یکشنبه, 23 دی 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • حسینی هاشمی در گفت­وگو با «عصر اقتصاد»:

حذف صفرها مقرون به صرفه و به صلاح ملی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیه بابایی

 عصراقتصاد: حذف صفرهای پول ملی موضوعی مهمی است که دولت و سیاست‌گذاران پولی طی چند سال اخیر توجه ویژه‌ای به آن داشته اند و همیشه زمزمه های حذف صفر از سوی مسئولان شنیده می شود. مدتی بود این موضوع به فراموشی سپرده شده بود تا اینکه رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با اعضای فراکسیون ولایی مجلس از ارائه لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به دولت خبر داد.

عبدالناصر همتی گفته بود: لایحه حذف چهار صفر پول ملی از سوی بانک مرکزی تقدیم دولت شده و امیدوارم هرچه سریع تر این مهم به نتیجه برسد.

همزمان با صحبت های همتی، وزیراقتصاد نیز گفته بود: پیشنهاد بانک مرکزی در زمینه حذف چهار صفر از پول ملی در هیات وزیران بررسی می‌شود.

فرهاد دژپسند درباره حذف چهار صفر از پول ملی، بیان کرد: پیشنهاد بانک مرکزی برای حذف چهار صفر از پول ملی به دولت ارسال شده که باید مسیر خود را طی کند و در صورت تصویب در هیات دولت به مجلس ارسال می شود.

بر اساس این گزارش، رئیس کل بانک مرکزی چهارشنبه هفته گذشته نیز در حاشیه نشست هیات دولت گفته است: حذف چهار صفر از پول ملی، اولویت اول بانک مرکزی نیست. پیشنهاد حذف چهار صفر برای تسهیل امور و جلوگیری از برخی هزینه ها مورد توجه قرار گرفته است؛ بنابراین این طرح ظاهری و اسمی است و خودمان هم نمی گوییم کاری حقیقی است. اجرای این طرح از نظر قانونی و فنی، در حسابرسی ها و گمرک به یک سری مقررات و اصلاحات نیاز دارد که آماده شدن این شرایط دو سال زمان می برد.

وی معتقد است: اگر جمع بندی شد که این طرح را اجرا نکنیم، انجام نخواهیم داد، اما فکر می کنم که اجرای آن به نفع مردم است.بانک مرکزی اقدامات بسیار مهمی در دستور کار قرار دارد که حذف چهار صفر یکی از کارهای بسیار کوچک است.

در خصوص تبعات حذف صفرهای پول ملی  به سراغ بهاء الدین حسینی هاشمی از کارشناسان و مدیران ارشد پولی رفته و با وی به گفت و گو نشستیم.

حسینی هاشمی معتقد است تا زمانی که به ثبات و رشد اقتصادی نرسیم ، حذف صفرهای پول ملی، مقرون به صرفه و به صلاح ملی نیست.

سید بهاء الدین حسینی هاشمی گفت: حذف صفر از واحد پول ملی امری متداول بوده و در کشورهایی که دوره طولانی تورم مزمن و لجام‌گسیخته­ای دارند، پس از رسیدن به تعادل و ثبات اقتصادی، صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه تورم، مهم ترین موضوع درحذف صفرهای پول ملی است، افزود: برای حذف صفر ها باید به اشتغال، سرمایه گذاری، رشد پایدار، مثبت بودن تراز پرداخت های تجاری، نبود ریسک‌های کشوری، طبیعی بودن ورود و خروج کالا و اینکه اقتصاد در شرایط رقابتی کامل باشد، توجه کرد. علاوه بر این موارد نباید در بازار انحصار وجود داشته باشد، همچنین باید سهم بخش دولتی در اقتصاد به حداقل رسیده و دولت خود متصدی نباشد، بلکه به عنوان سیاست گذار، سرمایه گذاری های زیربنایی را برعهده گرفته تا شاهد تنش های داخلی نباشیم.

