سه شنبه, 18 دی 1397 ساعت 09:28

مخالفت وزیر ارتباطات با خرید ماهواره ملی توسط صدا و سیما

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام پیگیری موضوع خرید ماهواره ملی توسط صدا و سیما برای پخش تصاویر تلویزیونی، در شورای عالی فضایی، مخالفت ضمنی خود را با این اقدام ابراز کرد.

به گزارش عصر اقتصاد، محمدجواد آذری جهرمی روز گذشته در مراسم بازدید خبرنگاران از دستاوردهای فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران در مورد پیگیری سازمان صدا و سیما برای خرید ماهواره ملی برای پخش تصاویر تلویزیونی گفت: این موضوع را از طریق شورای عالی فضایی پیگیری می کنیم چرا که معتقدیم اقتصاد صدا و سیما باید در حوزه محتوا هزینه شود اما هم اکنون این سازمان پیگیر داشتن ماهواره خود در فضا است. سازمان صدا و سیما یک ظرفیت ماهواره ای تعیین شده می خواهد و راهی که پیش گرفته است این است که خودش به تنهایی این موضوع را پیش ببرد. به همین دلیل ما این موضوع را در شورای عالی فضایی پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود : ایجاد صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر با هدف کمک به توسعه فعالیت کسب و کارهای نوین در بخش فضایی در دستور کار قرار دارد.

جهرمی ادامه داد :  ایجاد این صندوق گام مهمی برای ارائه خدمات عادلانه به کسب و کارهای نوین علاقه مند به فعالیت در بخش فضایی است.

وی از اختصاص بخشی از منابع وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این صندوق خبر داد و گفت: این منابع برای تقویت صندوق برای اختصاص منابع مالی به فعالان کسب و کارهای نوپای بخش فضایی به کار خواهد رفت.

آذری جهرمی یکی دیگر از اقدام های لازم برای توسعه فعالیت کسب و کارهای نوپا در بخش فضایی را آزاد سازی داده های مورد نیاز برشمرد و خاطرنشان کرد: اکنون بخش عمده ای از این داده ها آزاد سازی شده است و روند ادامه خواهد داشت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به فعالیت حدود یکصد کسب و کار نوپا در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: بخشی از این کسب و کارها اکنون از داده های فضایی برای توسعه فعالیت های خود بهره می گیرند.

وی با بیان اینکه ما یک ماهواره مشترک با نام مصباح با کشورهای خارجی تولید کردیم اما سال‌ها منتظر پرتاب آن هستیم، افزود: این ماهواره هم‌اکنون در کشوری نگهداری می‌شود که با وجود اینکه استفاده کاملاً صلح‌آمیز و کاربردهای مخابراتی برای آن دیده شده است، هیچ همکاری بین‌المللی برای پرتاب آن انجام نمی‌گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ماهواره مصباح از سال ۸۰ تاکنون در یک کشور اروپایی منتظر پرتاب است، تصریح کرد: این ماهواره طول عمر مفیدی داشت و با وجود خُلف وعده‌های بین‌المللی، هم‌اکنون از رده خارج شده است.

آذری جهرمی با تأکید بر اینکه به همین دلیل نباید منتظر همکاری‌های بین‌المللی ماند و معطل پرتاب ماهواره، با همکاری‌های بین‌المللی نمی‌مانیم، گفت: درزمینه پرتاب دو ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر و دوستی دانشگاه شریف، معطل دیگر کشورها نمی‌شویم و کسانی که ادعا می‌کنند ایران نباید در صنعت صلح‌آمیز فضایی توسعه یابد، حرف بی‌ربط می‌زنند.

وی در مورد زمان تقریبی پرتاب ماهواره‌های پیام و دوستی گفت: ما مسئول توسعه صنعت فضایی هستیم و برای قرار دادن این ماهواره‌ها در مدار، وزارت دفاع باید پاسخگو باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر قرار باشد این دو ماهواره با پرتابگر داخلی در مدار قرار گیرد، ماهواره دوستی در ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری زمین با ماهواره‌بر سفیر امتحان خواهد شد که این پرتابگر در دهه ۸۰ آزمایش شده است. همچنین اگر صلاح مسئولان دفاعی به پرتاب ماهواره «پیام» با پرتابگر بومی باشند، پرتابگر سیمرغ در نظر گرفته شده که قبلاً نیز تست شده و جزو دستاوردهای قدیمی کشور است.

آذری جهرمی با تأکید بر اینکه ما سابقه خوبی از همکاری‌های خوب فضایی بین‌المللی نداریم، افزود: وزارت ارتباطات و سازمان فضایی ایران توسعه دانش فضایی را پیش می‌برند و در مورد زمان پرتاب ماهواره، وزارت دفاع باید اظهارنظر کند.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در سال ۸۷ قرار بود ماهواره ای با دقت هزار متر و با مشارکت برخی کشورها در زمینه فناوری سنجش از دور ساخته شود اما کشورها در این زمینه با ایران همکاری نکردند، گفت: بر این اساس ما خودمان دست به کار شدیم و با توسعه دانش فضایی توسط پژوهشگران فضایی کشور موفق شدیم هم اکنون ماهواره ای با ۲۵ برابر دقت اولیه تعریف کنیم و آن را به مرحله عملیاتی برسانیم.

