شنبه, 22 دی 1397 ساعت 13:22

اطلاعات تکميلي

  • دکتر عصاری در گفت و گو با عصر اقتصاد خبر داد

“روز ملی توسعه” برای ساماندهی علمی توسعه در کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

بزرگداشت روز ملی توسعه در مشهد امیرکبیر و تاسیس خانه موزه توسعه در زادگاه حسین عظیمی

 عصراقتصادمراسم تقدیر از مرحوم حسین عظیمی در سالروز شهادت میرزا تقی خان امیر کبیر در روز ملی توسعه که با هدف ایجاد پیوند میان دو بزرگمرد عرصه توسعه ایران در روز ملی توسعه برگزار شد.

این مراسم روز بیستم دی ماه باغ فین کاشان و شهرستان آران و بیدگل یعنی محل شهادت امیر کبیر و تولد حسین عظیمی به همت جمعی از اساتید و دانشجویان اقتصاد توسعه و همکاری نهادهای پژوهشی، شرکت ملی پست، سازمان میراث فرهنگی و شهرداری برگزار و طی آن ضمن تمبر یاد بود روز بیستم دی ، روز ملی توسعه که با تصاویر میرزا تقی خان امیر کبیر و دکتر حسین عظیمی مزین شده، رونمایی شد  پس از آن حضار محل شهادت میراز تقی خان امیر کبیر را در حمام فین گلباران کردند.

در ادامه این مراسم نیز لوح تقدیری از حسین عظیمی در محل منزل پدری ایشان در شهرستان آران وبیدگل رونمایی و اعلام شد با همکاری شهرداری و سازمان میراث فرهنگی شهرستان آران و بیدگل این منزل به عنوان "خانه موزه توسعه" نامگذاری شده و به زودی مراحل بازسازی و نوسازی این منزل نیز به انجام خواهد رسید.

به گفته برگزار کنندگان این مراسم بزرگداشت هدف از انتخاب روز ملی توسعه به عنوان یک نماد جهت تقدیر از تلاش های صورت گرفته در راستای اعتلای جامعه ایرانی و تقدیر از بزرگمردانی است که در این مسیر گام برداشته اند و با انجام این مهم ضمن قدردانی از داشته ها و توانسته ها فرصتی برای نگاه به آینده و تبدیل توسعه به یک مطالبه عمومی را هموار می سازیم.

مراسم روز ملی توسعه با همکاری همت پژوهشکده اقتصادی دانشگاه تربیت مدرس، سازمان مردم نهاد پویش توسعه فکری توسعه، سازمان میزاث فرهنگی، مدیریت مجموعه جهانی باغ فین کاشان، سازمان بین المللی یونسکو، شهرداری های کاشان و شهرستان آران وبیدگل جمعی از اساتید اقتصاد توسعه و دانشجویان دانشگاههای تربیت مدرس، دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

دکتر عباس عصاری آرانی، رئیس پژوهشکده اقتصادی دانشگاه تربیت مدرس و یکی از بانیان “روز ملی توسعه” و خانه موزه توسعه در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اشاره به دلایل و ضرورت های انتخاب روز ملی توسعه و تاسیس خانه موزه توسعه گفت: امر توسعه در کشور ما نیازمند توجهات علمی و دقیقی است که بعد از هفتاد سال شروع برنامه نویسی در کشور دارای اصول و مبانی علمی شده و ساز و کار های لازم در این خصوص فراهم گردد.

بنابراین تلاش کردیم با تجمیع صاحبنظران و اندیشمندان توسعه ای رشته های مختلف ساماندهی نهاد های مستقل توسعه ای کشور را پیگیری کنیم.

بنابراین در نشست ها و همفکری هایی که به عمل آمد بیست دی ماه هم زمان با زادروز و روز شهادت میرزا تقی خان امیر کبیر که از شخصیت های منحصر به فرد تاریخ در تلاش برای توسعه مدرن ایران بود را روز ملی توسعه قرار دهیم و اولین روز را، روز پنج شنبه هفته گذشته در محل شهادت این مرد بزرگ برگزار کردیم.