تجربه حذف صفرها در سایر کشورها

حسینی هاشمی با بیان اینکه حذف تعداد صفرها به عوامل متعددی بستگی دارد، ادامه داد: در کشورهای مختلف حذف تعداد صفرها با توجه به شرایط آنها متفاوت بوده است. تعدادی ازکشورها تا 10 صفر را نیز از پول ملی خود حذف کرده اند و در ترکیه شاهد حذف 6 صفر بودیم.کشورهای آمریکایی، روسیه، ایتالیا، شیلی، آرژانتین و برزیل نیز صفرهای پول ملی خود را حذف کرده اند.

حذف صفرها ، موجب سرخوردگی ملی نشود

به گفته این کارشناس بانکی، باید شرایط برای حذف صفرهای پول ملی به گونه ای باشد که این صفرها مجددا به اقتصاد کشور برنگشته و موجب سرخوردگی ملی نشود. حذف چهارصفر درکشور ما به این معنا است که دلار ۱۰ هزار تومانی یک تومان می شود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اجزای پول و اسکناس های خرد جامعه، اظهار کرد: با حذف صفر ها برای محاسبه کالاهای کمتر از هزار تومان، دچار مشکل خواهیم شد، یعنی هزار تومان، یک ریال و ۵۰۰ تومان ، نیم ریال و نیم ریال، یک دینار می شود.

حذف چهار صفر پول ملی،کار دشواری نیست

حسینی هاشمی با بیان این مطلب که حذف چهار صفر از پول ملی، کار دشواری نیست، بیان کرد: سوال این است که می توان به راحتی صفرها را از قیمت کالاها حذف کرد؛ بنابراین بهتر است تا تعداد صفرها به میزان تضعیف پول ملی برداشته شود. در حال حاضر تعداد صفرهای پول ملی، آزار دهنده بوده و در محاسبات، حمل پول، چاپ اسکناس، حافظه های کامپیوتر دفاتر، قدرت محاسبات ذهنی برای افرادی که سواد کافی ندارند، مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.

این مدیر پولی کشور با تاکید به برنگشتن صفرهای پول ملی، تصریح کرد: درحال حاضر با توجه به تورم دستوری، نداشتن اقتصاد آزاد، ایده آل نبودن توزیع درآمدها و اینکه بسیاری از مردم زیر خط فقر هستند، شرایط برای حذف صفرها فراهم نیست. اقتصاد ایران در شرایط تورمی است و برخی افراد هیچ گونه درآمدی ندارند. علاوه بر این، تهدیدهای خارجی و منابع ارزی ما به صادرات مواد خام وابسته است و با حذف صفرها، شاهد ریسک های بزرگی در سطح بین المللی و محاسبات خواهیم بود.

شرایط حذف صفرهای پول ملی فراهم نیست

این مدیرعامل پیشین بانکی افزود: در شرایط فعلی حذف صفرهای پول ملی ضروری نیست، چراکه نه تنها هیچ گونه آثار مثبت اقتصادی در ارزش پول ملی ندارد، بلکه نوعی تهدید محسوب می شود. زمانی باید به حذف صفرها بیندیشیم که به رشد، رونق و شکوفایی اقتصادی برسیم. در این شرایط، پول ملی تقویت و قدرت خرید مردم افزایش می یابد و نه تنها صفرها بازنمی گردد، بلکه با افزایش قدرت خرید و تقویت پول ملی به تدریج جای افسوس و زیان سال های گذشته را امیدواری می گیرد.

با حذف صفرها، هزینه چاپ اسکناس افزایش می یابد

حسینی هاشمی با بیان اینکه حدود ۷ درصد نقدینگی کشور به صورت اسکناس و مسکوکات است، تصریح کرد: با حذف صفرهای پول ملی باید اسکناس های جدید چاپ و مسکوکات بیشتری وارد اقتصاد شود. جابه‌جایی ذوب مسکوکات، ضرب سکه های جدید، جمع آوری سکه های قدیمی و همچنین سیستم های حسابداری و نرم افزاری هزینه هایی را در بر خواهد داشت.

حذف صفرها مقرون به صرفه و به صلاح ملی نیست

این کارشناس اقتصادی با تاکید براینکه حذف صفرها از قیمت محصولات قطعا با مقاومت های رو به رو است، خاطرنشان کرد: نظام قیمت گذاری با حذف چهار صفر، با مشکلاتی روبه رو خواهد شد. حال اگر در این شرایط حداکثر سه صفر از پول ملی حذف و واحد ریال به تومان تبدیل شود، برای شرایط فعلی ما جوابگو است، اما با وجود این تا زمانی که به ثبات و رشد اقتصادی نرسیم، این اقدام بانک مرکزی مقرون به صرفه و به صلاح ملی نیست.

