شنبه, 22 دی 1397 ساعت 11:02

افزایش قیمت نفت ادامه دارد، اما با واهمه از کندی اقتصاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: روند افزایشی قیمت نفت روز گذشته با توجه به کاهش تولید نفت توسط کشور های اوپک و همچنین امیدواری به اتمام تنش های تجاری بین آمریکا و چین ادامه پیدا کرد. اما بازار همچنان از کندی رشد اقتصادی جهان در آینده واهمه دارد چرا که اگر رشد اقتصادی اتفاق نیفتد، تقاضای نفت نیز کاهش خواهد یافت.

قیمت هر بشکه نفت خاک برنت روز گذشته با 40 سنت افزایش به 62 دلار رسید و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 44 سنت افزایش با قیمت 53 دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

کارشناسان بر این باورند که اقدامات اوپک برای کاهش تولید نفت و تثبیت بازار بر قیمت ها تاثیرگذار بوده است.

خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار کرد: توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک، توازن را در بازار نفت برقرار خواهد کرد، مگراین که اتفاق غیرمترقبه  ای روی دهد.

وی همچنین احتمال نیاز به اقدامات بیش  تر از سوی اوپک و متحدانش در آینده را محتمل دانشت و گفت:  شرایط بازار نسبت به چند هفته قبل بهتر شده است.

سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات متحده عربی نیز چندی پیش اظهار کرد: بازار نفت در مسیر بازیابی تعادل خود قرار دارد و توافق میان اوپک و غیراوپک برای کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز، برای دستیابی به هدف مذکور در نیمه اول سال ۲۰۱۹ کافی خواهد بود.

طبق نظرسنجی اس اند پی گلوبال پلاتس، تولید نفت اوپک در ماه دسامبر به میزان ۶۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۲.۴۳ میلیون بشکه در روز رسید که پایین ترین میزان در شش ماهه اخیر بود.

این در حالی است که جدیدترین گزارش بانک جهانی که چشم انداز تیره ای برای اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹ ترسیم کرده، مایه نگرانی جدی بازار نفت است.

بر اساس نوشته ایسنا، بانک جهانی در گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی با اشاره به آمارهای مختلف شامل ضعیف شدن تجارت و سرمایه گذاری بین المللی، ادامه تنش های تجاری و آشفتگی مالی در بازارهای نوظهور طی یک سال اخیر، نتیجه گرفته که ابرهای طوفانی بر سر اقتصاد جهان سایه افکنده اند. در نتیجه رشد اقتصادی در بازارهای نوظهور امسال ثابت خواهد ماند در حالیکه مجموع رشد اقتصاد جهانی ضعیف تر از پیش بینی های قبلی خواهد بود.

یکی از عوامل موثر در این ارزیابی، تحکیم سیاست پولی از سوی بانک مرکزی آمریکا بوده است. بانک جهانی در گزارش اخیر خود خاطرنشان کرده است بانک های مرکزی اقتصادهای توسعه یافته به تداوم تحکیم سیاست های پولی که تاکنون از روند احیای اقتصاد جهانی از بحران مالی ۱۰ سال پیش حمایت کرده بود، ادامه می دهند. بانک مرکزی آمریکا در سال ۲۰۱۸ نرخ های بهره را چند دور افزایش داد و پس از آن از دو دور دیگر افزایش نرخ ها در سال ۲۰۱۹ خبر داد با این حال جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا، اخیرا لحن خود را در این خصوص ملایم کرده است.

نرخ های بهره بالاتر و بدنبال آن، رشد ارزش دلار فشار شدیدی را به کشورهای مقروض و شرکت ها و مصرف کنندگان در بازارهای نوظهور تحمیل خواهد کرد. چنین کشورهایی نسبت به خروج ناگهانی سرمایه که آنها را زیر بار بدهی های دلاری شان له خواهد کرد آسیب پذیر هستند. بدتر از همه، بدهی دولتی در کشورهای کم درآمد طی چهار سال گذشته افزایش پیدا کرده و طبق آمار بانک جهانی، از ۳۰ به ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است.

رشد اقتصادی در ژاپن، ایتالیا و آلمان در سه ماهه سوم سال میلادی گذشته منفی شد و آشفتگی مالی، بازارهای سهام جهان را در چند هفته پایانی سال ۲۰۱۸ فرا گرفت.

چین برای نخستین بار در بیش از دو دهه گذشته، کاهش فروش سالانه خودرو در این کشور را اعلام کرد که زنگ خطر کاهش رشد اقتصادی را به صدا درآورد. طبق گزارش بلومبرگ، فروش خودرو در چین در سال ۲۰۱۸ به میزان ۶ درصد کاهش یافت و بانک آمریکایی گلدمن ساکس کاهش ۷ درصدی را برای سال ۲۰۱۹ پیش بینی کرده است. چین بزرگترین بازار خودروی جهان است بنابراین افت فروش در این کشور به معنی مشکلات خودروسازان در سایر نقاط جهان خواهد بود.

بازار نفت تمامی این عوامل منفی را نادیده گرفت و قیمت وست تگزاس اینترمدیت هفته جاری به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت نیز برای مدت کوتاهی به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرد.

براساس گزارش اویل پرایس، در حال حاضر کاهش تولید نفت اوپک پلاس، مذاکرات تجاری آمریکا و چین و همچنین ملایم شدن مواضع بانک مرکزی آمریکا در خصوص افزایش نرخ های بهره، معامله گران نفت را دلگرم کرده است اما هشدار بانک جهانی نباید نادیده گرفته شود.

 

خواندن 80 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395