دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 10:22

اطلاعات تکميلي

  • در دولت تدبیر و امید محقق شد؛

سرمایه‌گذاری 150 هزار میلیارد تومانی در صنعت برق  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد:  وزیر نیرو با اشاره به اینکه در دوران دولت تدبیر و امید بیش از 150 هزار میلیارد تومان از منابع مختلف برای صنعت برق کشور سرمایه‌گذاری شده است، گفت: در حالی که جمعیت کشور نسبت به ابتدای انقلاب حدود 2.25 برابر شده ولی با این وجود ظرفیت نصب شده نیروگاهی ما 11 برابر افزایش یافته است.

رضا اردکانیان در آیین افتتاح واحد دوم تصفیه‌خانه فاضلاب کاشان طی سخنانی به تشریح دستاوردهای صنعت آب و برق در آستانه فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: در حالی که جمعیت کشور نسبت به ابتدای انقلاب حدود 2.25 برابر شده است ولی با این وجود ظرفیت نصب شده نیروگاهی ما 11 برابر افزایش یافته و به بیش از 80 هزار مگاوات رسیده است.

وی با اشاره به اینکه طول شبکه‌های برق نیز در این مدت 11.3 برابر شده است، گفت: براساس برآورد گرفته ظرفیت پست‌‌های برق نسبت به ابتدای انقلاب 14 برابر و تعداد ترانسفورماتورهای توزیع نیز بیش از 27 برابر شده است.

اردکانیان با اشاره به رشد 13 برابری روستاهای برخوردار از نعمت برق، ادامه داد: با توجه به نقش برق در توسعه و آبادانی کشور و همچنین افزایش سطح آسایش و رضایت‌مندی مردم شاهد توسعه اقدامات این صنعت در کشور بوده‌ایم و در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید سرعت بیشتری برای گسترش فعالیت‌های این بخش شکل گرفته است به طوری که در طی حدود پنج سال اخیر بیش از 11 هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده کشور افزوده شده است.

وزیر نیرو تاکید کرد: در دوران دولت تدبیر و امید بیش از 150 هزار میلیارد تومان از منابع مختلف برای صنعت برق کشور سرمایه‌گذاری شده است و خوشبختانه تدابیر صورت گرفته موجب شده تا کشور ما امروزه در میان کشورهای توسعه یافته از حیث دسترسی به انرژی الکتریکی قرار بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح دستاوردهای صورت گرفته در بخش آب کشور، گفت: با وجود رشد 2.25 برابری جمعیت کشور نسبت به ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی میزان دسترسی به آب آشامیدنی سالم از 74.6 درصد سال 57 در حال حاضر به پیش از 99 درصد رسیده است و تعداد تصفیه خانه‌های آب شهری نیز از حدود 27 مورد به حدود 139 تصفیه‌خانه رسیده است.

اردکانیان ادامه داد: جمعیت روستایی تحت پوشش سیستم‌های مطمئن آب رسانی از دو میلیون نفر سال 57 به بیش از 17 میلیون نفر رسیده است که تنها 6 میلیون نفر از جمعیت یاد شده در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید تحت پوشش شبکه‌های آبرسانی سالم و مطمئن قرار گرفته‌اند.

وزیر نیرو در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به افتتاح واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی کاشان، گفت: با بهره‌برداری از این مجموعه سالانه حدود 250 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد که این امر منجر به صرفه‌جویی 50 میلیون دلاری خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر پیک مصرف برق کاشان 370 مگاوات و ظرفیت تولید برق در این منطقه به حدود 500 مگاوات رسیده است. همچنین اوج مصرف برق استان اصفهان چهار هزار و 613 مگاوات و ظرفیت نیروگاه‌های منطقه بالغ بر پنج هزار و 780 مگاوات است.

اردکانیان ادامه داد: حدود 862 میلیون یورو از محل منابع بانک توسعه اسلامی برای 9 پروژه بزرگ آب و فاضلاب( دو پروژه آبرسانی و هفت پروزه فاضلاب) از جمله تصفیه‌خانه فاضلاب کاشان اختصاص یافته است که از این مقدار نزدیک به 340 میلیون یورو در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید مورد استفاده قرار گرفته است و درصددیم برای سایر پروژه‌های خود نزدیک به 300 میلیون یورو دیگر نیز از منابع این بانک استفاده کنیم.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور نیز در مراسم بهره برداری از طرح های صنعتی و زیربنایی شهرستان کاشان با بیان اینکه بهره برداری از طرح ها و پروژه هایی که در زندگی مردم تاثیر مثبتی دارد موجب افتخار و خوشحالی مسئولان است، گفت: به فضل الهی مسیر توسعه کشور با سرعت خوبی پیش می رود و روند اقداماتی که در توسعه کشور شکل گرفته و در حال اجرا است مثبت و امیدوار کننده است.

وی با انتقاد از برخی سیاه نمایی ها در کشور افزود: مطمئنا یکی از اصلی ترین اهداف و برنامه های آمریکا در شرایط فعلی این است که مردم را نسبت به آینده کشور و نظام مأیوس کنند.

