شنبه, 22 دی 1397 ساعت 09:55

غوغا سالاری درباره بانک آینده برای تخریب شبکه بانکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: عنصر اعتماد مهمترین ابزار کار بانکداری در دنیا به شمار می رود و بی تردید بزرگترین لطمه ها را هم سیستم بانکی یک کشور در حوزه بانکداری از سلب اعتماد می خورد .

حتی سلب اعتماد از یکی از موسسات بانکی یک کشور می تواند دومینوی فروریختن همه شبکه بانکی یک کشور را فراهم سازد.

به همین دلیل بارها تاکید کرده ایم که پرونده های مالی مربوط به مسائل بانکی را باید درعین حال که به شفاف سازی های مالی پایبند هستیم به گونه ای دنبال کنیم که به سلب اعتماد صاحبان سپرده ها از شبکه بانکی منجر نشود حتی زمانی که برای اولین بار پرونده امیر منصور آریا مطرح شد به مدیران شبکه بانکی توصیه کردیم در عین حال که حق مردم را در مورد شفافیت حفظ کنند ، به گونه ای عمل نشود که اختلال در روابط بانک ها و مردم ایجاد شود که متاسفانه بی توجهی به این امر بدیهی ، بیش از خساراتی که از جانب خطا کاران و اختلاس گران متوجه شبکه بانکی شد نحوه پردازش و اطلاع رسانی به بازار پولی و بانکی ایران صدمه زد .

قبل از آن هم در پرونده فاضل خداداد اشارات مشابهی را به جايگاه شبكه بانكي داشتيم كه بازهم مورد بي توجهي مديريت سيستم بانكي و بي مهري رسانه هاي وقت قرار گرفت .

متاسفانه در روزهاي اخير شاهد مانور تخريبي در خصوص بانك آينده و سهامدار اصلي آن هستيم و در اين راستا يا از روي ناداني و يا تعمد به نحوي عمل مي شود كه مي تواند آثار زيان باري را در اقتصاد ملي داشته باشد.

بي ترديد از نظر اقتصادي و تصميمات ملي در اين حوزه نقدهاي بسياري متوجه سهامداران بانك آينده و اين بانك وجود دارد كه در جايگاه و فرصت خود قابل طرح و بحث است .

اما جريان رسانه اي اخير ، نه متوجه عملكرد خانواده انصاري و فعاليت اقتصادي آن ها ، بلكه مربوط به جايگاه يك بانك به عنوان بخشي از شبكه حساس بازار پولي كشور است .

لازم است در این زمینه چند نکته را برای اطمینان خاطر مردم مطرح کنیم که حداقل شائبه  بی اعتمادی به بانک آینده و سیستم بانکی از بین برود .

1-همان گونه که در صدا و سیما و برخی از مطبوعات هم دیده شده است ، علی انصاری در ایران و در همین تهران حضور دارد و طی چند روز گذشته در مراسم مربوط به بیماران سرطانی در روز دوشنبه ، مراسم اعطای نشان حاج امین الضرب روز سه شنبه و برنامه 30/20 شبکه دو سیما روز پنچشنبه ومراسم بازدید وزیر تعاون و کار و تامین اجتماعی در روز پنچشنبه حضور داشته است .

2- مجموعه دارایی های غیر منقول خانواده انصاری و بانک آینده بر خلاف افرادی مانند شهرام جزایری ، محمود خاوری و موسسات مالی غیر مجاز ، فراتر از سپرده های مردمی در بانک آینده بوده است ونگرانی از این بابت به هیچ وجه وجود ندارد .

3- بانک مرکزی به طور رسمی شایعات مطرح شده را تکذیب کرده است که این اعلام موضع رسمی در واقع بانک مرکزی را پاسخگوی هر گونه شائبه در این موضوع قرار می دهد.

بنابراین فارغ از مواضع ما و مردم در مورد فعالیت های اقتصادی مربوط به سهامداران بانک آینده ، باید بر این نکته تاکید کرد که موضوعات مطرح شده در خصوص تشکیک در فعالیت بانک آینده ومسائل مربوطه یا محصول رقابت های ناسالم است و یا توطئه برون مرزی برای متزلزل کردن نظام بانکی کشور می توان تلقی کرد .

در پایان چند بیانیه و اظهار نظری که دراین خصوص صورت گرفته است ، تقدیم خوانندگان می شود.

رسانه های معاند درصد ضربه زدن به بازار پول هستند

روابط عمومی بانک مرکزی مطالب منتشره از سوی رسانه های معاند پیرامون یکی از بانک های کشور را در راستای تلاش آنها برای ضربه زدن به بازار پول دانست.

