شنبه, 22 دی 1397 ساعت 09:41

اطلاعات تکميلي

  •   در اختتامیه نمایشگاه ملی فولاد عنوان شد؛

دستیابی به 55 میلیون تن فولاد در افق 1404

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

 

عصراقتصاد: صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر در ایران فعالیت گسترده ای دارد و باعث توسعه اقتصادی و اشتغالزایی شده است. همچنین طی یک دهه اخیر توانسته نیازهای داخلی کشور را تأمین کند و تولیدات خود را به کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس صادر کند، این صنعت در دنیا رتبه دهم دارد. در صنعت فولاد شرکت های مختلفی در زمینه تأمین تجهیزات فعال هستند، این موضوع باعث شده تنها پنج درصد واردات داشته باشیم و تمام نیازها در داخل تولید می شود. به این دلیل جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران برای معرفی و تبادل اطلاعات میان تولیدکنندگان این صنعت برای نخستین بار در برج میلاد برگزار شد.

حمید گرمابی نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد گفت: حرکت بسیار خوبی در صنعت فولاد آغاز شده است تا پتانسیل های داخلی شناخته شود به ویژه اکنون که در شرایط تحریم قرار داریم کمک خواهد کرد در صنعت فولاد در داخل کشور خودکفا باشیم و نیازهای این صنعت عظیم را تأمین کنیم.

وی افزود: صنعت فولاد ایران سالانه ۲۵ میلیون تن تولید می کند در دنیا رتبه ۱۰ دارد به طور یقین می تواند در بسیاری از موارد تأمین کننده تجهیزات و قطعات باشد و نیاز خود را تأمین کند.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر چه تحریم ها برای مردم مشکلاتی را ایجاد کرده است اما باعث شده بتوانیم بیشتر از توان داخلی خود استفاده کنیم و تأمین کننده ملزومات داخلی برای این صنعت بزرگ باشیم.

وی درباره حمایت از صنعت فولاد گفت: ما در مجلس همواره آماده هستیم تا در زمینه وضع قوانین و مواردی که نیاز است به ویژه در رابطه با تعرفه صنایع داخلی کمک کنیم، همچنین از تولیدات داخلی همیشه دفاع می کنیم تا به خودکفایی بیشتری دست یابیم.

سرپا بودن صنعت فولاد با بومی سازی

حسن ضیا مطلبی پور، قائم مقام مجتمع فولاد خراسان نیز در ادامه گفت: تمام صنعت فولاد در ایران بومی سازی شده است و  این جسارت را پیدا کردیم تا آن را سرپا نگه داریم.

وی افزود: این صنعت در دنیا حرف برای گفتن دارد و توانسته با کشورهای دیگر رقابت کند، علاوه بر این که نیازهای داخلی را تأمین می کند، می تواند تولیدات خود را به فروش برساند و به کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپا نیز صادرات دارد.

ضیا مطلبی پور در ادامه اظهار کرد: تولیدات ما استانداردهای بین المللی دارد و از نظر کیفیت مشکلی در این زمینه نداریم و حدود ۲۵ درصد از تولیداتمان صادر می شود.

مشاور ارشد ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: تمامی تجهیزات و قطعات صنعت فولاد در داخل ساخته می شود و تنها پنج درصد نیاز داخل به این دلیل که پیشرفته تر است از خارج وارد می شود.

دولت از ورود جنس های چینی جلوگیری کند

شاهرخ عباسی رئیس هیأت مدیره شرکت سامان گستران صنعت افزود: در زمینه ساخت و تعمیرات تجهیزات صنایع تلاش کردیم تا جلوی واردات را بگیریم، تمامی قطعات را در داخل بسازیم و از مهندسی معکوس استفاده کنیم.

وی افزود: شرکت ما در زمینه تولید کابل آبگرد فعالیت می کند، در گذشته این محصول از دوحه آلمان وارد می شد اما از سال 93 توانستیم خودمان تولید و عرضه کنیم و از خروج ارز جلوگیری کنیم.

عباسی تصریح کرد: از دولت تقاضا داریم از تولید حمایت کند و در صنعت فولاد جلوی جنس های بی کیفیت چینی را بگیرد. صد در صد توان آن را داریم که در داخل تولید کنیم.

ورود فناوری نانو به صنعت فولاد

سید رسول خلیفه سلطانی دبیر برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در مراسم اختتامیه این نمایشگاه و امضای تفاهم نامه های همكاري بين فولادسازان و تأمين كنندگان که در برج میلاد برگزار شد، گفت: حدود هزار و 400 نفر در مراسم افتتاحیه نمایشگاه حضور داشتند که نشان دهنده استقبال تولیدکنندگان بود، فکر نمی کنم تا به حال برای یک کار تخصصی تمامی سالن پر شده باشد. در حقیقیت یک پویش اجتماعی نهادگرا بود که با کمک یکدیگر تواننستیم شکل دهیم.

وی افزود: حدود 30 کارگاه آموزشی در این نمایشگاه با حضور شرکت های مهم فولاد و مهندسی برگزار شد و با استقبال چشمگیری رو به رو بود، 120 شرکت در 108 غرفه دستاوردهای خود را عرضه کردند و 107 کار برگ تهیه شد و هر کدام از شرکت ها به عنوان تأمین کننده در این حوزه کار برگ ها را پر کردند تا بخشی از نیازها که تا کنون برطرف نشده بود توسط آنها تأمین شود، همه ما باید به صورت یک مجتمع شویم و از این تجهیزات استفاده کنیم.

