شنبه, 22 دی 1397 ساعت 10:16

وقتی حاجب الدوله نشان امین الضرب می‌دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سیف اله یزدانی

عصراقتصاد: هفته گذشته سومین دوره اعطای جایزه حاج امین الضرب در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد و طبق معمول دو سال قبل تعدادی از محترمین و فعالان اقتصادی نشان حاج امین الضرب را دریافت کردند.

طبیعتـا افراد منتخب به عنوان یک کاسب و فعال اقتصادی موفق، افراد قابل احترام و مقبولی هستند اما سوال این است که نشان حاج امین الضرب به کاسب موفق و با سابقه داده می شود یا برجستگی های دیگری هم برای این نشان لازم است؟

اگر موفقیت و سابقه برای چنین نشان هایی کفایت کند چرا هژبر یزدانی، ثابت پاسال یا ایروانی یا آن 50 فامیل درباری جلای وطن کرده که دور از وطن هم در کسب و کار موفقند چنین جایزه ای نگیرند؟

کسانی که سال 57 و قبل از آن که ملت به سراغشان بروند عطای ایران را به لقایشان بخشیدند و قبل از همایونشان کشور را ترک کردند، انقلاب اسلامی فقط توانست بخش غیرنقدی دارایی های آنها را ضبط و ثبت و مدیریت کند.

اگر سابقه و موفقیت اقتصادی ملاک نشان حاج امین الضرب باشد چرا این نشان را به حاجب الدوله، قاتل امیرکبیر که هنوز هم یکی از بزرگ ترین تیمچه های پر رونق بازار به نام اوست، اعطا نکنیم.

اساسا کدام فعال اقتصادی مانند امین الضرب ها سه بار دارایی خود را تجمیع و خرج انقلاب و منافع ملی کرده است؟

امین الضرب دارایی خود را بذل کرد تا بانک ملی بسازد نه بانک خصوصی.

خانه امین الضرب پناهگاه سید جمال الدین اسدآبادی و میرزا رضای کرمانی بود.

امین الضرب بزرگ عهدنامه اصفهان را با تجار آن شهر نوشت و تحریم کالای خارجی را تعهد کرد.

حاج امین الضرب برای انقلاب ملت در سر بازار شلاق خورد و زندان رفت.

حاج امین الضرب مؤسس مجلس وکلای تجار ایران بود تا معیشت و کسب و کار مردم را بدون تکیه بر اوضاع آشفته دولت ناصری سامان دهد.

نشان گیرندگان سه سال اخیر را محترم می داریم؛ چراکه فعالان زحمتکش اقتصاد کشور هستند اما ای کاش نشان های خود را پس می دادند تا بگویند نشان حاج امین الضرب را باید به مردانی با رویه حاج امین الضرب اعطا کنند.

حال سوال این است اتاق بازرگانی تهران در دو سال گذشته سخنان و اقدامات خود را مرور کند و ببیند به کدام شبیه تر بوده است؛ به حاج امین الضرب های پدر و پسر یا به حاجب الدوله و اعتمادالسلطنه؟

آیا کسانی که برای گرانی دلار و امتیازات ویژه، دولت و ملت را در بحرانی ترین شرایط تحت فشار قرار داده و می دهند می توانند نشان حاج امین الضرب بدهند؟

آیا عملکرد اتاق بازرگانی تهران علی الخصوص، جوسازی های رسانه ای و عملکردهای مالی آنها می تواند عملکرد حاج امین الضربی باشد؟

وقتی سال 1395 این نشان طراحی و اجرا شد خوشحال شدیم که با الگوسازی شاهد گرایش اخلاقی و رفتاری مدیران اتاق بازرگانی تهران و تابعین آنها به سوی رفتارهای ملی و اخلاقی باشیم اما عملکرد 96 و 97 آنها نشان داد که سوداگری و منافع فردی نزد مدیریت اتاق بازرگانی تهران به جای گرایش به طرف حاج امین الضرب به طرف حاجب الدوله غش کرده است.

بی تردید مدعوین و نشان گیرندگان از افراد محترمی هستند و اساسا روش تبلیغاتی خطاکاران هم برای خوب جلوه دادن خود استفاده از عناصر و مفاهیم مثبت است اما حرمت این عزیزان هم مانع از آن نمی شود که بگوییم حاجب الدوله ها نمی توانند نشان حاج امین الضرب بدهند.

 

 

 

 

 

 

خواندن 85 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395