحال حاضر پالایشگاه ها 40 درصد نفت خام کشور را مصرف می کنند، گفت: 60 درصد نفت خام تولیدی کشور صادر می شود، اگر سهم پالایشگاه ها از نفت خام بیشتر از میزان فعلی بود، قطعا در مقابله با شرایط تحریمی، موقعیت متفاوتی داشتیم.

وی ادامه داد: 8 پالایشگاه کشور از مجموع 10 پالایشگاه موجود ایران، عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت هستند که قرار است دو پالایشگاه اراک و آبادان نیز در آینده نزدیک عضو این انجمن شوند.

عاشوری با بیان اینکه در تمامی دنیا واحدهای پتروشیمی در کنار پالایشگاه ها احداث می شوند تا سودآوری پتروپالایشگاهی رقم بخورد، گفت: در ایران با سیاست اشتباه، پتروشیمی ها را جدا از پالایشگاه ها احداث کردند و اینکار از سودآوری پالایشگاه ها کاسته با این وجود صنعت پالایشگاه، یک صنعت سودآور در جهان است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت تصریح کرد: سهام پالایشگاه آبادان و پالایشگاه شازند اراک در اختیار دولت است، اخیرا در مجلس و دولت مصوب شده تا 80 درسد سهام این دو پالایشگاه به بخش غیردولتی واگذار شود و 20 درصد از سهام پالایشگاه های دیگر نیز به دولت بازگردد تا در تمامی پالایشگاه های کشور، دولت سهمی 20 درصدی داشته باشد و 80 درصد سهام متعلق به بخش غیردولتی باشد.

عاشوری همچنین در این نشست از تکمیل بخش بنزین سازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داد و گفت: تولید بنزین کشور اکنون به 105 میلیون لیتر در روز رسیده است و فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دهه فجر امسال رسما افتتاح می شود.

وی افزود: نوبت آن است که خودروسازان با ایجاد انقلاب در این صنعت، خودروهای پرمصرف را از رده خارج کرده و با ازفایش کیفیت در تولید خودرو، در جهت کاهش مصرف بنزین گام بردارند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت اذعان داشت: وقتی در زمینه بنزین به خودکفایی رسیدیم، شاهد این هستیم که در یک سال گذشته هیچ تهدیدی از سمت دشمنان ایران به خصوص ترامپ در مورد بنزین صورت نگرفت چرا که آنها می دانند ما هیچ نیازی به واردات بنزین نداریم و در این زمینه خودکفا شده ایم.

عاشوری با بیان اینکه پالایشگاه کرمانشاه یک نمونه موفق خصوصی سازی واقعی است، گفت: خیلی از انتقادات به خصوصی سازی پالایشگاه کرمانشاه جنبه سیاسی دارد.

وی افزود: اکنون وضعیت پالایشگاه کرمانشاه بسیار با مدیریت بخش خصوصی وافعی مطلوب است، حداقل حقوق کارگر ساده در این پالایشگاه کمتر از 3 میلیون تومان نیست و مشارکت در بخش های اجتماعی از سوی این پالایشگاه بسیار بیشتر از گذشته شده است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت با اشاره به تاسیس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در سال ۱۳۹۲ گفت: این انجمن صنفی از سال ۹۲ تا اواخر سال ۹۵ غیرفعال بود و از اوایل سال ۹۶ فعالیت خود را آغاز کرد. اعضای هیات مدیره انجمن، مدیرعاملان پالایشگاه های عضو هستند. به طور کلی بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی هشت پالایشگاه از ۱۰ پالایشگاه به بخش های خصوصی یا خصولتی برون سپاری شدند و مدیران عامل این هشت پالایشگاه به دلیل خلاهای حقوقی و قانونی عضو اتحادیه شدند.

وی افزود: اختلاف نظراتی در نحوه تعاملات بخش خصوصی با دولت به وجود آمده بود که باید مرجعی برای برطرف کردن آن وجود داشت. از طرف دیگر بخش خصوصی باید مشکلاتی را از طریق مجلس شورای اسلامی حل می کرد و برخی قوانین را اصلاح می کرد. هم چنین در مورد روابط مالی بین پالایشگاه ها و شرکت ملی پالایش و پخش مسائلی وجود داشت که اکنون همه مشکلات از طریق انجمن برطرف می شود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در حوزه مالیات بر ارزش افزوده وجود داشت، اظهار کرد: در این حوزه مشکلاتی وجود داشت که از اختیار دولت خارج بود. در این راستا انجمن پیشنهاد اصلاح این قانون را به کمیسیون اقتصادی مجلس داد و این قانون در دستور مجلس قرار گرفته است و به زودی در صحن مطرح خواهد شد.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در ادامه با بیان این که در کشور مباحث اقتصادی با مسائل سیاسی قاطی می شود، گفت: اگر قبول داریم که دولت تولیدکننده خوبی نیست باید بنگاه ها به بخش خصوصی واقعی واگذار شود. تا زمانی که این واگذاری صورت نگرفته همه خواهان آن هستند، اما زمانی که واگذاری صورت می گیرد، یک عده ای اعتراض می کنند. در دولت افرادی هستند که جلوی واگذاری می ایستند.

وی بر لزوم تشویق مردم برای مشارکت در پالایشگاه سازی تاکید کرد و گفت: اگر تعداد پالایشگاه ها را افزایش می دادیم و نفت خام صادر نمی کردیم، در وضعیت بهتری قرار داشتیم. هم چنین اگر در کشورهای ثالث انبار ذخیره داشتیم یا سهام دار پالایشگاه در کشورهای منطقه بودیم، می توانستیم تحریم ها را راحت تر دور بزنیم.

عاشوری از احتمال خصوصی سازی پالایشگاه های آبادان و شازند خبر داد و افزود: مجلس شورای اسلامی و دولت، مصوبه ای را در این مورد در دست اجرا دارند و بعد از این که این دو پالایشگاه خصوصی شدند ۲۰ درصد از پالایشگاه های کشور در اختیار دولت قرار می گیرند.

 

خواندن 54 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395