خلیفه سلطانی تصریح کرد: از این 107 کاربرگ حدود 22 تفاهم نامه اولیه کاربردی بسته شد. یکی از اهداف بزرگی که در فولاد به دنبال آن هستیم، اقتصادی و رقابتی کردن تأمین کننده ها است تا سازماندهی شود، در گذشته 10 تأمین کننده در کشور وجود داشت اما اکنون تعداد آنها افزایش یافته است.

دبیر برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران افزود: تأمین کنندگان برتر باید  تجهیزاتی که در داخل نیاز هست بتوانند تولید کنند، امضای 22 تفاهم نامه در این مسیر بود هر چند ممکن است تعدادی از آنها به قرار داد منجر نشود و بار حقوقی برای دو طرف نداشته باشد اما حداقل نیمی از این تفاهم نامه ها به نتیجه می رسد.

توجه به فناوری های نو در صنعت فولاد ضروری است

سید محمد صاحبکار، رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم امضای تفاهم نامه های همکاری تأمین کنندگان و فولادسازان در ادامه گفت: اکنون در شرایط خاصی قرار داریم، یک جنک اقتصادی علیه کشور وجود دارد که باید تمام توان خود را با هم افزایی برای مقابله با آن به کار ببریم. در معاونت علمی ریاست جمهوری با چهار هزار شرکت دانش بنیان کار می کنیم، برای توسعه این شرکت ها نیازمند بازار هستیم.

وی افزود: به ازای هر 10 هزار دلار وارداتی که داریم یک شغل ایرانی از بین می رود، اگر صنعت فولاد نتواند طی 15 سال آینده با تحولات روز همراه باشد با اتفاق ناخوشایندی رو به رو خواهد بود، توجه به فن آوری های نو برای رقابت و بقای این صنعت ضروری است.

صاحبکار تصریح کرد: این رویداد به اشتراک اطلاعات و برآورد کردن نیازهای داخل کشور کمک می کند و از این جهت ارزشمند است. شرکت های فولاد باید با تشکیل کارگروه های تخصصی همیشه در طول سال فعال باشند، درمعاونت علمی ریاست جمهوری برای کمک به این صنعت اعلام آمادگی کردیم تا نیازهای این صنعت توسط شرکت های تأمین کننده دانش بنیان برطرف و در این زمینه اطلاع رسانی می کنیم تا این اقدام تداوم یابد.

حمایت جدی وزارت صمت از صنعت فولاد

سیف الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران گفت: نخستین و بهترین نمایشگاه تخصصی است که تا کنون دیده ام، باید از صنعت فولاد و بومی سازی با جدیت حمایت شود، شرایط امروز ما بحرانی است و کشورهای دیگر نمی گذارند کالا وارد شود. به زودی برای تشکل های مختلف همایش برگزار می کنیم و از انجمن فولاد دعوت می کنیم تجارب خود را به سایر صنایع نیز منتقل کند.

منصور، یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در ادامه تصریح کرد: در این رویداد جمع صنعتگران فولادی حضور داشتند و نسبت به سایر رویدادها تفاوت های زیاد داشت از برگزارکنندگان تشکر می کنم، چشم انداز روشنی را  در حوزه بومی سازی در آینده شاهد خواهیم بود و طی سال های آینده مرزهای داخلی را در می نوردیم و همین امر آینده بسیار خوبی را برای ما از طریق کالای تمام ایرانی رقم خواهد زد.

وی افزود: باید در سال 1404 به تولید 55 میلیون تن فولاد دست یابیم، دو هزار تن از میلگرد برج میلاد را ذوب آهن تامین کرده است.

در ادامه مراسم تفاهم نامه سه جانبه میان فولاد مبارکه، فولاد خراسان و یک شرکت دانش بنیان (پیشرو پژوهان کربن)  با حمایت وزارت صمت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد، این تفاهم نامه در زمینه تولید کک سوزنی (4 الکترود) خواهد بود و ٦ ماه زمان برای تولید نیمه صنعتی آن تعیین شده است. بررسی های اولیه توسط اساتید و دانشمندان این حوزه انجام شده و به تولید آزمایشگاهی رسیدند.

همچنین ٦ تفاهم نامه میان فولاد خوزستان با تأمین کنندگان که حاصل بررسی های 8 کار گروه تخصصی بوده، امضا شد. یکی از تفاهم نامه های ذوب آهن با شرکت ایران غلتک است، ٤ تفاهم نامه دیگر توسط شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو، 11 تفاهم نامه همکاری فولاد خراسان، ٢٠٠ تفاهم نامه از سوی فولاد مبارکه با تامین کنندگان داخلی امضا شد.

امضای تفاهم نامه فولاد خراسان و فولاد مبارکه اصفهان و تفاهم نامه فولاد غرب آسیا با تامین کنندگان داخلی از دستاوردهای دیگر این نمایشگاه بود.

23 دی به نام صنعت فولاد در تقویم نامگذاری شود

منوچهر نیکفر، معاون تکنولوژی فـــــولاد مـبــــارکه اصفهان تصریح کرد: بیش از ١٠٠ میلیارد تومان قرارداد فولاد مبارکه با شرکت های دانش بنیان شهرک صنعتی اصفهان بسته شده است.

نادر سلیمانی، مدیرعامل فولاد غرب آسیا ادامه داد: تحریم ها باعث می شود همکاری، اتحاد، تفاهم و یکپارچگی را مشاهده کنیم و به چشم انداز 1404 دست یابیم.

در پایان مراسم عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیانیه نمایشگاه قرائت شد و از دولت درخواست کردند تا در تقویم ملی کشور روز 23 دی را به نام صنعت فولاد نامگذاری کند.

 

خواندن 66 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395