حذف صفرها، اصلاح ساختار بانکی نیست

وی تاکید کرد: حذف صفرها اصلاح ساختار بانکی محسوب نمی شود، بلکه اصلاح ساختار اقتصادی بوده که بانک زیرمجموعه آن است. مولفه های کلان اقتصادی باید به گونه ای باشد که شرایط و اطمینان لازم برای حذف صفرها از پول ملی فراهم شود.

حذف صفرها موجب سردرگمی مردم می شود

این مدیر بانکی با اشاره به تبعات حذف صفرها، گفت: اقدام دولت و بانک مرکزی برای عامه مردم زحمت و سردرگمی ایجاد کرده و در محاسبات آنها هیچ نفعی نداشته و قطعا مورد استقبال جامعه قرار نخواهد گرفت.

حسینی هاشمی با اشاره به نقش حذف صفرها در بازار ارز، عنوان کرد: به دلیل کاهش ارزش پول ملی ایران در در مقابل ارزهای خارجی، احتمال اینکه صفرها دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازگردند، بیشتر خواهد بود. بخشی مربوط به مشکلات اقتصادی، تورم و قسمتی نیز روانی، سوداگری، تبلیغات خارجی و جنگ اقتصادی است؛ بنابراین با وجود این مسائل و ریسک بسیار بالا برای پول ملی، به نظر می رسد حذف صفرها امری ضروری نبوده و باید اقدامات مهم تری در اصلاح ساختار پول ملی صورت گیرد.

این مدیر ارشد بانکی با تاکید بر اصلاح ساختاری بانک ها، یادآور شد: اصلاح سرمایه بانک ها، اصلاح کیفیت دارایی وکارآیی بانک ها، ادغام، جلوگیری از ازدیاد شعب، از بین بردن زمینه های رقابت منفی بانک ها، افزایش کیفیت نیروی انسانی و آموزش حفظ و صیانت از سپرده های مردمی، کنترل ریسک ها و کنترل داخلی بانک ها، وادار کردن بانک به مشتری مداری، آزاد کردن دارایی‌های منجمد بانک ها از محل سپرده های مردم باید در دستور کار دولت و بانک مرکزی قرار گیرد.

ضرورت مبارزه با پولشویی توسط بانک مرکزی

این مدیر پولی کشور ادامه داد: افزایش قدرت وام دهی بانک ها، سهولت در پرداخت تسهیلات و خدمات بانکی و مبارزه با پولشویی باید در اولویت اقدامات بانک مرکزی باشد.

به گفته وی،  با توجه به ضرورت شناسایی مجرمان از طریق سیستم بانکی و اینکه باید بانک ها فقط به مشتریان صادق و درستکار، تسهیلات پرداخت کنند ، مبارزه با پولشویی می تواند اقدامی مناسب و از نظر اقتصادی بسیار با اهمیت باشد. شناسایی مجرمان از طریق سیستم بانکی و اینکه بانک ها فقط به مشتریان صادق و درستکار، تسهیلات پرداخت کنند. مبارزه با پولشویی درسال ۹۲ تصویب شده و امری مهم در ترکیب سهامداران است. متاسفانه برخی بانک های خصوصی به صورت خانوادگی بوده و این افراد سهام بانک را در اختیار داشته و سپرده‌های مردم در دستانشان است.

مانع تضعیف غرور ملی شویم

این کارشناس بانکی در پایان با تاکید بر اصلاح بازار بورس و معاملات سهام، خاطرنشان کرد: ابتدا باید به سمت اصلاح ساختار اقتصادی و رشد و رونق آن و سپس با اطمینان به برنگشتن صفرهای پول ملی و تضعیف نشدن روحیه غرور ملی به سمت حذف صفرهای پول ملی حرکت کنیم؛ بنابراین حذف صفرها کاری سخت و پیچیده نبوده و در هر مقطعی می تواند انجام شود.

 

 

 

 

 

 

خواندن 68 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395