شنبه, 22 دی 1397 ساعت 10:59

زخم خواب کالاها در گمرک بر پیکره اقتصاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: چالش‌های چند وقت اخیر در ترخیص مواد اولیه بخش تولید از گمرکات باعث شد که حدود سه ماه پیش متولیان دولتی در راستای حل برخی دست‌اندازها، سه روش برای ترخیص کالا تعبیه کنند، اما گویا با شرایط اقتصادی که این روزها در کشور حاکم شده هنوز مشکلات تولیدکنندگان در این بخش حل نشده است.

چنانکه برخی از تولیدکنندگان حل نشدن این مشکل و به دنبال آن معطلی کالا در گمرک را عاملی برای زیان رساندن بیشتر به اقتصاد کشور می دانند.

در همین راستا رئیس اتحادیه صنف تزئینات داخلی ساختمان با اشاره به عملکرد زیان‎آور گمرک بیان داشت: کالاها در گمرک روزها معطل می ماند و ترخیص نمی شود و این تاخیر اکثراً بدون دلایل قانع کننده و منطقی است بطوریکه زیان های زیادی بر پیکر اقتصاد کشور وارد می کند.

بهروز میلانی تاکید کرد: در بسیاری از موارد، مواد اولیه، مواد ضروری، لوازم الکترونیکی و انواع اجناس دارای زمان معین مصرف و گاهی بهداشتی و… می باشد، که هر کدام اگر دیر ترخیص شود بر بخشی از اقتصاد کشور صدمات جبران ناپذیری وارد می سازد، بسیاری از این کالاهای ثبت سفارش شده لازم و پرمصرف است؛ لذا لزوم ترخیص بموقع آن کاملاً محرز می باشد.

میلانی گفت: تا هفته گذشته افراد می توانستند با کارت بازرگانی اشخاص دیگر کالاها را ترخیص کنند، اما به تازگی با قوانین جدید فرد تنها با کارت بازرگانی خود و به همان میزان که همیشه وارد می کرد و سابقه واردات می تواند کالا راترخیص کند، پس افرادی که برای بار اول موفق به تجارت شده اند، چگونه می توانند دارای تجربه شوند؟

میلانی معترضانه اظهار کرد: متاسفانه از برج سوم واردات لمینت به صرف تولید داخلی ممنوع شد؛ اما کیفیت این محصول داخلی مغفول ماند؛ چرا که اصلاً تولیدات داخلی کیفیت خارجی را نداشته و حتی ممنوعیت لمینت باعث گرانی نوع داخلی آن گردید.

این در حالیست که یکی از کارشناسان دفتر واردات گمرک، دلیل خواب کالاهای وارداتی در مبادی گمرکی را خارج از اختیار گمرک خوانده و می گوید: برخی کالاهای خاص نیاز به مجوز‌ از سازمان‌های متولی دارند و تاخیر سازمان‌های ذیربط در صدور مجوزهای لازم، سبب تاخیر در ترخیص کالا می‌شود. در برخی موارد سازمانهای مربوطه نمی‌توانند پابه‌پای گمرک برای ترخیص کالاها، خدمات لازم را ارائه دهند که همین مساله موجب رسوب کالا در مبادی گمرکی می‌شود.

سه راه ترخیص

۱۶ مردادماه امسال بود که هیات وزیران در مصوبه‌ای تصویب کرد که واردکنندگانی که ارز دولتی از سیستم بانکی دریافت کرده‌اند، از این تاریخ به بعد جهت ترخیص کالا از گمرک باید از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تاییدیه دریافت کنند. این در حالی است که دقیقا در همان زمان فهرست برخی کالاها از سوی هیات وزیران تعیین و به فعالان اقتصادی اعلام شد که بر اساس جزئیات این لیست، کالاهای تعیین شده از پرداخت مابه‌التفاوت ارز معاف شدند. اما این مصوبه چندی بعد از ابلاغ با انتقادات بسیاری از سوی واردکنندگان و به ویژه تولیدکنندگان کشور همراه شد؛ چرا که به اعتقاد فعالان اقتصادی این سازوکار، شرایط ترخیص کالا از گمرکات را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است. همزمان با بالا گرفتن انتقادات، این مصوبه نه تنها در هیات وزیران با اصلاحاتی همراه شد، بلکه فهرست کالاهای مشمول معافیت افزایش پیدا کرد و هم اینکه واردکنندگان می‌توانستند با ارائه تعهد به بانک، بدون نیاز به اخذ تاییدیه از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، کالای خود را ترخیص کنند. اما حدود سه ماه پیش با ابلاغ مصوبه جدید از سوی گمرک، شرایط ترخیص کالا با سه روش مختلف رونمایی شد.

براساس جزئیاتی که از سوی گمرک ایران منتشر شده است در حال حاضر سه روش برای ترخیص کالا از گمرکات وجود دارد. در روش نخست به این موضوع اشاره شده که در حال حاضر ۳ هزار و ۴۷۹ قلم کالا مشمول معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت ارز شده‌اند، بنابراین در زمان ترخیص کالاها که به تفکیک کد تعرفه هر کالا به گمرکات ابلاغ و اطلاع‌رسانی شده است، نیازی به تاییدیه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و با تعهد بانکی نیست. در روش دوم، اگر کالایی مشمول فهرست معافیت‌ها نباشد، واردکننده کالا می‌تواند به بانک مراجعه و با ارائه تعهد و اخذ کد رهگیری بانک، نسبت به ترخیص صد درصد کالای خود از گمرکات اقدام کند. روش سوم هم این‌گونه خواهد بود که در صورتی که کالایی مشمول فهرست معافیت‌ها نیست و واردکننده نمی‌تواند به بانک خود تعهد بدهد و کد رهگیری بانک را ندارد و از سوی دیگر امکان اخذ تاییدیه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان فراهم نیست، می‌تواند موضوع را به گمرک اجرایی اعلام کند. در این شرایط باتوجه به دستور رئیس کل گمرک ایران در صورت درخواست واردکننده و تحت شرایطی، گمرکات ملزم هستند نسبت به ترخیص ۷۰ درصد کالا اقدام کنند تا صاحب کالا در فرصت مناسب نسبت به پیگیری موضوع مابه‌التفاوت ارز از طریق ارائه تعهد به بانک خود یا اخذ تاییدیه از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اقدام کند. به‌گفته متولیان گمرکی، روش سوم به این دلیل در مصوبه جدید جانمایی شده است که بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی که دارای مشکلات خاص و ویژه‌ای هستند از گلوگاه برخی چالش‌ها عبور کنند. از سوی دیگر گمرک ایران در این ابلاغیه از واحدهای تولیدی درخواست کرده تا از تسهیلات ترخیص نسیه، ترخیص کالا با نگه‌داشتن بخشی از کالا به ازای حقوق و عوارض گمرکی و مالیات ارزش‌افزوده، ترخیص درصدی کالا و تسهیلات جدید ورود موقت و استرداد حقوق ورودی نهایت استفاده را کنند.

 

 

خواندن 72 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395