وی با اشاره به اینکه مذاکراتی با کشور آذربایجان برای ساخت ماهواره مشترک صورت گرفته است، گفت: دنبال همکاری مشترک بین المللی در حوزه فضایی هستیم و در این زمینه پیشنهاد ما برای ساخت ماهواره مشترک با کشور آذربایجان مورد استقبال قرار گرفت.

وزیر ارتباطات با اشاره به آزمایش های موفقیت آمیز ماهواره پیام امیرکبیر در پژوهشگاه فضایی ایران گفت: این ماهواره شاخص های کیفی مورد نیاز را با موفقیت طی کرد و تمام موارد آن صورت جلسه شد.

آذری جهرمی ادامه داد: این ماهواره سنجشی هم اکنون تحویل سازمان فضایی شده و قرارداد آن به اتمام رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ماهواره سنجشی پیام می تواند در بهبود مدیریت و راندمان در حوزه کشاورزی، مدیریت منابع آب، پایش زمین و سایر موضوعات مربوط به منابع انرژی در کشور مورد استفاده قرار گیرد، اضافه کرد: کسب و کارهای فضاپایه می تواند با استفاده از اطلاعات آزادی که از طریق ماهواره های سنجشی در اختیارشان قرار می گیرد، استارت آپ هایی را در حوزه آب، کشاورزی و سایر موضوعات راه اندازی کند.

وی گفت: سازمان فضایی ایران آماده ایجاد داشبورد پایش سطوح زیر کشت با استفاده از تصاویر و داده های ماهواره ای است و این امکان برای پایش محصولات استراتژیک اساسی وجود دارد. این پروژه می تواند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و با هماهنگی وزارت کشاورزی انجام شود.

وزیر ارتباطات همچنین از امضای اولین تفاهم فضاپایه در راستای حفاظت از منابع طبیعی، محیط زیست با سازمان محیط زیست و استانداری گلستان خبر داد و گفت: به زودی و در سفر رئیس جمهور به استان گلستان این تفاهم نامه منعقد شده و موضوع حفاظت از پارک ملی گلستان با استفاده از داده های فضایی و فناوری اینترنت اشیاء در دستور کار قرار می گیرد.

به گفته آذری جهرمی: با امضای این تفاهمنامه، داده های فضایی می تواند میزان آتش سوزی جنگل ملی گلستان را کنترل کرده و در راستای بهبود حفاظت محیط زیست در این مکان ملی اقدام کند

وزیر ارتباطات در مورد بودجه پژوهشی برای طراحی و ساخت ماهواره ها و سایر فعالیت های فضایی گفت: قصد بر این است که پژوهشگاه فضایی ایران مدیریت پژوهش حوزه فضایی را در اختیار بگیرد و سفارش پروژه ها را به دانشگاه ها بدهد.

وی ادامه داد: در زمینه بودجه و منابع مالی ساخت و طراحی ماهواره ها، اعتبارات مورد نیاز تامین خواهد شد و با توجه به رشد بودجه ای که داشتیم در حوزه های مالی مشکلی نخواهیم داشت.

جهرمی تاکید کرد: پیشرفت صنعت فضایی موجب افزایش بهره وری می شود و ما معتقدیم هزینه کرد در فضا برای ما سرمایه گذاری محسوب می شود.

همچنین مرتضی براری  در حاشیه  این با اشاره به پیشرفت‌های کشور در حوزه‌های بالادستی و پایین‌دستی حوزه فضایی، افزود: این توسعه به گونه‌ای است که امروزه اقتصاد فضاپایه در کشور شکل گرفته و در حال رشد است.

وی رشد اقتصاد فضاپایه کشور در ۱۰ سال اخیر را ۱۳۴ درصد دانست و اظهار کرد: این در حالی است که متوسط رشد این اقتصاد در دنیا ۱۷.۴ درصد است.

براری سهم اقتصاد فضایی در GDP دنیا را ۴۵ صدم درصد اعلام کرد و یادآور شد: این  عدد تا ۲۰ سال آینده به ۴ تا ۸ درصد خواهد رسید.

رییس سازمان فضایی با تاکید بر ضرورت پر رنگ‌تر شدن سهم اقتصاد فضا پایه در  کل اقتصاد کشور ، ادامه داد: ۷۶ درصد اقتصاد امروز در اختیار بخش خصوصی است؛ چرا که این فناوری بستر مناسبی برای توسعه کشورها فراهم کرده است.

براری در عین حال با بیان اینکه کشور برای توسعه این فناوری با چالش‌هایی مواجه است، ابراز امیدواری کرد که این چالش‌ها با همکاری محققان رفع شود.

خواندن 59 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395