جهانگیری اظهار کرد: وقتی مردم یک کشور به ویژه نسل جوان نسبت به آینده خود مأیوس باشند ممکن است دست به اقدامات و حرکاتی بزنند که نتیجه آن ناخوشایند است.

وی با اشاره به اینکه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران علی رغم مشکلات فراوان به خاطر آرمان ها و اهدافی که داشته و استقلال، رفاه مردم و استقرار اسلام در ابعاد مختلف آن در سراسر جهان بوده است توانسته به جایگاه و نتایج قابل قبولی دست پیدا کند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در زمینه های مختلف صنعتی در آغاز انقلاب هیچ توانمندی در کشور وجود نداشت، گفت: در مقایسه ایران با دیگر کشورهای منطقه امروز ایران از توانمندی های صنعتی بسیار خوبی برخوردار است و یک فاصله معنا دار نسبت به دیگران داریم.

وی تاکید کرد: خوشبختانه امروز تمامی طرح های بزرگ صنعتی از طراحی و مهندسی و محاسبات آن تا ساخت، تجهیزات و بهره برداری در ایران انجام می شود.

جهانگیری با اشاره به توان متخصصان و مهندسان کشور در اجرا و ساخت نیروگاه های بزرگ تولید برق خاطر نشان کرد: امروز به جایگاهی رسیده ایم که حتی خدمات فنی مهندسی در زمینه ساخت نیروگاه را به دیگر کشورهایی که قصد ساخت نیروگاه دارند ارائه می دهیم؛ همچنین در زمینه احداث کارخانجات تولید فولاد و سیمان نیز توان بسیار مثبت و بالایی داریم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به توانمندی متخصصان کشور در اجرا و احداث سکوهای بزرگ نفتی، گفت: هنگامی که پس از برجام شرکت توتال فرانسه می خواست یک فاز از پارس جنوبی را انجام دهد برای احداث سکوی 20 هزار تنی پس از بازدید از شرکت های ایرانی ساخت این سکو را به مهندسان و شرکت های ایرانی واگذار کرد.

وی افزود: امروز توانمندی بسیار بالایی در کشور شکل گرفته و کشوری قدرتمند هستیم.

بر اساس این گزارش در سفر وزیر نیور و معاون اول رئیس جمهوری، واحد دوم تصفیه‌خانه فاضلاب کاشان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

با افتتاح این واحد، ظرفیت تصفیه فاضلاب شهر کاشان به میزان 20 هزار مترمکعب افزایش پیدا کرده و می‌تواند 100 هزار نفر از جمعیت شهر کاشان را افزون بر مدول اول تحت پوشش قرار دهد.

هزینه اجرای پروژه بالغ بر 206 میلیارد اعتبار ریالی و 7.9 میلیون یورو اعتبار ارزی بوده است.

همزمان با افتتاح مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب، توسعه شبکه جمع آوری فاضلاب شهری به میزان 117 کیلومتر مورد بهره برداری قرار گرفت.

همچنین با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر نیرو و شماری از مسئولان کشوری و استانی نخستین خط تولید پایه‌های توزیع برق چدن نشکن ایران در کاشان به بهره‌برداری رسید.

این خط تولید ظرفیت تولید 50 هزار اصله پایه در سال را دارد که با هزینه‌ای بالغ بر 500 میلیارد ریال و اشتغالزایی 50 نفر راه‌اندازی شده است.

بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی کاشان به ظرفیت 160 مگاوات نیز همزمان با سفر معاون اول رییس جمهور و وزیر نیرو به این شهرستان به بهره‌برداری رسید.

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در مراسم بهره‌برداری از این پروژه، گفت: نیروگاه سیکل‌ترکیبی کاشان شامل دو واحد گازی زیمنس V94.2.5  با ظرفیت 324 مگاوات است که در سال 88 توسط سازمان توسعه برق ایران با پیمانکاری شرکت مپنا در زمینی به مساحت 50 هکتار احداث و در اختیار شرکت ساخت و بهره‌برداری انرژی نوین – سبا نوین قرار گرفت.

وی یادآور شد: پس از انعقاد قرارداد بیع متقابل با شرکت تولید نیروی برق حرارتی، عملیات احداث یک واحد بخش بخار(به ظرفیت 160 مگاوات) و پست 230 کیلوولت در سال 1394 آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی تصریح کرد: مبلغ کل قرارداد این پروژه 128.5 میلیون یورو است که 38.5 میلیون یورو سهم آورده سرمایه‌گذار و 90 میلیون یورو از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی است.

طرزطلب خاطرنشان کرد: سوخت اصلی نیروگاه سیکل ترکیبی کاشان گاز طبیعی و سوخت پشتیبان آن گازوئیل است که در دو مخزن 20 هزار متر مکعبی ذخیره شده تا در مواقع ضروری و قطع گاز نیروگاه تا 45 روز سوخت نیروگاه را تامین کند.

وی در پایان گفت: این چهارمین پروژه نیروگاهی شرکت برق حرارتی بعد از نیروگاه‌های ماکو،‌ بهبهان،‌ زاهدان و هرمز جهت عبور از پیک برق 1398 است.

 

خواندن 42 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395