 وی در خصوص ترکیب مدعوین گفت: کمیته برگزاری این مراسم از تمام شخصیت های علمی و توسعه ایی دولتی و غیر دولتی که علاقه مند به توسعه کشور بودند دعوت کرد، مشروط بر آن که حضورشان بر اساس شخصیت علمی و دانشگاهی باشد که طبیعتا بعضی از مسئولان به دلیل محدودیت های تشریفاتی و تعدادی از اساتید به دلیل دوری راه و محدودیت های خاص حضور نداشتند، ولی بر ضرورت آن تاکید داشتند در عین حال امیدواریم با استمرار برگزاری این روز در سال های بعد، در تقویم صاحب نظران و  علاقه مندان قرار گیرد.

عصاری در خصوص پشتوانه های مالی  مورد نیاز برگزاری چنین مراسمی تاکید کرد که هیات برگزار کننده این مراسم ترجیح می دهد مراسم به صورت ملی و مردمی برگزار شود و از احتمال مصادره فردی، جناحی و ارگانی جلوکیری کند و با این وجود که نهاد های معتبری در این زمینه اعلام آمادگی کرده بودند ترجیح دادیم مراسم مستقل از بعضی وابستگی ها برگزار شود و امیدواریم بتوانیم این شرایط را تا آخر ادامه دهیم.

 وی در خصوص حمایت از دیدگاه های مستقل توسعه ای و پرهیز از گرایش های حزبی و جناحی در امر توسعه گفت: اساسا تحزب و جناح گرایی امر بدی نیست و چه بسا اگر حزب گرایی بر مبنای درست آن در کشور ما شکل بگیرد می تواند چالش های واقعی توسعه را از منظر های مختلف تقویت کند، گرچه در جناح گرایی فعلی این شرایط به درستی فراهم نیست.

از رئیس پژوهشکده اقتصادی دانشگاه تربیت مدرس پرسیده شد که شرایط امروز جامعه مانند دوران فارابی، زکریای رازی یا ابن سینا نیست که در فقر و مکنت کتاب بنویسند و در زندان همدان بدرود حیات بگویند، امروزه تفکرات بزرگ نیاز به تجهیزات و حمایت های مالی دارند. آیا می شود انتظار داشت که این اقدام شما زمینه ای  برای پشتیبانی مستقل از اندیشمندان توسعه فراهم آورد؟

وی گفت: در حال حاضر دغدغه اصلی ما راه اندازی و استمرار روز ملی توسعه و نهاد های مورد نیاز آن است و به طور طبیعی آن چه که مد نظر شما است جزء اهداف آتی و اقدامات بعدی می تواند باشد. اما باید به فرآیند پیشرفت کار تکیه کنیم و بر اساس نتایج مرحله ای که به دست می آوریم برنامه ریزی کنیم.

 عصاری آرانی در خصوص خانه موزه توسعه هم گفت: مجموعه دوستانی که به برنامه ریزی و مدیریت روز ملی توسعه و ایجاد خانه موزه توسعه مشغول هستند با بررسی های همه جانبه خود و نظر سنجی هایی که داشتند خانه پدری مرحوم دکتر حسین عظیمی آرانی را که از اساتید برجسته و منحصر به فرد امر توسعه در کشور بود و بسیاری از اساتید فعلی توسعه ای کشور از شاگردان و دانشجویان وی بودند را در شهر آران مناسب ترین و با مسمی ترین اماکنی تشخیص دادند که به خانه موزه توسعه اختصاص داده شود.

 در این مورد هم اقدامات لازم را انجام دادند و امید است به تدریج با تجهیز و تکمیل این مکان به مرجع مهمی در این زمینه تبدیل شود.

 وی انتخاب مرحوم دکتر عظیمی را در اولین  روز ملی توسعه به عنوان فرهیخته توسعه گرا و چاپ تمبر ویژه به نام ایشان و به نام امیر کبیر را از اقدامات دیگر مراسم برگزاری اولین روز ملی توسعه اعلام کرد.

دکتر عباس عصاری آرانی پژوهشکده اقتصادی دانشگاه تربیت مدرس، گروه مطالعاتی پویش توسعه به رهبری دکتر محسن رنانی و اداره میراث فرهنگی کاشان را مسئولان اصلی برگزاری روز ملی توسعه و تاسیس خانه موزه توسعه اعلام کرد و گفت: فعالیت های پویش توسعه از ماه ها قبل شروع شده است که قریب به 40 نفر از صاحب نظران توسعه انتخاب و بیش از 9 نفر از این اساتید در چارچوب متود علمی وارد گفت و گوی توسعه شده اند که امیدواریم به مرور مجموعه ی دیدگاه های توسعه ای کشور را تدوین و منتشر کنیم.

خواندن 193 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395