شنبه, 22 دی 1397 ساعت 11:14

اطلاعات تکميلي

  • دادستان تهران:

یقه سفیدهایی به نام شرکت های لیزینگ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: متهمان شرکت‌های لیزینگی جزو یقه سفید‌ها هستند و به محض اینکه مطلع شوند، اموالشان را می‌فروشند و از کشور خارج می‌شوند.

به گزارش قوه قضائیه عباس جعفری دولت آبادی روز چهارشنبه در حاشیه نشست بررسی وضعیت پیش فروش خودرو در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هم اکنون پرونده ۲۰ شرکت لیزینگی و واردکننده خودرو با پنج هزار و ۱۰۰ شاکی در دادسرا در حال رسیدگی است.

وی افزود: امروز 20 پرونده قضایی در دادستانی تهران در خصوص تخلفات شرکت های لیزینگی در حال بررسی است و در قریب به اتفاق این پرونده ها به این نتیجه رسیدیم که نظارت بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره شرکت های لیزینگی و موضوع پیش فروش خودرو کافی نبوده است.

وی افزود: وقتی متهمان این پرونده ها بازداشت می شوند، اداره شرکت ها مختل می شود و مردمی که پول داده اند، به دنبال اجرای تعهدات هستند و کارها با بازداشت متهم مختل می شود و اگر هم متهمان بازداشت نشوند، مشکلات دیگری برای مردم ایجاد می شود.

شرکت هایی لیزینگی پرونده دار همچنان تبلیغات می کنند

دادستان تهران درباره پرونده های شرکت های لیزینگی که هنوز منجر به صدور حکم نشده و در حال بازپرسی و صدور کیفرخواست است، اظهار کرد: شرکت آرمان پرشین پارس با 100میلیارد تومان بدهی و هزار و 380 شاکی، شرکت عظیم خودرو با دو متهم و 168 شاکی و 600 میلیارد تومان مطالبه شاکیان، شرکت دامیش خودرو با پنج متهم و صد شاکی مطرح است که در اقدامی عجیب اخیرا هم در روزنامه تبلیغات این شرکت به چشم می خورد.

نهادهای دولتی تا آخرین مرحله تحویل خودرو نظارت کنند

جعفری دولت آبادی با طرح این سوال که آیا دستگاههای مربوطه نمی توانستند جلوی این پرونده ها را بگیرند؟ افزود: نباید دستگاه ها به این شرکت ها مجوز بدهند اما آنها را رها کنند و اگر شرکتی مجوز واردات خودرو می گیرد، دستگاه های دولتی آیا نباید تا آخرین مراحل تحویل خودرو نظارت کنند؟

وی از دادسراها خواست با سرعت بیشتری به این پرونده ها رسیدگی کنند چرا که اگر این پرونده ها به سرعت مدیریت نشود روز به روز بر تجمعات مردم افزوده می شود.

اعلام زمان رسیدگی به پرونده شرکت های لیزینگی متخلف ممنوع شود

وی از بازپرس‌هایی که پرونده‌های شرکت‌های متخلف لیزینگی را بررسی می‌کننند، خواست دستور دهند در زمان رسیدگی کامل به پرونده تبلیغات این شرکت‌ها در صدا و سیما، روزنامه‌ها و تابلو‌های خیابانی ممنوع شود.

جعفری دولت آبادی افزود: در رسیدگی به این پرونده‌ها مهمتر از برخورد قضایی و دستگیری متهمان، شناسایی اموال است و شاید متهمان را دستگیر کنیم، اما اموالی از آنها شناسایی نشود.

ضرورت نظارت بر قراردادهای لیزینگی

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: متهمان شرکت‌های لیزینگی جزو یقه سفید‌ها هستند و به محض اینکه مطلع شوند، اموالشان را می‌فروشند و از کشور خارج می‌شوند.

وی افزود: تخلفات مرتبط با خودرو بسیار متنوع است و حتما دستگاه‌های مسئول اطلاع رسانی کنند و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در سایت‌ها و فضای مجازی آن قدر اطلاع رسانی و آگاه سازی کند تا مردم بی مهابا خرید نکنند.

دادستان تهران در خصوص موضوع قرارداد‌ها نیز که در این شرکت‌ها منعقد می‌شود، گفت: بسیاری از این قرارداد‌ها شبیه قرارداد ترکمنچای است و مشتری حق هیچ اعتراضی ندارد و مجبور است به خواسته‌های مسئولان شرکت تن دهد.

جعفری دولت آبادی گفت: در این بخش نظارت دستگاه‌ها نیز ضروری است و نباید منتظر تشکیل پرونده باشیم، بعد ورود کنیم. چرا که وقتی پرونده‌ای تشکیل می‌شود این متهمان تغییر شیوه می‌دهند و اموال خود را از بخش خودرو به بخش‌هایی دیگر مانند مسکن و سکه می‌برند چرا که می‌دانند اقدامات ما پسینی است و آنها دست ما را خوانده اند.

وی افزود: باید منافذ فساد را بست و مثلا اجازه ندهیم که یک کارت بازرگانی در اختیار فردی بی سواد قرار گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: بار‌ها اعلام کرده ایم و این بار هشدار می‌دهیم که دستگاه‌هایی که در وظایف نظارتی شان به عمد کوتاهی کنند تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

سازمان ثبت اسناد در مساله شرکت های صوری ورود کند

وی گفت: شرکت‌های صوری بسیار مشکل آفرین شده اند. به این ترتیب که این شرکت‌ها ارز و وام را می‌گیرند و خدماتی هم ارائه می‌دهند، اما بعد از مدتی فرار می‌کنند و می‌روند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران افزود: این استدلال را که هر کسی درخواست ثبت شرکت کرد، به او ثبت داده می‌شود مورد قبول نیست و اگر تخلفات در ثبت شرکت‌ها ادامه پیدا کند حتما تعقیب می‌کنیم و از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم می‌خواهیم حتما در این قضیه ورود کند.

ثبت شرکت با مشخصات یک معتاد

وی افزود: در بسیاری از پرونده‌های قضایی می‌بینیم که شرکت‌های صوری مثل برق و باد تشکیل می‌شود و شرکت‌هایی با مشخصات یک معتاد ثبت می‌شود که هیچ نشانی و راهی برای پیگیری وجود ندارد.

این مقام قضایی افزود: حتما اداره ثبت شرکت‌ها در نوع صلاحیت و وظایف شرکت‌ها ورود کند و به همین راحتی اجازه ثبت شرکت‌ها را ندهند و اگر می‌خواهند کار لیزینگی کنند باید مجوز بانک مرکزی را داشته باشند.

 

 

خواندن 81 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395