این نهاد ناظر پولی و بانکی کشور از هموطنان خواست در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند و فریب فضاسازی رسانه های معاند را نخورند.

در روزهای گذشته انتشار اخبار دروغ و شایعات بی اساس در برخی جریان های خبری وابسته به دشمن، سبب نگرانی سپرده گذاران یکی از بانک های خصوصی کشور شده بود.

از آن جایی که بانک ها در نظام اقتصادی کشورمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ در زمان هجمه بیگانگان به ساختارهای اقتصادی کشور، بیشتر مورد هدف قرار می‌گیرند. چنان‌چه در روزهای اخیر، شاهد ادعاهای واهی و بی‌اساس از طرف رسانه‌ای معلوم الحال و به تبع بازنشر آن در شبکه‌های اجتماعی درخصوص عملکرد بانک بوده‌ایم.

مدعیان و شایعه‌پراکنان این روزها، همان‌هایی هستند که در طول یک سال گذشته در جنگ اقتصادی، ابزار عملیات روانی شده‌اند، آنها مدتی نظام ارزی و اقتصادی کشور و زمانی بازار محصولات و مایحتاج مورد نیاز مردم را مختل کردند و امروز نیز نام و اعتبار بانک‌ها و کارآفرینان را مورد حمله قرار می‌دهند.

بانک آینده، انتساب هرگونه طرح ادعای واهی به این بانک که در روزهای اخیر در فضای مجازی منتشر شده است را قویاً مردود دانسته و از مشتریان فهیم، فرهیخته و وفادار خود دعوت می‌کند؛ هرگونه اخبار مربوط به بانک را از رسانه اختصاصی و کانال‌های ارتباطی بانک و یا رسانه‌های معتبر داخلی و مراجع رسمی کشور دریافت کنند.

در همین راستا، بانک آینده نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد: از آن جایی که بانک ها در نظام اقتصادی کشورمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ در زمان هجمه بیگانگان به ساختارهای اقتصادی کشور، بیشتر مورد هدف قرار می‌گیرند. چنان‌چه در روزهای اخیر، شاهد ادعاهای واهی و بی‌اساس از طرف رسانه‌ای معلوم الحال و به تبع بازنشر آن در شبکه‌های اجتماعی درخصوص عملکرد بانک بوده‌ایم.

در این بیانیه تاکید شده بود: مدعیان و شایعه‌پراکنان این روزها، همان‌هایی هستند که در طول یک سال گذشته در جنگ اقتصادی، ابزار عملیات روانی شده‌اند، آنها مدتی نظام ارزی و اقتصادی کشور و زمانی بازار محصولات و مایحتاج مورد نیاز مردم را مختل کردند و امروز نیز نام و اعتبار بانک‌ها و کارآفرینان را مورد حمله قرار می‌دهند.

بانک آینده انتساب هرگونه طرح ادعای واهی به این بانک که در روزهای اخیر در فضای مجازی منتشر شده است را رد کرد و از مشتریان خواست اخبار مربوط به بانک را از رسانه اختصاصی و کانال‌های ارتباطی بانک و یا رسانه‌های معتبر داخلی و مراجع رسمی کشور دریافت کنند.

سپرده‌گذاران نگران نباشند

همچنین دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی گفته است: سپرده‌گذاران این بانک‌ و همه بانک‌ها و موسسات دارای مجوز از بانک مرکزی نگران نباشند چراکه بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌ها نظارت و از حقوق سپرده‌گذاران صیانت می‌کند.

محمدرضا جمشیدی، درخصوص شایعات به وجود آمده برای بانک آینده به فارس، اظهارداشت: سپرده‌گذاران این بانک‌ و همه بانک‌ها و موسسات دارای مجوز از بانک مرکزی نگران نباشند چراکه بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌ها نظارت و از حقوق سپرده‌گذاران صیانت می‌کند.

وی افزود: صندوق ضمانت سپرده تا سقف مشخصی همه سپرده‌های بانکی را تضمین کرده و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی با اشاره به انتشار این شایعه از سوی رسانه‌های فاقد هویت خارجی، گفت: به نظر می‌رسد هدف این رسانه‌ها بر هم زدن آرامش به وجود آمده در ماه‌های اخیر ایجاد بی‌نظمی و اختلال در فرایند عملیات بانک‌هاست.

 

 

 

 

 

 

خواندن 130 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395